Peter Sagan | foto: Reuters

Sagan po hattricku: Bylo to chaotické, spousta nových lidí vepředu

  • 25
Valence (Od našeho zpravodaje) - Poté, co také on v Alpách trpěl, přivítal Peter Sagan s nadšením návrat pelotonu do rovinatějšího terénu. A oslavil jej tím nejlepším možným způsobem: etapovým triumfem ve Valence, svým už třetím v letošním ročníku Tour.

Jak se vám zamlouval návrat z hor?
Ta etapa pro nás byla kouskem zlata v porovnání s Alpami. Bylo to fantastické. Na rovinách najednou každý trochu pookřál, každý byl šťastný, že je tato etapa je víc uvolněná. A když ji nakonec vyhrajete, co víc si přát.

Jak moc se nyní změnily sprinterské etapy, když už tu nejsou Kittel, Cavendish, Groenewegen, Greipel a Gaviria?
Samozřejmě, dost se změnily, protože najednou je tu i méně týmů, kteří s vámi chtějí na trati spolupracovat, když v etapě sjíždíte uprchlíky. Dřív takových sprinterských týmů bývalo až pět, nebo aspoň tři, teď jsou možná dva. Navíc jsou tu najednou i jiní jezdci, kteří jdou do spurtů (dnes například i Van Avermaet z BMC). Takže to bylo dnes na konci docela chaotické, spousta lidí se snažila být vepředu a do toho se ještě motali vrchaři. Ale to je O. K. Každý má teď příležitost, to je dobré, ne?

KDO S KOHO. Slovenský cyklista Peter Sagan (v zeleném) spurtuje o vítězství ve...

KDO S KOHO. Slovenský cyklista Peter Sagan (v zeleném) spurtuje o vítězství ve 13. etapě s Arnaudem Démarem a Alexandrem Kristoffem (postupně zleva).

Vy jste ji dnes opět využil a završil tak hattrick z letošní Tour de France. Přesto, že jste v závěru zůstal docela dlouho vzadu.
Jo, při vjezdu do posledního kilometru jsem se našel hodně vzadu, možná na nějaké 25. pozici. Byl to potom docela fofr dostat se dopředu, ještě na 600 metrech jsem pozici moc dobrou neměl. Ale silnice trochu stoupala, toho jsem využil, dostal se za Kristoffovo kolo, zůstal za ním a na konci ho i předjel.

Kristoffa nyní považujete za největšího soupeře pro závěrečný prestižní spurt v Paříži?
Může to tak být. Tady každý den závodíte ve velmi těžkých podmínkách, máme v nohách opravdu tvrdé etapy. V minulých letech jsem nabral zkušenosti, že když někteří sprinteři nejsou v prvním nebo druhém týden ve špičkové formě, mohou se do ní dostat ve třetím týdnu. Což by mohlo platit i pro Kristoffa a Démara. V Paříži to může být sprint s úplně jiným rozložením sil, než jak jsme vídali v prvním týdnu.

20.července 2018 v 17:17, příspěvek archivován: 20.července 2018 v 19:58

#TDF2018 the whole #BORAhansgrohe squad now moving up with @petosagan 12k to go, Schär will be caught soon! ASO/Broadway https://t.co/MjDx5YFUP1

A jaké to bude pro vás zítra? Etapa do Mende vrcholí obtížným tříkilometrovým a desetiprocentním stoupáním. Nebude na vás příliš obtížné?
No, vidím to tak, že v některých etapách je dobré našetřit nějakou tu energii pro třetí týden. Doufám, že zítra uspěje únik, a tím to bude vyřešené. Nemusím být všude. Pro mě je to opravdu dost tvrdé stoupání. Jsem moc rád za dnešek - a zítra uvidíme, jak se to všechno vyvine.

Dnes se po celý den diskutovalo také o čtvrtečních incidentech na Alpe d’Huez, kdy byl sražen na zem Nibali a jeden z fanoušků zaútočil na Frooma. Mělo by se udělat víc pro bezpečnost jezdců?
Jenže jak? My nezávodíme na stadionech nebo na dráze, u silnic je složité kontrolovat každého, zvlášť v kopcích. Ti fanoušci jedou za námi stovky a tisíce kilometrů, jsou pak nadšení a občas i dost emocionální, neuhlídáte je. Ale je každopádně smutné, že se i takové incidenty dějí na Tour. Někdo by o tom měl popřemýšlet, i když letos už nic nevymyslí.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)