Ondřej Cink v akci

Ondřej Cink v akci | foto: MAFRA

Cink byl na MS horských kol šestý, poosmé triumfoval Schurter

• 18
Český biker Ondřej Cink dojel na mistrovství světa horských kol v kanadském Mont-Sainte-Anne v olympijské disciplíně cross country šestý. Již osmý titul získal Švýcar Nino Schurter. Světový šampionát vyhrál ostřílený suverén posledních let popáté za sebou. Stříbro vybojoval jeho krajan Mathias Flückiger a bronz Francouz Stéphane Tempier.

Mistryní světa mezi ženskou elitou se stala podruhé v kariéře Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová. Stříbro si vyjela Švýcarka Jolanda Neffová, bronz Australanka Rebecca McConnellová. Češka Jitka Čábelická skončila dvacátá, Karla Štěpánová devětatřicátá. Závod žen do 23 let vyhrála Švýcarka Sina Freiová.

Osmadvacetiletý Cink potvrdil svá slova o tom, že mu náročná trať sedí. Od začátku se pohyboval na čele a dlouho byl také ve hře o medaile. Nakonec zaostal za vítězným favoritem Schurterem, který se postupně odpoutal od soupeřů, mezi nimiž scházel čím dál lépe jezdící Nizozemec Mathieu van der Poel, o minutu a 34 sekund.

Smůlu měl Ital Gerhard Kerschbaumer, jehož připravil technický problém o stříbro těsně před cílem. V polovině závodu, kdy jezdil v čele se Schurterem, měl potíže technického rázu i Flückiger, jehož výborné výsledky v sezoně předurčovaly do role spolufavorita na zlato. Nakonec se ale dotáhl do boje o cenné kovy. Schurter zajel 29,7 kilometru za 1:27:05, Flückiger na něho ztratil půl minuty, Tempier ještě o osm sekund navíc.

Olympijský vítěz z Londýna 2012 Jaroslav Kulhavý dojel jako druhý nejlepší z českého kvarteta 48. s téměř devítiminutovým mankem na vítěze. Jan Vastl ztratil celé kolo, Jan Škarnitzl závod nedokončil.

Sedmadvacetiletá Ferrandová-Prévotová si v kanadském lyžařském středisku zopakovala radost z roku 2010, kdy se na stejném místě stala mistryní světa mezi juniorkami. V elitní kategorii triumfovala poprvé před čtyřmi lety ve Vallnordu v Andoře.

Na náročné trati rozhodla Ferrandová-Prévotová skvěle zvládnutou druhou polovinou závodu. Celkem 25,6 kilometru stihla v čase 1:28:51. Před Neffovou, jež se ke stříbru prodrala až v posledním okruhu, měla v cíli náskok 43 sekund. Její triumf nijak neohrozilo ani zaváhání krátce před koncem. McConnellová byla o 34 vteřin pomalejší než mistryně světa z roku 2017 a úřadující evropská šampionka Neffová.

Čábelická ztratila na vítězku takřka devět minut. „Dneska mi to vůbec nešlo, trošku jsem se trápila nahoru a hodně jsem ztrácela dolů. Vůbec jsem si nerozuměla s kolem. Možná jsem se zbytečně vystresovala, jak včera trošku pršelo. A tím, jak je tady ta trať náročná, jsem se toho asi lekla. Jinak ale musím být spokojená, protože celá sezona je super. Pořád jezdím kolem té dvacítky a netřeba nad tímto výsledkem brečet, i když to v ten den D nevyšlo podle představ,“ řekla Čábelická pro Českou televizi.

Obhájkyně překvapivého loňského titulu Američanka Kate Courtneyová skončila pátá.

Dvaadvacetiletá Freiová zvládla 21,5 kilometru dlouhou trať v čase 1:16:34. O 31 sekund později dorazila do cíle Rakušanka Laura Stiggerová těsně před Loanou Lecomteovou z Francie. Tereza Sásková byla šestnáctá, Jana Czeczinkarová dvacátá.

Mistrovství světa horských kol

v Mont-Sainte-Anne (Kanada) - cross country

Muži elite (29,7 km): 1. Schurter 1:27:05, 2. Flückiger (oba Švýc.) -30, 3. Tempier -38, 4. Carod (oba Fr.) -56, 5. Kerschbaumer (It.) -1:02, 6. Cink (ČR) -1:34, 7. Koretzky -1:43, 8. Sarrou (oba Fr.) -1:57, 9. Frischknecht (Švýc.) -2:00, 10. Avancini (Braz.) -2:07, ...48. Kulhavý -8:46, 58. Vastl -1 kolo, Škarnitzl (všichni ČR) nedokončil

Ženy elite (25,6 km): 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 1:28:51, 2. Neffová (Švýc.) -43, 3. McConnellová (Austr.) -1:17, 4. Terpstraová (Niz.) -2:26, 5. Courtneyová (USA) -2:42, 6. Lastová (Brit.) -2:54, ...20. Čábelická -8:52, 39. Štěpánová (obě ČR) -1 kolo.

Ženy do 23 let (21,5 km): 1. Freiová (Švýc.) 1:16:34, 2. Stiggerová (Rak.) -31, 3. Lecomteová (Fr.) -36, ...16. Sásková -7:29, 20. Czeczinkarová (obě ČR) -9:19.