Kdo přikládá pod kotel „Modrého vlaku“

  • 7
Praha - Říkají jim „Le train bleu“ - Modrý vlak. Týmová formace cyklistů US Postal, která dovezla svého bosse Armstronga pošesté k triumfu na Tour de France. „Je potřeba osmi jezdců našeho týmu, aby mě dostali k cíli jakžtakž živého a nechali mě vyhrát,“ říká Lance Armstrong. A pak také: „Cyklistika je kolektivnější sport, než si umíte představit.“

Kdo tedy jsou všichni Armstrongovi muži? Číslem jedna je George Hincapie, šéfův pobočník.

„Byly časy, kdy jsme sdíleli jeden pokoj. Každou bolest a trápení. Například vím, že má hrozné strniště na bradě, že se musí holit málem každou hodinu,“ píše o něm Armstrong ve své knize.

Hincapie mu zůstává po boku, dokud to jde. Ostatní mají rozdělené úkoly. Třeba Jekimov a Padrnos „tahají špici“ na rovinách, první kopce rozjíždějí Noval a Beltran.

Tempo před úpatím udává Landis a Rubiera pracuje v závěrečných horských útocích. Tým je kosmopolitní družinou.

Ředitel Johan Bruyneel je Nizozemec a hovoří pěti jazyky. „Úřední řečí“ je angličtina. Ale Beltran mluví jen andaluským nářečím. „Neřekne „s“ v žádné řeči,“ dobírá si ho Pavel Padrnos, který s ním letos bydlel na pokoji.

Na každém závodě se vytvoří jiné dvojice, jen Armstrong má výsadu samostatné ložnice. „Ale letos měl i on občas plno,“ směje se Padrnos.

Armstrongova nová přítelkyně, rockerka Sheryl Crowová, cestovala s týmem. Do Alpe d'Huez dokonce vyšlapala na kole.

Co další? „Chechu“ Rubiera je oblíbený smíšek, ale do autobusu si bere i učebnice. Studoval techniku. Floyd Landis, hlučný a bujarý chlapík, miluje texaskou kapelu ZZ Top. „Letos bylo v autobuse ticho, hudba Sheryl Crow se všem nelíbí,“ poznamenal Padrnos.

Rozvážný ruský veterán „Slava“ Jekimov dá hodně na pozitivní energie. „Nesmí mít v místnosti proti sobě zrcadla, ta prý odráží negativní energii. Hned je zakrývá ručníkem,“ prozrazuje Padrnos.

Ale na Tour bývá zábava jen chvíli. „Tlak na výsledky je enormní. Nemyslíte na nic jiného,“ říká Padrnos. „Nemáte sílu ani zvednout telefon,“ tvrdí Armstrong. „Jeli jsme jako jedna bytost, jeden organismus s mnoha zády a stehy, žádný zbytečný pohyb, jako bychom všichni dýchali ve stejném tempu a šlapali ve stejném rytmu,“ vypráví o svých spolubojovnících.

Není divu, že si jich cení. Spolurozhoduje o jejich angažmá. Rozděluje mezi ně prémie ze závodů. Vždy na devět dílů - osm pro jezdce a jeden pro realizační tým - maséry, lékaře, mechaniky a kuchaře.

„Teď v Paříži pozval na oslavu všechny spřízněné duše týmu. Sešlo se jich 460,“ směje se Pavel Padrnos.