V nejdelší disciplíně, kde každá rána mimo terče znamená trestnou minutu, se běžně do klasifikace malého glóbu započítávají tři závody za sezonu: dva pohárové a jeden v rámci mistrovství světa.
Olympijská klání však součástí poháru nejsou, a tak letos o majitelce glóbu rozhodne součet dvou výsledků: z listopadového Östersundu a z pátečního závodu v Anterselvě.
Ve Švédsku zkraje sezony Markéta Davidová suverénně triumfovala, a tak v Itálii vyrazí na trať s červeným číslem vedoucí ženy disciplíny. V očích expertů je největší kandidátkou křišťálové trofeje i proto, že tomuto závodu vládla také loni na mistrovství světa.
„Neřeším to. Jasně, ráda bych glóbus měla, ale nepřemýšlím o tom. Všichni teď mají v hlavě především olympiádu,“ reaguje.
„Což je z hlediska psychiky jen dobře, že se Markéta ke glóbu neupíná,“ glosuje Ondřej Moravec, v minulosti stříbrný a bronzový muž v této disciplíně na světovém šampionátu. „Na druhou stranu jsem si jist, že půjde do závodu naplno s tím, že chce uspět.“
Triumf a žlutý dres k tomu! Davidová kralovala vytrvalostnímu závodu |
Davidová už jednou, tehdy ještě velmi překvapivě, na malý glóbus za vytrvalostní závod aspirovala. V sezoně 2018/2019, kdy jí bylo teprve 22 let, v něm obsadila třetí místo na Pokljuce a druhé v Canmore a před rozhodujícím třetím střetem v rámci mistrovství světa v Östersundu vévodila disciplíně s náskokem 16 bodů na Italku Lisu Vittozziovou.
Jenže pět ran mimo a až 43. místo na šampionátu zbortily její šance.
„Letos má Markéta ke glóbu ještě blíž, když pozoruji, jaký posun ve střelbě dělá,“ soudí Moravec. „Je na ní vidět, že dokáže být na těch 15 kilometrů maximálně koncentrovaná. Ví, že v dlouhém závodě se střílí o něco pomaleji než ve sprintech, v nichž na střelnici trochu ztrácí. Naučila se už jezdit tuhle disciplínu hlavou.“
V úvodním vytrvalostním závodě zimy se za Davidovou ve výsledcích srovnaly Rakušanka Hauserová, Němka Herrmannová, Běloruska Alimbekavová a Ruska Nigmatullinová.
Právě precizní a rychlá střelkyně Lisa Theresa Hauserová má být největší sokyní české biatlonistky ve hře o malý glóbus. Před rokem v Anterselvě pohárový vytrvalostní závod ovládla.
Naopak Denise Herrmannová se potýká s delší výkonnostní krizí. Sice je s týmem v Anterselvě, ale trenéři ji ani nenasadili.
Bernd Eisenbichler, ředitel německého týmu, vysvětloval: „Nakládá na sebe čím dál větší tlak, což se odráží na výsledcích. Proto jsme se rozhodli, že ji necháme psychicky odpočinout.“
Problémů řeší v německé reprezentaci mnohem více. Z covidového onemocnění se stále nevzpamatovala Franziska Preussová, v minulé sezoně třetí žena pohárové klasifikace, a její start na hrách v Pekingu je značně nejistý.
V Anterselvě chybí rovněž vedoucí žena Světového poháru, Norka Olsbuová-Röiselandová a švédský A-tým, včetně sester Öbergových, které ukazovaly v lednu výtečnou formou. Ty však už byly v souboji o malý glóbus mimo hru, Marte Olsbuová-Röiselandová skončila v Östersundu desátá, Elvira Öbergová sedmnáctá a Hanna Öbergová po totálním střeleckém selhání až čtyřiasedmdesátá.
V pátek ve 14.15 hodin se startuje, Hauserová má číslo 11, Davidová 21, Alimbekavová 37.
Se čtrnáctkou vyběhne na trať druhá nejlepší z Češek Jessica Jislová.
Už čtvrteční závod mužů ukázal, že roli sehrává v italském středisku rovněž vysoká nadmořská výška, na střelnici se nezvykle často chybovalo.
„Ale s výškou jsem v Anterselvě nikdy problémy neměla. Jen prostě musíte víc dýchat,“ říká Davidová. V lednu 2019 zde premiérově vyhrála pohárový sprint.
V minulosti se naopak trápila se střelbou ve větru. A ten hrozí. „Zatím hlásí poměrně hnusné počasí,“ podotkl pro svazový web asistent trenéra Jiří Holubec. „Má být vítr, zima, padat sníh.“