Sitař, Mastorovič

Sitař, Mastorovič - Petr Sitař z Pardubic (vlevo) se snaží zastavit Alexandra Majstoroviče z týmu brněnských Houserů | foto: MAFA - Lubomír Stehlík

Vysokoškoláci zaskočili Kunín

- Repríza loňského finále národní basketbalové ligy v Kuníně skončila překvapivým vítězstvím pražských vysokoškoláků, kteří si tak upevnili první místo v tabulce. Na druhém místě zůstává Opava, které v pátečním utkání 21. kola skvěle vyšel finiš v Ústí nad Labem. Domácímu týmu se na posledních sedm minut vyfauloval Chorvat Vuksanič, což Severočechy zlomilo. Basketbalisty čeká v základní části už jen sobotní 22. kolo, po němž se liga rozdělí na dvě poloviny.

Chomutov - Kroměříž 89:69 (39:28)
Poslední tým tabulky potvrdil v utkání s ligovým nováčkem na domácí palubovce roli mírného favorita a po sérii deseti porážek se dočkal vítězství. Chomutovští hráči měli po celou dobu
střetnutí herní převahu a své akce úspěšně střelecky zakončovali.
Nejvíce bodů: Zuzák 28, Vrchota 17, Budínský 12 - Šimáček 16, Kneifl 14, Smažák 11. Rozhodčí: Teluch, Rozsypal. Trestné hody: 32/18 - 21/18. Fauly: 19:26. Diváci: 400.

BK SČP Ústí nad Labem - BK Opava 71:86 (38:42)
Favorizovaní hosté rozhodli o svém vítězství až v závěrečných sedmi minutách zápasu poté, co se vyfauloval domácí pivot Vuksanič. Ústecké hráče zradila střelba z větší vzdálenosti, z dvanácti trojkových pokusů proměnili jen dva.
Nejvíce bodů: Vuksanič 17, Sucharda 14, J. Vorlíček 12 - Trnka 16, Anderson a Vukosavljevič po 14, Klapetek 12. Rozhodčí: Volejník, Lukeš. Trestné hody: 28/23 - 26/15. Fauly: 21:24. Trojky: 2:5. Diváci: 800.

Mlékárna Kunín - USK Praha 84:89 (43:47)
V repríze loňského finále podlehl nečekaně obhájce titulu Mlékárna Kunín basketbalistům USK, kteří si upevnili první místo v tabulce. V dramatické a velmi tvrdě vedené bitvě patřil úvod Pražanům, kteří získali vedení a udržovali si je po celý první poločas. Po přestávce zvýšili svůj náskok až na 16 bodů a ve 25. minutě vedli 61:45. Kunín bojovným výkonem náskok hostí stáhl a dvakrát snížil dokonce na rozdíl dvou bodů (73:75 a 82:84), ale obrat v zápase se mu nepodařil. Proti výborné hře USK nepomohla domácím ani přesná muška Josefa Jelínka, který dal 33 bodů.
Nejvíce bodů: Jelínek 33, Stewart 20, Okáč 9, Kovář 8 - Cyrulik 19, Medenica 18, Hrubeš 17, Delalič 13. Rozhodčí: Zachara, Paulík. Trestné hody: 19/13 - 31/23. Fauly: 28:22. Trojky: 7:6. Diváci: 1200.

Houseři Brno - Ostacolor Pardubice 69:58 (25:29)
Zlepšeným výkonem ve druhém poločase vybojovali Houseři vítězství nad Pardubicemi a po čtyřech prohrách se mohli opět radovat ze zisku dvou bodů. Střelecky podržel brněnský tým křídelní hráč Majstorovič.
Nejvíce bodů: Majstorovič 22, Pelikán 14 - Grepl 15, Raděj 11, Pohánka 10. Rozhodčí: Lukeš, Hartig. Trestné hody: 26/17 - 26/21. Fauly: 21:24. Trojky 2:3. Diváci: 400.

Sparta Praha - BVV Brno 78:73 (41:37)
Sparta nastoupila proti favorizovanému Brno bez zraněných Kroupy, Soukupa, Frány a Špičky s odhodláním upevnit si svoji pozici v první šestce. Ve velmi bojovném zápase získali domácí po 10 minutách náskok 12 bodů, ale Brňané třemi trojkami v poslední minutě prvního poločasu ztrátu dotáhli. Hned první protiútok Sparty po přestávce skončil košem, ale to bylo na sedm minut od Pražanů vše. Zkušení hosté slabší chvilku soupeře využili a získali desetibodový náskok. Sparta se ale vzchopila a nadšeným výkonem pět minut před koncem vyrovnala. V nervózním závěru Vyoral ubránil nejlepšího brněnského hráče Svobodu a domácí vybojovali nad favorizovanými hosty cenné vítězství.
Nejvíce bodů: Welsch 26, Douša 17, Vyoral 12, Velenský 8 - Svoboda 24, Nečas 15, Pavlík 10, Beneš 9. Rozhodčí: Bruna, Egr. Trestné hody: 32/26 - 20/20. Fauly: 21:28. Trojky: 6:9. Diváci: 550.