Suns rozstříleli Miami, už sedmkrát vyhráli

• 62
New York - Ve Phoenixu se v prestižním souboji utkali lídři Západní a Východní konference - hvězdy obou týmů Amare Stoudemire i Shaquille O´Neal nastříleli shodně po 34 bodech, ale jako tým měli domácí jasně navrch a porazil Miami Heat 122:107. Velké překvapení se zrodilo v New Yorku, kde nejslabší tým ligy New Orleans Hornets přehrál domácí Knicks 88:82.
Cleveland (21/12) - Charlotte (8/23) - 100:98 po prodl.
Bobcats favorita hodně potrápili, ale LeBron James a Drew Gooden nakonec přece jen dovedli Cleveland k výhře. James zaznamenal 29 bodů, 9 asistencí a 8 doskoků, když byl navíc strůjcem náporu domácích v poslední čtvrtině, kdy dotahovali desetibodový náskok. Gooden pak na konci normální hrací doby vyrovnával na 87:87 a v prodloužení přidal dalších 7 bodů.

Pivot Zydrunas Ilgauskas přidal 22 bodů a 11 doskoků a Cleveland vyhrál už pátý zápas v řadě, když navíc vylepšil domácí bilanci na 14/3!. Naproti tomu hosté prohráli i přes dobrý výkon 8 z posledních 9 zápasů a nepomohl jim ani skvělý osobní rekord bývalého hráče Clevelandu Brevina Knighta, který k 15 bodům přidal 20 asistencí! Příliš se naopak tentokrát neprosadil nováček Emeka Okafor, který zaznamenal 6 bodů a 9 doskoků.
Střelci:
Cavaliers
- L.James 29 bodů, 9 asistencí a 8 doskoků, Ilgauskas 22 bodů a 11 doskoků, Gooden 17
Bobcats - G.Wallace a Brezec 18, Bogans 17, Knight 15 bodů a 20 (!) asistencí, Kapono 11

New Jersey (12/22) - Detroit (19/14) - 80:89
Nets nastoupili už bez svého dosud nejlepšího střelce RIcharda Jeffersona, kterého čeká operace zápěstí a sezona pro něho skončila. V týmu se sice našla tentokrát celá pětice hráčů, kteří nastříleli dvouciferný počet bodů, ale na zlepšující se obhájce titulu to nestačilo. Rasheed Wallace zaznamenal 19 bodů a 13 doskoků, Richard Hamilton proměnil 12 ze 14 šestek (18 bodů a 7 asistencí) a Pistons vyhráli už 6 zápasů v řadě za sebou na palubovkách soupeřů.

Detroit téměř po celou první půli mírně vedl, ale zápas definitivně rozhodl až na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny šňůrou 9:0, která mu dala dvanáctibodový náskok (71:59). Nets už se nepřiblížili na méně než 5 bodů. Nejlepším střelcem domácích byl Vince Carter s 19 body, ale trefil jen 7 z 20 střel, Jason Kidd přidal 13 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků.
Střelci:
Nets
- V.Carter 19, Best 16, Kidd 13, Buford a Krstič 10, J.Collins 6 bodů a 10 doskoků
Pistons - R.Wallace 19 bodů a 13 doskoků, R.Hamilton 18, B.Wallace 11 bodů a 11 doskoků, Billups a McDyess 11, L.Hunter 10

New York (17/18) - New Orleans (4/29) - 82:88
Baron Davis a Hornets se přece jen dostávají do formy, tentokrát zaskočili New York na jeho palubovce a poprvé v sezoně vyhráli 2 zápasy po sobě. Davis zaznamenal 21 bodů a 10 asistencí, bývalý hráč Knicks Lee Nailon přidal 18 bodů a hosté vedli téměř po celý zápas, i když maximálně o 11 bodů.

Hornets letos vůbec poprvé porazili tým z Východní konference (1/12) a po 15 porážkách v řadě vyhráli poprvé zápas venku. Knicks se sice ve 4.čtvrtině pokusili o nápor a Stephon Marbury minutu a půl před koncem dokonce vyrovnával na 80:80, ale hosté vyhráli koncovku 8:2, když náhradník Dan Dickau trefil 4 trestné hody v posledních 13 sekundách. Knicks prohráli 5.zápas z posledních 6.
Střelci:
Knicks
- Houston 17, Marbury 15 bodů a 13 asistencí, K.Thomas 15, J.Williams 12 bodů a 11 doskoků...Mohammed 7 bodů a 12 doskoků
Hornets - B.Davis 21 bodů a 10 asistencí, Nailon 18, P.J.Brown 17 bodů a 12 doskoků, Dickau 17
střelba: 43% - 44% (trojky: 1/11 - 5/16)
trestné hody: 15/21 - 21/25
doskoky: 38 - 35
ztráty: 7 - 10
body z protiútoků: 4 - 4
17619 diváků

Atlanta (6/26) - Milwaukee (12/20) - 103:80
Domácí Hawks po 6 porážkách v řadě konečně vyhráli, naopak Bucks, kteří v posledních zápasech naznačili zlepšení a po dlouhé době nastoupili kompletní (i s Van Hornem a Kukočem), udělali pořádný krok zpět. Přispělo k tomu zřejmě i to, že pivot Dan Gadzuric odstoupil už po 6 minutách z žaludečními potížemi.

Domácí tentokrát předvedli skvěle vyvážený útok, měli velmi vysokou úspěšnost střelby a celkem 7 hráčů nastřílelo aspoň 10 bodů. Hawks ani jednou neprohrávali, už na konci první čtvrtiny si šňůrou 11:0 vybudovali dvouciferný náskok a ten postupně zvýšili až na 29 bodů. Milwaukee bylo lepší jen ve ztracených míčích, jinak propadlo ve všech činnostech, nehrálo dostatečně agresívně a za celý zápas střílelo jen 8 trestných hodů...

Memphis (18/18) - Indiana (17/16) - 85:86
Indiana se dokázala oklepat z tvrdých porážek v Dallasu a Phoenixu a z turné po západu si přiváží přece jen aspoň jednu výhru. Pacers prohrávali po celou první půli a ještě o 10 bodů ve 4.čtvrtině, ale jejich obrana povolila ve 2.půli domácí pouhých 28 bodů (!) a nakonec dokázali zápas otočit.

Jermaine O´Neal korunoval svůj skvělý výkon (35 bodů a 12 doskoků, 12/23 z pole) dvěma šestkami 4,6 s před koncem a Pacers už nejtěsnější výhru uhájili. Za domácí kontroval O´Nealovi výborným výkonem Pau Gasol (31 bodů a 7 doskoků, 12/19), který také ještě na začátku poslední minuty poslal Grizzlies do vedení 85:84.

Závěrečná střela v posledních sekundách po nájezdu ale Gasolovi nevyšla a navíc zahodil 6 trestných hodů z 12 pokusů. Naopak hosté stříleli trestné hody výborně (92%) a navíc konečně zabrali i při doskakování, které vyhráli 40:30.
Střelci:
Grizzlies
- Gasol 31, Wells 20, J.Williams 31
Pacers - J.O´Neal 35 bodů a 12 doskoků, Tinsley 19, R.Miller 10, Foster 8 bodů a 12 doskoků
střelba: 49% - 41% (trojky: 5/13 - 3/11)
trestné hody: 18/29 - 23/25
doskoky: 30 - 40
ztráty: 18 - 17
bloky: 9 - 1
16171 diváků

Phoenix (31/4) - Miami (27/10) - 122:107
Drtivé ofenzívě Phoenixu neodolal ani dosud nejlepší tým Východní konference - souboj mezi pivoty Amare Stoudemirem a Shaquillem O´Nealem sice vyzněl nerozhodně, ale domácí hráč měl větší podporu spoluhráčů - opět zářila celá základní pětka, která nastřílela 14 bodů a více.

Stoudemire zaznamenal 34 bodů a 7 doskoků (13/19 z pole) a vysloužil si pochvalná slova svého rivala O´Neala: "Dnes mi to připadalo, jako by hrálo moje starší já proti mému mladšímu já. Chtěl jsem ho přimět k tomu, aby střílel z větší dálky, což se sice povedlo, ale střílel opravdu výborně. Je to skvělý kluk."

Sám O´Neal po výborném výkonu zaznamenal 34 bodů a 11 doskoků, když proměnil dokonce 16 z 20 střel ze hry (trestné hody 2/6), ale jeho tým byl od začátku bez šance. Suns začali obrovským náporem, první čtvrtinu vyhráli 40:25 (!) a příliš nepolevili ani nadále - už v první půli nastříleli 67 bodů, když celá základní pětka nastřílela dvouciferný počet bodů.

"Jsem v lize už 10 let, ale myslím, že jsem nikdy neviděl rychlejší tým. Mají skvělé atlety na všech pozicích," prohlásil kouč hostů Stan Van Gundy. Jeho tým sice dokázal díky O´Nealovi a Dwyanu Wadeovi snížit několikrát až na rozdíl 10 bodů, ale domácí vždy měli odpověď. Wade zaznamenal 23 bodů a 8 asistencí, ale také ztratil 8 míčů, což bylo o jeden méně než celý tým domácích!

Phoenix vyhrál posedmé v řadě a poosmnácté z posledních 19 zápasů. Bilance 31/4 je zatím historicky šestá nejlepší pro tým se 4 porážkami. Čtyři z pěti týmů, které jsou zatím před Suns, získaly nakonec titul. Jediná věc, která může dělat fanouškům Suns trochu starosti, je to, že celý včerejší zápas opět "odtáhlo" pouhých 7 hráčů - s výjimkou Nashe (33 minut) odehráli ostatní členové základní pětky 40 minut a více.
Střelci:
Suns
- Soudemire 34, Marion 26 bodů a 11 doskoků, J.Johnson 24, Nash 16 bodů a 16 asistencí, Q.Richardson 14
Heat - S.O´Neal 34 bodů a 11 doskoků, Wade 23, Haslem 16, E.Jones a R.Butler 11
střelba: 47% - 53% (trojky: 9/29 - 5/13)

Sacramento (22/11) - Denver (14/20) - 109:100
Kings nastoupili už bez vytrejdovaného Christieho (a ještě bez Mobleyho) a navíc bez Chrise Webbera, který šetřil bolavé koleno - přesto se našlo 6 hráčů, kteří nastříleli 12 bodů a více a Sacramento dokázalo Denver porazit na své palubovce už posedmnácté v řadě! Střeleckou hvězdou zápasu byl Peja Stojakovič, který nastřílel 27 bodů, Mike Bibby přidal 18 bodů a 7 asistencí a oba trefili po 3 trojkách.

Nováček Kevin Martin nastřílel 11 ze svých 17 bodů za druhou čtvrtinu a pomohl Kings ke čtyřbodovému vedení v poločase. Hosté, kteří v úvodu vedli až o 9 bodů (17:8), měli převahu pod košem, ale ztráceli až příliš míčů a nestačili na střelbu domácích zdálky - třetí čtvrtinu prohráli 18:25 a náskok Kings byl v jednu chvíli až 14 bodů.

Denver sice zabojoval a v poslední čtvrtině několikrát dokonce vyrovnal skóre, ale domácí znovu podržel Kevin Martin, poté v pravou chvíli našel znovu přesnou mušku Stojakovič, který trefil důležitou trojku a v závěru už si Kings těsný náskok hlídali především trestnými hody.
Střelci:
Kings - Stojakovič 27, Bibby 18, K.Martin 17, M.Evans 14, Songaila a B.Miller 12
Nuggets - K.Martin 17, A.Miller 16 bodů a 11 asistencí, Anthony 16, Buckner 14, Camby 8 bodů a 11 doskoků
střelba: 47% - 46% (trojky: 7/22 - 4/17)

Seattle (25/8) - L.A.Clippers (16/17) - 104:99
Clippers nemají v posledních dnech špatnou formu a v Seattlu sehráli zcela vyrovnanou partii - ještě po třech čtvrtinách dokonce vedli o 2 body, ale závěru patřil domácích (poslední čtvrtina 30:23). Ray Allen zaznamenal 31 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků (trojky 5/10), ale ostatní hráči ze základní pětky se tentokrát moc neprosadili a tak Seattle museli zachraňovat náhradníci.

Lavička domácích přestřílela lavičku hostů 49:23, když opět výborně střílel především Vladimír Radmanovič - 18 bodů a 7 doskoků, 7/13 z pole. Navíc právě on poslal dvěma šestkami Sonics definitivně do vedení - koncovku zápasu vyhráli 11:5. Rashard Lewis si už v první čtvrtině lehce zranil stehenní sval a nakonec odehrál jen 24 minut, za které nastřílel 9 bodů.

Oporami hostů byli jako obvykle Corey Maggette a Elton Brand a Clippers drželi krok ve střelbě dvojek a podstatně lépe doskakovali. Domácí však trefili 10 trojek z 20 pokusů, navíc byli vynikající při trestných hodech (89%) a za celý zápas ztratili jen 8 míčů.