Prostějov - Mlékárna Kunín

Prostějov - Mlékárna Kunín - V prvním semifinále basketbalové ligy hostil Prostějov - Mlékárnu Kunín. Doma nezaváhal. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Mistr vykročil ve vítězném rytmu

• 11
Nymburk/Prostějov - Třináctibodovým vítězstvím nad A Plus Brnem vstoupili do semifinálové série playoff Mattoni NBL basketbalisté mistrovského Nymburku. Obhájce titulu si vytvořil již v prvním poločase dvouciferný náskok a ten v dalším průběhu utkání udržel. Ve druhém utkání Prostějov porazil Mlékárnu Kunín jasně o sedmnáct bodů a rovněž vede 1:0.

ČEZ Basketball Nymburk - A Plus ŽS Brno 86:73
(26:16, 45:33, 63:51)

Nymburští basketbalisté vstoupili do prvního "ostrého" zápasu po čtrnácti dnech pořádně nažhavení a v polovině první čtvrtiny vedli již o dvanáct bodů. Poté se sice hosté probrali, ale jejich manko se neustále pohybovalo okolo desetibodové hranice. Ve třetí čtvrtině pak náskok domácího týmu vzrostl až na dvacet bodů a o osudu prvního semifinálového duelu bylo rozhodnuto.

V 5. minutě Hess zvyšoval vedení Nymburka již na 16:4 a bylo jasné, že dlouhá zápasová přestávka domácím v žádném případě neuškodila. Do konce úvodní čtvrtiny sice rozdíl ve skóre dále nenarůstal, ale Brňanům se vůbec nedařilo v útoku a neustále prohrávali dvouciferným rozdílem.

Ve druhé čtvrtině se vedení Středočechů vyšplhalo až k patnáctibodové hranici. Dařilo se především Johnsonovi, na druhé straně se podle očekávání prosazovala podkošová dvojice Svoboda, Benda. Přesto si Nymburk udržel slibné, dvanáctibodové vedení, neboť jeho obrana pracovala i nadále velice spolehlivě.

Úvod druhého poločasu vyhráli obhájci titulu 8:0 a zvýšili své vedení na 53:33. Poté sice Svoboda přispěl pěti body k naprosto stejné šňůře A Plus, nicméně domácí basketbalisté vstupovali i do závěrečné čtvrtiny s dvanácti body k dobru. Úvodní slovo v závěrečném hracím období patřilo Klimkovi (63:54), ale krátce poté Nymburk definitivně rozhodl o svém vítězství. Nezastavitelný Hess trefil během dvou minut tři trojky, navíc přidal jeden trestný hod a sedm minut před koncem za stavu 75:54 bylo jasné, že Brno odjede z nymburské palubovky s nepořízenou.

V domácím dresu sice nevyběhl na palubovku Jiří Zídek, jenž stále není stoprocentně zdravotně v pořádku, i přesto Nymburk jednoznačně kraloval v doskakování (útočné doskoky 17 - 7). Hosté navíc nepřesně stříleli z perimetru a tak jim nebyla nic platná ani výborná úspěšnost střelby trestných hodů (94%).

Body: Hess 23 bodů a 8 doskoků, Johnson 18, Whitfield 11 bodů a 9 asistencí, Beneš 7, Votroubek 7, Trnka 7, Chán 6 bodů a 8 doskoků, Nečas 5 bodů a 14 doskoků, Novotný 2 - Svoboda 17, Gajdošík 15, Benda 12, Maleš 11, Klimek 6, Křemen 5, Prachař 4, Ščekič 3

(36:25, 62:51, 84:64)

Domácí hráči svého soupeře v prvním poločase doslova rozstříleli 62 body, ale protože jim obrana zdaleka nefungovala tak, jako útok, činil jejich náskok "jen" jedenáct bodů. Ve druhém poločase však zkušený tým Prostějova dvouciferné vedení s přehledem uhlídal a ujal se vedení 1:0.

Trenér Benáček zařadil do základní sestavy křídelníka Černoška a jeho trojka poslala domácí do vedení 8:2. Hosté se však rychle vzpamatovali a po šňůře 2:9, kterou završila Šoškova trojka, se dostali do jednobodového vedení. V dalších minutách rozpoutali domácí hráči doslova útočné peklo. Callahan s Černoškem přidávali jeden bod za druhým a po první čtvrtině jejich tým vedl o jedenáct bodů.

Ve 13. minutě Palmerova trojka znamenala již sedmnáctibodové vedení Prostějova a zdálo se, že hosté nenajdou na útočné manévry domácích protizbraň. Čtyři minuty před koncem prvního poločasu to bylo dokonce 55:35, ale závěr vyšel mnohem lépe Novojičínským. Ti vyhráli poslední úsek hry 16:7 a ze svého manka umazali téměř polovinu.

Na začátku druhého poločasu Mlékárna Kunín snížila svou ztrátu až na devět bodů, poté ji však zastihl útlum, který ji připravil o možnost bojovat o lepší výsledek. Šňůra 16:2 posunula Prostějovské do třiadvacetibodového náskoku a o ten se již nováček Mattoni NBL nenechal připravit.

V domácím dresu odvedl skvělý výkon nejlepší střelec utkání Craig Callahan, double-double zaznamenali Goran Adžič a rozehrávač Petr Czudek. Nový Jičín táhla již tradičně trojice Warrick, Howard, Šoška, která však nenašla u svých spoluhráčů výraznější podporu. Na čtrnáct minut zasáhl do hry i uzdravený David Hájek (střelba 1/6).

Body: Callahan 31 bodů a 9 doskoků, Adžič 15 bodů a 11 doskoků, Palmer 13, Černošek 12, Czudek 11 bodů a 12 asistencí, Stuchlý 8, Lukjanec 8, Andruška 6 - Warrick 23, Šoška 20 bodů a 8 doskoků, Howard 17 bodů a 8 asistencí, Pelikán 13 bodů a 8 doskoků, Tomeljak 7, Ivanovič 3, Hovaňák 2, Hájek 2
Střelba za 3 b.: 24/10:21/5
Střelba za 2 b.: 44/27:51/26
Trestné hody: 27/20:25/20
Doskoky: 35:37
Osobní chyby: 24:22
5 chyb: 37. Černošek
TCH: 24. Warrick