Kobe dovedl Lakers na krok od finále

• 8
Los Angeles - Kobe Bryant se vrátil od soudu v Coloradu včas a 18 body za třetí čtvrtinu pomohl svému týmu Los Angeles Lakers k výhře 92:85 nad Minnesotou. Lakers vedou ve finále Západní konference 3:1 na zápasy a do závěrečného finále NBA jim chybí jediná výhra. Kevin Garnett zaznamenal 28 bodů, 13 doskoků a 9 asistencí, ale Samu Cassellovi zranění dovolilo hrát jen necelých 5 minut.

Finále Západní konference:
L.A.Lakers - Minnesota 92:85 (stav série 3:1)
(23:24, 22:16, 30:20, 17:25)

Kobeho Bryanta jako by den strávený u soudu opět spíše nabudil do vrcholné formy než rozhodil (do haly Staples Center dorazil zhruba hodinu před začátkem zápasu) a skvělým výkonem v rozhodujících chvílích dovedl Lakers k vedení 3:1 na zápasy. Jen sedmkrát v historii NBA se stalo, že by nějaký tým dokázal v takovém případě sérii ještě prohrát.

Kobe zaznamenal 31 bodů a 8 doskoků (10/24 z pole a 9/10 z trestných hodů), Shaquille O´Neal přidal 19 bodů a 19 doskoků (6/10 z pole a 7/15 z trestných hodů). Velmi výrazně byl tentokrát vidět Derek Fisher (15 bodů), veterán Karl Malone pak málem zaznamenal triple-double, když sice trefil jen 5 z 18 střel, ale stihl nasbírat 12 bodů, 11 doskoků a 8 asistencí. Díky Maloneovi a O´Nealovi předčili Lakers svého soupeře jasně v doskakování.

Za hosty podal Kevin Garnett "MVP výkon", když mu jediná asistence chyběla k triple-double (28 bodů, 13 doskoků a 9 asistencí, střelba 12/24 z pole), ale byl ve svém týmu příliš osamocen. Střelecky se sice slušně prosazoval náhradník Wally Szczerbiak (19 bodů), ale nedařilo se Latrellu Sprewellovi (jen 4/18 z pole - 12 bodů) a zdravotní problémy znovu zastavily Sama Cassella, jehož obvyklé výkony Minnesotě citelně chybí.

Hosté tentokrát zvolili tu variantu, že nechali Cassella celou první půli odpočívat a pokusili se ho použít v klíčových chvílích, protože v minulém utkání zahrál 3 čtvrtiny velmi slušně, ale v poslední už nebyl schopen hrát. Minnesota prohrávala v poločase 40:45 a chvíli se zdálo, že by tato taktika mohla slavit úspěch - Cassell totiž vstoupil na hřiště v páté minutě 3.čtvrtiny za stavu 54:47 pro Lakers, okamžitě trefil trojku a Timberwolves během minuty a půl snížili na rozdíl 2 bodů.

Jenže pak vzal osud utkání do svých rukou Kobe Bryant a Lakers vyhráli zbytek čtvrtiny 19:6, když Bryant nastřílel z 19 bodů svého týmu plných 16! Cassell naopak své další 3 střely minul, nakonec odehrál jen necelých 5 minut a tak jako v celé sérii opět nemohl nastoupit v poslední čtvrtině, což hostům mařilo snahu o zvrat.

Lakers si díky Bryantově střelecké exhibici vybudovali patnáctibodový náskok a v závěrečné části hry si ho bez větších problémů pohlídali - necelé tři minuty před koncem vedli o 13 bodů (92:79), a i když ve zbývajícím čase nepřidali ani bod a Garnett trojkou 14 sekund před koncem snižoval na 85:92, o vítězi nebylo žádných pochyb.

Páté utkání se hraje v sobotu v Minneapolis a Lakers v něm můžou rozhodnout o svém čtvrtém postupu do finále NBA za posledních 5 let. Pokud by Minnesota dokázala vyhrát a snížit na 2:3, šestý zápas by se hrál v pondělí v Los Angeles. Žádný tým koučovaný Philem Jacksonem ještě nikdy neprohrál sérii, ve které jakýmkoli způsobem vedl...