Šabtaj Kalmanovič v listopadu 2006 (vlevo Ivanka Matičová, uprostřed Irina Osipovová)

Šabtaj Kalmanovič v listopadu 2006 (vlevo Ivanka Matičová, uprostřed Irina Osipovová) | foto: AP

Kalmanovičova vražda zasáhne Spartak, ruský i evropský basketbal. Jak moc?

  • 1
Král je mrtev. A zemřel bez následníka. V pondělí 2. listopadu byl zastřelen Šabtaj Kalmanovič, ruský obchodník a nejúspěšnější evropský manažer v ženském basketbalu. Co bude se Spartakem Moskva? Jak ovlivní jeho smrt poměry v ruském basketbalu a v celé basketbalové Evropě?

Byl to nejtemnější týden v nejzářivějším období ruského velkoklubu. Ve středu byl ze Spartaku vyhozen hlavní trenér Lászlo Rátgéber. O pět dní později umírá Šabtaj Kalmanovič, muž, který - podle slov Natálie Hejkové - v klubu vše organizoval a také spolufinancoval.

Slovenská trenérka, která v letech 2007 a 2008 dovedla Spartak ke dvěma triumfům v Eurolize, je jednou z mála povolaných, která by mohla osvětlit, jak velkou ranou pro Spartak je Kalmanovičova smrt.

"Vidím to se Spartakem černě," shrnuje Hejková. "Známe rčení, že všichni jsou nahraditelní, ale někteří jsou nahraditelní obtížněji a on mezi ně patřil. Momentálně nevidím nikoho, kdo by ho mohl zastoupit," konstatuje.

 Spartaku Moskva teď jeho bývalá trenérka předvídá potíže. "Budou to mít velmi těžké. Kalmanovič byl tváří Spartaku. Nebylo to ale tak, že by klub platil celý sám."

Sportovní kolos dosáhl v Eurolize na tři triumfy v řadě. K tomu čtvrtému nakročil, když vykoupil hvězdy od krachujícího konkurenta CSKA Moskva Janel McCarvillovou, Edwige Lawson-Wadeovou a Ilonu Korstinovou. Z Dynama si Kalmanovič ukázal na Anete Jekabsone-Žogotovou.

A k nim přidejme už obvyklé opory klubu Lauren Jacksonovou, Dianu Taurasiovou, Sue Birdovou, Sylvii Fowlesovou, Kelly Millerovou, Irinu Osipovovou, Sonju Petrovičovou anebo Marinu Karpuninovou. Tenhle tým neměl mít konkurenci, přestože ani v Jekatěrinburgu na posilách nešetřili.

Teď může být všechno jinak.

"Některé hráčky určitě odejdou. Hlavně vztahy mezi Kalmanovičem a hráčkami byl doslova rodinný. Některé tam hrály vyloženě proto, že tam byl on," tvrdí Hejková.

"Myslím, že teď by se mohly směrem dolů pohnout nesmyslné ceny, které rozpoutaly Spartak, CSKA a Jekatěrinburg," doufá Jiří Hamza, manažer Frisca Brno a muž, který se dlouhá léta pohybuje v basketbalovém zákulisí.

"On byl v podstatě absolutista a tvrdý člověk, jak v klubu, tak v ruském basketu. Řídil všechno, ale zase o hráčky, které chtěl, se uměl postarat," dodává Hamza.

Dále čtěte: Basketbalový gigant Spartak se otřásl. Jeho mecenáš byl zavražděn

Kalmanovičova smrt může mít dopad i na fungování ruské reprezentace, jejíž byl manažerem. Sborná patří na každém mezinárodním turnaji k úzkému okruhu favoritů, platí to i o mistrovství světa, které příští rok uspořádá Česká republika.

"Pro reprezentaci to nebude tak citelné, ale ovlivní ji to. On byl tím, kdo celý ruský basketbal nastartoval při svém působení v Jekatěrinburgu, až pak se objevili další. Tenhle motor tam momentálně nevidím," shrnuje Hejková.

Nepříliš dobré vztahy (nebo aspoň jejich konce) s vládcem ruského basketbalu přiznávají Hamza i Hejková.

On se podílel na kontumačním vyřazení Kalmanovičova Jekatěrinburgu z Euroligy po podvodu s občanstvím dvou amerických basketbalistek. "Od té doby jsme se drželi od sebe daleko," dodává Hamza.

Ona z klubu nečekaně odešla. "Byla to nepříjemná záležitost. Ono tehdy nešlo ani o to, že mi Šabtaj smlouvu neprodloužil, ale že se to stalo v době, kdy už bylo obtížné sehnat jiné místo. Ale i tak mnozí říkali, že vydržet u týmu dva roky je dost," naráží Hejková na nedávný předčasný konec Lászla Rátgébera.

Maďarský kouč skončil těsně před premiérovým utkáním letošní Euroligy. Shodou okolností to byl zápas s Hamzovým Brnem. Moskvanky ještě dovedl k výhře, pak se ale musel loučit. U týmu ho nahradila Pokey Chatmanová, trenérka slovenské reprezentace a někdejší asistentka Natálie Hejkové.

Hejková by mohla osvětlit Kalmanovičovo počínání, podrobnosti však nezná. Alespoň naznačuje: "Do toho nevidím, ale jak jsem znala Šabtaje, když se to stalo dvě hodiny před prvním zápasem, museli se v něčem neshodnout," hodnotí.

Šabtaj Kalmanovič v listopadu 2006

Přes kontroverzní pověst Šabtaje Kalmanoviče na poli basketbalovém, obchodním nebo třeba špionážním (vždyť přelom osmdesátých a devadesátých let "strávil" v izraelském vězení), bude Hejková na svého bývalého šéfa pamatovat vesměs v dobrém.

"Byla to výrazná, charismatická osobnost. Samozřejmě že měl své chyby, to je jasné. ale kdo je nemá. Protože vyčníval nad všechny, jeho chyby se mu nepromíjely. Byl to člověk, který dokázal žít, který byl veselý," vzpomíná.

"Kalmanovičova smrt je lidskou tragédií, vždyť měl doma dvě malé děti," přidává se Jiří Hamza.

"Všichni v klubu jsou šokováni, mluvila jsem po telefonu s jednou sportovní ředitelkou. Nejenom proto, že už tu Šabtaj není, ale ten způsob, jak se to stalo, je doslova příšerný," uzavřela Natália Hejková.

Jak se Spartak Moskva s nečekaným koncem svého chlebodárce vypořádá, to se ukáže na hřišti. Nejbližší zápas ruského celku, v maďarském Szegedu, byl odložen ze středy 4. listopadu - prozatím na neurčito.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž