L.A. Lakers - San Antonio, Bryant (vlevo), Gasol

L.A. Lakers - San Antonio, Bryant (vlevo), Gasol | foto: Reuters

Bryant a Lakers postupují do finále NBA

• 81
Kobe Bryant nastřílel 39 bodů a dovedl svůj tým do finále NBA. Los Angeles Lakers otočili v pátém utkání finálové série Západní konference sedmnáctibodovou ztrátu a porazili obhájce titulu ze San Antonia 100:92. Celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy, ve finále NBA se utkají s vítězem souboje mezi Bostonem a Detroitem.
Finále Západní konference:

L. A. Lakers - San Antonio 100:92 (konečný stav série 4:1)

(15:28, 27:20, 22:15, 36:29)

Lakers se vracejí do finále po čtyřech letech, naopak Spurs nedokázali obhájit svůj čtvrtý titul z posledních 9 let. K výhře na palubovce Lakers jim nepomohlo ani vedení o 20 bodů v prvním zápase série, ani vedení o 17 bodů v tom včerejším.

Lakers zůstávají v play-off doma neporaženi (8/0) a za první tři kola dosáhli celkové bilance 12/3. V součtu s koncem základní části neprohráli ve své hale Staples Center už přes 2 měsíce.

Finále NBA začíná příští čtvrtek na palubovce Bostonu či Detroitu. Ve finálové sérii Východní konference zatím vede Boston 3:2 na zápasy, šesté utkání se hraje dnes v Detroitu a televizní stanice Galaxie sport ho vysílá v půl třetí ráno přímým přenosem.

Spurs začali včerejší utkání velmi dobrou střelbou a vybudovali si náskok 17 bodů, ale Lakers vrátil do hry svou energií náhradník Jordan Farmar a do poločasu snížili na 42:48.

Ve druhé půli jejich nápor pokračoval a necelých šest minut před koncem už po koši Lamara Odoma vedli 83:76. Spurs ještě zabojovali díky Tonymu Parkerovi a Brentu Barrymu a snížili na rozdíl 2 bodů.

Opět se trápící Manu Ginobili ale netrefil trojku, která mohla znamenat vedení hostů, a Kobe Bryant odpověděl klíčovým košem na 85:81 (3 a půl minuty před koncem).

Necelé dvě minuty před koncem pak Bryant zvyšoval už na 89:82 a Lakers už v závěru výhru uhlídali. Neudržitelný Bryant zaznamenal 39 bodů, Odom přidal 13 bodů a 8 doskoků, Pau Gasol pak ke 12 bodům přidal osobní rekord v play-off 19 doskoků a také 5 asistencí.
L.A. Lakers - San Antonio, Bryant (vlevo), Duncan
Za hosty nastřílel Tony Parker 23 bodů, Tim Duncan přidal triple-double 19 bodů, 15 doskoků a 10 asistencí, ale v klíčových chvílích druhé půle na něho Spurs až příliš spoléhali v útoku a Duncan se "sám proti všem" nedokázal prosadit.

Michael Finley nastřílel 13 bodů, Brenta Barry a Kurt Thomas přidali po 11 bodech, ale Ginobili trefil jen 3 z 9 střel a zůstal na 9 bodech.

Lakers budou hrát finále už podevětadvacáté ve své bohaté historii, od roku 1961, kdy se přestěhovali z Minneapolis do Los Angeles, už to bude jejich 23. účast. Získali celkem 14 titulů, z toho 9 v Los Angeles.