Česká smíšená štafeta na 4x400 metrů ve složení Matěj Krsek, Tereza...

Česká smíšená štafeta na 4x400 metrů ve složení Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm a Lada Vondrová slaví třetí místo v rozběhu a postup do finále atletického mistrovství světa v Budapešti. | foto: Iva Roháčková

Byl to guláš, nejtěžší štafeta. Jak se Češi probili do finále světového šampionátu

  • 4
Budapešť (Od našeho zpravodaje) - Na budapešťském oválu se odehrávala nemilosrdná hra loktů a strkanic, ale její vyznění bylo pro českou smíšenou štafetu na 4x400 metrů radostné. Takřka ve stejnou chvíli, kdy na světovém šampionátu smutně končila kvalifikace koulaře Tomáše Staňka, si česká výprava mohla zásluhou čtvrtkařů připsat na konto první vybojované finále.

3:12,34 byl výkon smíšené štafety z Evropských her v Chorzówě, kde Češi vybojovali zlaté medaile.

3:12,52 zaběhli nyní Krsek, Petržilková, Šorm a Vondrová, čímž obsadili ve svém rozběhu postupové třetí a v součtu obou běhů šesté místo.

Rozdílů mezi těmito závody však bylo mnohem více.

„Čekala jsem, že v porovnání s Chorzówem poběžíme víc v balíku, a to se i dělo,“ říkala Lada Vondrová.

1. DEN MS: Senzační smíšená štafeta slaví bronz, pomohl jí pád Nizozemky

Což znamenalo i ostré poziční souboje.

Pouze Matěj Krsek, rozbíhající štafetu ještě v drahách, si tak mohl libovat: „Mám první úsek velice rád, je to na něm takový klidný sólo závod.“

Naopak Tereza Petržilková po druhém úseku vyprávěla: „Nejtěžší štafeta, co jsem kdy běžela. Prakticky celý závod jsem se soustředila jen na to, abych nespadla nebo se s někým nesrazila, aby nedošlo k nějaké fatální kolizi. Jsem ráda, že jsem vše ustála. Byť to bylo bizarní.“

Tereza Petržilková přebírá kolík od Matěje Krska.

Poněkud zazmatkovala i při předávce s Patrikem Šormem. „Trochu se nechala zavřít a musela to obíhat, ale to k tomu patří,“ říkal její parťák, muž pro třetí úsek.

„Němka přede mnou tuhla a já se bála, abychom se nekřížily,“ vysvětlovala Petržilková.

Ani následná Šormova předávka finišmance Vondrové nebyla kvůli kolizi dalších štafet vůbec jednoduchá.

„Měl jsem potřebu Ladu chytit, protože jsem viděl, že tam před ní leží Polák. Naštěstí jsme to zvládli,“ líčil Šorm. „Štafety mě baví, ale tohle byl vážně velký guláš, na takový z chlapských štafet úplně nejsme zvyklí, protože v nich je to už víc dané, víc seřazené, víme víc, co máme čekat. Holky mají jinou rychlost, jinou výšku, všechno je jinak.“

Vondrové předal kolík na nepostupové páté pozici, česká finišmanka nicméně zůstávala v mysli klidná.

„Tušila jsem, že holky, co běží přede mnou, nejsou úplně dobrý a mají osobáky kolem 52 sekund. Tak jsem vzala kolík a přikázala si: Nezmatkuj, doběhneš je. Jen na dvoustovce jsem trochu zatáhla, ale pak jsem viděla, že hnijou. Finiš už jsem si pohlídala.“

Lada Vondrová (vlevo) finišuje na třetím místě za Nizozemskem a Francií.

Přestože v červnu Češi ovládli tuto disciplínu na Evropských hrách (kde místo Šorma běžel Vít Müller), všichni si uvědomují, že tohle je mistrovství světa, úplně jiná liga.

Do finále postoupilo kromě USA osm evropských týmů, první pod čarou zůstala ambiciózní Jamajka. Nezvyklý počet finalistů způsobilo dodatečné přiřazení Polska, které bylo postiženo kolizí při závěrečné předávce, po které se propadlo z průběžně čtvrtého na poslední místo v rozběhu.

Celkově kvalifikačnímu kolu jasně dominovala sestava USA časem 3:10,41 před Brity za 3:11,19. Za třetí nejrychlejší Belgií zaostalo Česko o 71 setin.

Do večerního finále může každá země podle pravidel smíšené štafety vyměnit maximálně jednoho člena týmu.

„A to je opravdu velká výhoda, pokud vyměníte jedny nohy,“ podotkl Šorm. V úvahu by připadalo nasazení Pavla Masláka.

„Dáme si masáž, sedneme si a probereme to.“

Lada Vondrová (vlevo) ve finiši vedle Femke Bolové.

Před rozhodující bitvou (od 21:49) Krsek podotkl: „Ve finále můžeme jen překvapit.“

Co by takovým překvapením bylo?

„Medaile,“ odvětil bez rozmyšlení.

„Prostor pro zlepšení stále rozhodně máme,“ vykládala Vondrová. „Sny jsou nekonečné, klidně to může být medaile i osmé místo, je to štafeta. Kdybychom ale v medaili nevěřili, ani nemusíme běžet.“

„Amen,“ dodala Petržilková.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž