Koulař Tomáš Staněk na mítinku Jablonecká hala

Koulař Tomáš Staněk na mítinku Jablonecká hala | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Svár na Olympu zatím zažehnán. Staněk a spol. mohou trénovat, peníze dá svaz

  • 6
Kauza, která v posledních týdnech silně rezonovala českým sportem, vyústila po jednání zainteresovaných stran v dočasné řešení. Devět atletických reprezentantů smí od středy trénovat v hale ministerstva vnitra na Olympu, přestože do tohoto resortního centra nespadají. Svaz se bude podílet na nákladech na provoz, aby se reprezentanti mohli chystat na halové mistrovství Evropy, které se uskuteční na začátku března v Istanbulu.

Přístup mají povolený koulař Tomáš Staněk, který bude v Turecku obhajovat titul, jeho parťáci z tréninkové skupiny Jakub a Michal Forejtovi, běžkyně Lada Vondrová, Tereza Petržilková a Martina Hofmanová a vícebojaři Dorota Skřivanová, Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora.

Tito atleti spadají pod resortní centrum MŠMT Victoria, což je dříve ve využívání nejmodernější atletické haly v Praze neomezovalo. Avšak poté, co loni v létě začal v čele Olympu úřadovat nový ředitel Michal Volf, se situace změnila. Členové Victorie ve Stromovce nemohli trénovat vůbec, armádní Dukla se dohodla na omezeném počtu sportovců.

Atletický svaz řeší problémy reprezentantů, někteří nesmějí do haly Olympu

„Je třeba zefektivnit systém, aby byla využita stávající infrastruktura. Olymp je uzavřený areál, do nějž mají osoby přístup pouze na základě dohod, což ale v minulosti nefungovalo,“ argumentuje Volf.

Nicméně Olymp hraje v přípravě atletů klíčovou roli, třeba Staněk potřebuje kruh odpovídající parametrům mezinárodních soutěží či rozměrnější prostory.

Vzhledem k blížícímu se vrcholu halové sezony, který v Istanbulu proběhne od 2. do 5. března, představitelé Olympu, Českého atletického svazu (ČAS) a Národní sportovní agentury (NSA) jednali o možném řešení. O víkendu dospěli k dohodě, která potrvá od úterý, ale jen do šampionátu.

Koulař Tomáš Staněk na mítinku Jablonecká hala

„Umožníme přístup těm sportovcům z atletického svazu, kteří se připravují na vrchol halové sezony,“ uvedl na úterní tiskové konferenci Volf.

„Jsem rád, že jsme se dohodli, a tak bude aspoň finální příprava na mistrovství Evropy probíhat, jak má,“ přidal se předseda ČAS Libor Varhaník. „Ale čas nevrátíme, právě v lednu atleti přecházejí z objemů do závodního tempa a třeba pro čtvrtkařky není trénink rychlostní vytrvalosti v přetlakové hale ideální.“

Součástí kompromisu je, že ČAS se bude podílet na nákladech na provoz haly. Jde tedy o jakousi objednávku od svazu směrem k Olympu pro přípravu svých reprezentantů. „Český atletický svaz pro tuto chvíli převzal finanční závazky, abychom to neprodlužovali,“ přiblížil Varhaník.

Halový mítink Czech Indoor Gala nabídne i česko-finský souboj

„Jsem rád, že dohoda vznikla relativně rychle,“ zdůraznil předseda NSA Ondřej Šebek. „Nechceme, aby byli sportovci limitování neshodami funkcionářů. Během jara bychom rádi dokončili principy fungování center, aby sportovci využívali maximum benefitů, ale aby zároveň respektovali pravidla a specifika jednotlivých center.“

Tato kauza totiž ukázala úskalí systému tří resortních center. Olymp ministerstva vnitra, Victoria ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a armádní Dukla nabízejí pro své členy různé výhody, ať už v podobě finančních příspěvků, či poskytování infrastruktury k přípravě.

„Cílem není, aby si konkurovaly. Potřebujeme nastavit jejich fungování i se sportovními svazy a NSA,“ plánuje Šebek. A dodává, že celý problém vznikl především kvůli chybějící sportovní infrastruktuře v Česku.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž