Sedmibojařka Kateřina Cachová při skoku do dálky

Sedmibojařka Kateřina Cachová při skoku do dálky | foto: Sznapka Petr, ČTK

Největší radost nadějné atletky Cachové? Tou jsou smějící se fanoušci

  • 0
Věřila, že poprvé v kariéře bude mít přes 6 000 bodů. Sedmibojařka Kateřina Cachová to na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě dokázala. Nasbírala 6 123 bodů a bylo z toho druhé místo, největší úspěch českých atletů na šampionátu.

Zároveň se vítkovická atletka kvalifikovala na mistrovství světa v Tegu. Před sebou tak má v srpnu další dva vrcholy. Kromě světového šampionátu ji čeká univerziáda v čínském Šen-čenu.

Zvládnete to?
Určitě. Sedmiboj není tak ostrý jako desetiboj. Lucka Ondraschková v Ostravě šla na sedmiboj letos popáté, a kdyby nepokazila dálku, tak by také měla osobní rekord (Ondraschková byla sedmnáctá a měla 4 625 bodů). Sedmiboj se dá jít po týdnu. Je to trochu náročné, ale není tam čtvrtka (400 metrů).

Takže na šestitisícový limit jste si věřila?
Ano, už poslední dva tři závody. Teď jsem si říkala, že to vyjde, i kdyby nebyla medaile. A mám obojí.

Kdy jste poprvé začala pomýšlet na šest tisíc bodů?
Už v roce 2008 jsem v to věřila, ale pak mě zdrtilo zranění kotníku a v té sezoně jsem ani nejela na žádnou vrcholnou akci. Rok nato jsem sice získala v Srbsku stříbro na mistrovství Evropy devatenáctiletých, ale výkony nebyly ideální. Až teď to vyšlo. Poslední rok jsem už trénovala lépe a jen měsíc před šampionátem jsem měla potíže se stehnem, ale překážky jsem byla schopna běžet na druhou nohu.

Kateřina Cachová

Narodila se 26. února 1990 v Ostravě. Je členkou SSK Vítkovice a Centra individuálních sportů Ostrava. Jejím největším úspěchem je titul mistryně světa v sedmiboji atletů do 17 let. Stříbro v sedmiboji získala na evropském šampionátu do 19 let a nyní také do 23 let.

Kde je podle vás hranice sedmibojařské extratřídy?
U medailí je to každý rok jinak. Pořád se to mění. Ale sama bych někdy chtěla pokořit 6 500 bodů, ale to asi ještě pár let potrvá.

Teď máte na dohled český rekord 6 268 bodů.
No, nevím... To je ještě nějakých 150 bodů. Na to mám asi ještě čas. Musím něco přidat v oštěpu a k tomu poskládat i další výkony.

Co ještě musíte zlepšit, abyste se prosadila i mezi ženami?
Hlavně musím stabilizovat všechny disciplíny. Teď mi uletěla koule na 12,90 metru, ale kdoví, jak budu házet na příštích závodech. A přeji si, ať mi trochu uletí výška. Na tréninku to s ní vypadá opravdu hezky, ale v závodě jsem stažená a tolik mi nejde.

V kouli, s níž máte největší potíže, jste si vytvořila osobní rekord. Kde se to ve vás vzalo?
To vůbec nevím. Sílu na to mám. 12,90 by pro vícebojařku neměl být problém. Poprvé jsem s koulí spokojená. Málem jsem ale při tom rekordním vrhu vypadla z kruhu.

Většinu disciplín jste šla na své maximum...
... ale jen na letošní. Běžet překážky na svou nohu, byla bych rychlejší, ve výšce jsem mohla být lepší. Nejvíc jsem zaostala v oštěpu.

Běžet překážky na vaši švihovou levou nohu nešlo?
Už jsem myslela, že u té levé nohy zůstanu, protože tři čtyři dny před závodem jsem problémy se stehnem neměla. Jenže sval se znovu ozval. Ale tolik jsem neztratila.

Před šampionátem jste říkala, že budete doma nervózní. Byla jste?
Nervozita trochu zmizela hned po překážkách a hlavně po kouli. Ale nejnervóznější jsem byla na osmistovce. (V ní potřebovala na zlato běžet o sedm vteřin rychleji než Estonka Sadeiková, což se jí nepodařilo.)

V Ostravě jste se rozloučila s mládežnickými kategoriemi. Čeká vás za medaili nějaká odměna?
Ne. Než dostat nějaký dárek, to mám větší radost z toho, když se lidi a vůbec fanoušci baví a smějí. Hlavně jsem měla vnitřní motivaci uspět.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž