Mladý tým povedou hvězdní sedmibojaři

Vídeň - S ambicemi alespoň se přiblížit vynikající bilanci z předchozího šampionátu bude od pátku do neděle bojovat na 27. halovém mistrovství Evropy čtyřiadvacítka českých atletů. Obhajoba tří zlatých, dvou stříbrných a dvou bronzových medailí z Gentu 2000 je pro omlazený výběr, rozšířený do konečné podoby sedmi divokými kartami, spíše v oblasti utopie. Kandidáty na medailová a další bodovaná umístění ale česká výprava ve svém středu rozhodně má.

"Tým je hodně mladý, ale vzhledem k chystaným změnám v IAAF jsme cítili potřebu dát šanci nastupující generaci, pro kterou by v budoucích přísnějších podmínkách mohly zůstat velké šampionáty zapovězeny," vrátil se šéftrenér Václav Fišer k vysokému počtu udělených divokých karet.

"Všichni nominovaní se velmi přiblížili limitům, takže mají na start nárok," dodal Fišer. Přirozeně však předpokládá, že prapor českých barev ponesou osvědčené opory, v první řadě sedmibojaři Roman Šebrle s Tomášem Dvořákem. "Když závod dokončí, budou vysoko," věří v medailový zisk osvědčené dvojice.

"Snad se povede i další medaile," přál si Fišer. Jako kandidáti na boj o medailové pozice se trenérovi rýsují neúnavná bojovnice Helena Fuchsová v běhu na 800 metrů či tyčkařka Pavla Hamáčková, jež už na halových šampionátech v Gentu a v Lisabonu dokázala šokovat všechny favoritky. "Tabulky opravňují k optimismu i v případě Janáčka, Mužíka s Bláhou, Zachovala, tria výškařů nebo koulaře Stehlíka," dodal Fišer.

Jediné minus v úvahách o nadějích se až ve Vídni objevilo v případě Hamáčkové. Tyčkařka sice přijela do Vídně povzbuzena vyrovnáním vlastního českého rekordu (456 cm), už v neděli v Liévinu však startovala s drobným zraněním. To se den před kvalifikací ozvalo nanovo, bolesti ji omezují v běhání a do intenzívní péče ji dostal týmový lékař Miloš Barna.

Vídeňský šampionát slibuje špičkovou úroveň. Na startu každé disciplíny se představí v průměru osm z deseti aktuálně nejlepších Evropanů. Celá elitní desítka má být na startu mužských závodů v běhu na 60 metrů překážek, skoku o tyči či v dálce.

Za prvořadou hvězdu šampionátu je dopředu označována domácími fanoušky zbožňovaná půlkařka Stephanie Grafová, jež se během sezony netajila svými ambicemi na překonání světového rekordu. Hvězdou první velikosti bude po rekordním halovém turné také ruská tyčkařka Světlana Feofanovová.

Přesto řada špiček světové atletiky bude ve Vídni chybět. Ochuzena je především mužská půlka, na níž se z různých důvodů nepředstaví favorizovaní Nils Schumann, Jurij Borzakovskij či Wilson Kipketer, halu vypouštějí trojskokanští mistři světa Jonathan Edwards a Taťjana Lebeděvová i další.

Nicméně startovní pole bude ve Vídni rekordní; čítá více než 600 atletů z 46 zemí, z nichž se bude ucházet o tituly hned jedenáct vítězů z Gentu, včetně Dvořáka a Hamáčkové. Mezi šesticí úřadujících halových mistrů světa má Česká republika rovněž dva zástupce v Hamáčkové a Šebrlem. Dvořák je pak vedle švýcarského půlkaře Andrého Buchera a sedmibojařky Jeleny Prochorovové z Ruska jedním z tria zúčastněných světových šampionů z Edmontonu.

EAA tradičně nepřipravuje pro nejlepší atlety šampionátu finanční odměny, ale čeští sportovci, kteří se umístí alespoň do šesté pozice, nepřijdou zkrátka. Český svaz si cení zlatou medaili na 100.000 korun, stříbro na 70.000 a bronz na 50.000 korun. Další tři místa v pořadí budou oceněna částkami 30, 15 a deset tisíc.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž