Atletický trenér Jan Tylče (na tribuně) se zdraví se svým tehdejším svěřencem Tomášem Staňkem. | foto: Aleš Gräf, ČAS

Od koule k oštěpu. Do techniky nemluvím, říká trenér Špotákové

  • 1
Zranění mu před sedmi lety předčasně ukončilo kariéru. Prasklé kloubní pouzdro na prstu odhodové ruky znamenalo pro tehdejšího koulaře Jana Tylčeho pětiletou pauzu od atletiky. Rodák ze Stodu se ale vrátil v trenérské pozici.

„Úplně jsem z atletického prostředí odešel. Jednoho dne však za mnou přišel kamarád Tomáš Staněk, jestli bych ho nechtěl trénovat. Byla to pro mě velká výzva, snažil jsem se to od začátku brát hodně zodpovědně,“ vykládal Tylče pro web atletického svazu.

Staněk je českým koulařským rekordmanem a mnohonásobným mistrem republiky. První - a zatím jedinou světovou medaili získal až právě pod vedením bývalého atleta Baníku Stříbro. Bronz na halovém šampionátu v Birminghamu.

„Kupodivu jsem byl na tribuně nějak až moc v klidu, protože jsem věděl, že má Tomáš dobrou formu. Navíc bylo rovnou finále, čímž odpadla nervozita z kvalifikačních bojů,“ vysvětloval atletický kouč.

Ke konci loňského roku se spolupráce Tylčeho se Staňkem rozpadla. Koulař hledal impulz před tehdy blížící se olympiádou a vrátil se do skupiny svého bývalého trenéra Petra Stehlíka.

Barbora Špotáková na mítinku Diamantové ligy v Římě
Koulař Tomáš Staněk na halovém mítinku v Jablonci nad Nisou.

Úspěšní svěřenci Jana Tylčeho: Barbora Špotáková a Tomáš Staněk.

Tylče ovšem dlouho netruchlil. „Moje budoucnost na Dukle se měla řešit po Novém roce. Den předtím, než jsem měl mít schůzku s vedením, mi volala Bára Špotáková s tím, že potřebuje podobně jako Tomáš nějaký nový impulz do přípravy a zda bych ji nechtěl trénovat,“ líčil.

Koulařský trenér k oštěpu? Neobvyklý přesun. „Hned jsem ji upozornil, že nejsem oštěpař a technice příliš nerozumím. Ujistila mě, že potřebuje někoho, kdo jí pomůže hlavně s kondiční stránkou tréninku a v tomto ohledu mým schopnostem důvěřuje.“

Plzeň hostí velký mítink, přijede výškařská elita

Hned první červnový den se v Plzni uskuteční atletický mítink v rámci svazového projektu s názvem Spolu na startu. Na 165 místech po České republice v jednu chvíli začne stejný počet atletických závodů. Původně se mělo jednat o stovku, konečné číslo ovšem kvůli enormnímu zájmu vzrostlo. Kladno, Kolín a právě Plzeň budou hostit vůbec největší mítinky. Na západ Čech zavítá elita domácí ženské výšky včetně plzeňské reprezentantky Denisy Majerové. Špičkové obsazení bude mít mužský skok

o tyči, stejně tak i soutěž diskařů, kde se představí plzeňská dvojčata Jakub a Michal Forejtovi. Stále blíž je i definitivní potvrzení nového termínu přesunutého dráhového republikového šampionátu, který se taktéž uskuteční v Plzni, na druhou polovinu srpna.

Špotáková měla svou závodní kariéru původně po olympijských hrách v Tokiu uzavřít, vinou odkladu si ale na svůj poslední závod bude muset ještě počkat více než rok. Tylče už si přesto může pomalu rozmýšlet, kam povedou jeho další kroky.

„Trenéřina mě opravdu baví. Dva roky s Tomášem, teď spolupráce s Bárou... Jde o spoustu neocenitelných zkušeností, které postupně získávám, čímž si navíc vytvářím nějakou vlastní trenérskou filozofii,“ sdělil Tylče.

Na kouli zatím rozhodně nezanevřel, s vrhačskou přípravou na dálku pomáhá estonské vícebojařce Mary Klaupové-McCollové.

„Potkali jsme se před rokem na soustředění v Turecku, kde nás viděla s Tomášem. Kontaktovala mě a pár tréninků jsem tam s ní absolvoval. Teď spolu komunikujeme přes sociální sítě a posílá mi videa z tréninků, která spolu rozebíráme. Já jí radím s koulařskou technikou a ona mi pomáhá s angličtinou,“ pochvaloval si kooperaci.

A co vlastní závodění? „Už dva roky vůbec nic. Příležitosti by byly, ale chci se plně věnovat svým svěřencům,“ konstatoval Tylče.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž