Král komiků Vlasta Burian (1891-1962) natočil téměř čtyřicet filmů, ale začínal v kabaretu. Od středy má pamětní desku v Mělníku, který patřil k jeho oblíbeným městům.

Král komiků Vlasta Burian (1891-1962) natočil téměř čtyřicet filmů, ale začínal v kabaretu. Od středy má pamětní desku v Mělníku, který patřil k jeho oblíbeným městům. | foto: Viktor Votruba, 5plus2.cz

Zprvu hrál vyšinutého, pak se Vlasta Burian ukryl před vojnou v Mělníku

  • 2
Král komiků Vlasta Burian má od středy v Mělníku pamětní desku. Je připevněná na domě někdejšího obuvníka Antonína Řehořka, v němž se ukrýval během první světové války, aby nemusel narukovat do armády.

Je noc, chvíli před svítáním, mělnické ulice jsou ještě skoro tiché, ale jen skoro. Z vinárny vycházejí dva mladíci a míří na zámecké nádvoří.

Jedním z mladíků je Josef Vlastimil Burian – v Praze tou dobou již celkem známý kabaretní umělec. V Mělníku ho ale tehdy znal málokdo.

Brzy tomu bude sto let, co se na soutoku Vltavy a Labe pozdější král komiků ukrýval před c. a k. úřady, protože nechtěl nastoupit do armády. A i po první světové válce se do Mělníka rád a často vracel.

"Doba naší několikanedělní mělnické dezerce náleží k nejlepším mým vzpomínkám. Mělnické víno bylo znamenité a náš strach mizel stejně rychle jako obsah všech těch lahví tramínů, ludmil a samotoků. Když pak za kuropění jsme odcházeli osvěžit se na prostorném zámeckém nádvoří a když rozpálené hlavy ovanul čerstvý, ranní vánek, tehdy nadešla doba vlastní naší zábavy. Hýřili jsme mladickou bujností, na kterou místní pamětníci ještě dnes vzpomínají s velmi smíšenými pocity," vzpomínal později Vlasta Burian.

Bohatství mělnických sklepení

"Jednoznačně se zde skrýval proto, že byl odvedený a nechtělo se mu do války. Předtím si dokonce hrál na psychicky nemocného a dělal takovou 'švejkovinu'," tvrdí předseda Společnosti Vlasty Buriana Pavel Holík.

Úkryt mladému bohémovi poskytl obuvník Antonín Řehořek, jeden z jeho pozdějších největších obdivovatelů. A rozhodně tam, v pavlačovém domě čp. 9 na náměstí Míru, v samém centru města, Burian nestrádal.

Vzpomínka na Krále komiků

Pamětní deska Vlasty Buriana je připevněná na domě číslo 9 na náměstí Míru v Mělníku. Podle starosty Mělníka Ctirada Mikeše příběhy o pobytu Vlasty Buriana ve městě dodnes rezonují v hlavách některých místních obyvatel. "Švec Antonín Řehořek má v Mělníku stále své potomky, kteří vzpomínají na to, co jim maminka o pobývání Vlasty Buriana povídala," říká Mikeš.

Pamětní deska byla odhalena v den Burianových nedožitých narozenin. Letos by mu bylo 123 let.

Zatímco jej úřady úpěnlivě hledaly, protože nenastoupil do povinné vojenské služby a byl na něj vydán zatykač, on si se svým přítelem a klavíristou Daliborem Ptákem užíval tekutého bohatství mělnických sklepení.

"Chodívali jsme s oblibou na kus řeči k panu Řehořkovi, známému mělnickému majiteli rychlosprávkárny obuvi. Sedali jsme v jeho dílně a popíjeli jeho víno," zaznamenal ve svém divadelním měsíčníku Burian.

Potomci obuvníka v Mělníku žijí dodnes

I když už byl Burian slavnou filmovou hvězdou, šil pro něj Řehořek boty na míru.

Herec do města jezdil soukromě, ale i se svým divadelním souborem. "Měl zde hodně přátel. Během svých posledních let, když začal trochu bumbat, tak si do Mělníka dokonce jezdil pro červenou ludmilu," vypráví Holík.

Podle starosty Mělníka Ctirada Mikeše příběhy o pobytu Vlasty Buriana dodnes rezonují v hlavách některých místních obyvatel. "Švec Antonín Řehořka má v Mělníku stále své potomky, kteří vzpomínají na to, co jim maminka o pobývání Vlasty Buriana povídala," uvádí Mikeš.