Je jedenáct hodin dopoledne, před panelovým domem naproti Kauflandu posedává partička Romů a hlasitě hovoří. Do herny Bingo zabíhá asi osmiletá holčička, zřejmě za tatínkem.
Právě spojení heren, zastavárny a koncentrace většího množství méně přizpůsobivých občanů trápí už řadu let policii, vedení města i ostatní obyvatele sídliště. V poslední době se podle mnohých hlasů situace vyhrotila.
"Přijďte se sem podívat večer, to něco uvidíte," nabádá prodavačka textilu Ludmila Tichá. Před třemi roky si koupila do osobního vlastnictví obchod ve výše zmiňovaném panelovém domě. "Kdybych tušila, že se během dvou let počet romských obyvatel zněkolikanásobí, tak bych do toho nešla. Posedávají mi tu u výlohy, popíjejí, a když se jim snažím domluvit, sprostě mi nadávají," stěžuje si Tichá, která už byla i napadena.
Byt si se mnou nikdo nevymění a jiný mi nedají
Také přišla o zákazníky. Do této lokality se už ze strachu vydá málokdo. Tichá srovnává situaci s Varnsdorfem či Šluknovem a obává se vážnějších útoků.
Stejně tak i Eliška Novotná, která žije přímo v jednom z problémových vchodů, v garsonce, která patří městu.
"Co jsem si tady za ty roky zažila, mi nikdo ani neuvěří. Vykradené auto, pokus o vloupání do bytu, vařili tu drogy, vzali mi dokonce i nákup. Nejsem žádný rasista, to bych tu nebydlela, ale situace se tady pořád zhoršuje a je jich tu pořád víc a víc," říká Novotná.
O výhodnou městskou garsonku ale nechce přijít a vyměnit si s ní bydlení nikdo nechce.
Problém potvrzuje i ředitelka občanského sdružení Jekhetani luma Martina Brzobohatá. Ta se v rámci své profese zabývá integrací Romů a obyvatele problémového paneláku osobně zná.
"Jsou tu tři vchody, v každém je asi sto dvacet malých bytů a v některých bytech žije i větší množství lidí. Všichni se sestěhovávají sem, protože jim také kvůli barvě pleti nikde jinde byty nepronajmou," říká Brzobohatá.
Strážníci a policisté jsou u Kauflandu každou chvíli
S touto lokalitou má bohaté zkušenosti městská a státní policie. Strážníci nejčastěji řeší rušení nočního klidu, různé spory, drobné krádeže. Policie řešila také drogové delikty, třeba právě varny pervitinu.
Zasáhnout chce i vedení města. "Situace u Kauflandu je zcela neakceptovatelná, vážná a my ji musíme řešit. A protože se ten problém v poslední době stupňuje, musíme ho také řešit razantně. Šokovalo mě, když jsem v půl dvanácté v noci viděl, jak tam pobíhají děti ve věku šest, sedm či deset let. To určitě není v pořádku," řekl primátor města Raduan Nwelati.
Nwelati už začal jednat s městskou policií, sociálním odborem a včera také se zástupci výše zmíněného občanského sdružení. "Problémy se určitě netýkají všech. Někteří normálně pracují a mají zájem situaci řešit, mají spoustu nápadů," upozorňuje Brzobohatá.
Vedení Mladé Boleslavi také zvažuje po vzoru některých dalších měst případně nasadit bezpečnostní agenturu, která by spolupracovala se strážníky. O bezpečnostní agentuře bude město ještě jednat.
Problémových míst je ve středních Čechách víc
Lokalit, kde se koncentrují výhradně romští obyvatelé, je v kraji více. Například v objektu bývalého masokombinátu v Kladně. Některé lokality si už vyžádaly pomoc Agentury pro sociální začleňování. Ta působí například v Kolíně, Kutné Hoře a nově v Mělníku.
"V Kutné Hoře je situace díky dobré práci sociálního odboru města již stabilizovaná," říká ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
V Mladé Boleslavi zatím svou pobočku nemá, což se ale podle ředitele agentury může do budoucna změnit. Mnohem horší situace je podle Šimáčka v některých vesnicích a městysech. Jmenovat je ale nechce. "Nechci na tyto lokality zbytečně upozorňovat a nasměrovat tam extremisty," vysvětluje Šimáček.