(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: www.loutkarfilm.cz

Střední Čechy mají svou vlastní filmovou kancelář. Zviditelní kraj

  • 1
„Hele, to se natáčelo u nás!“ zvolá radostně asi každý, kdo ve filmu či seriálu vidí nějaké místo ze svého okolí. Mnoho Středočechů takovou zkušenost má, právě jejich kraj patří mezi filmaři k těm nejoblíbenějším. V budoucnu by jej mohli využívat více díky nové Středočeské filmové kanceláři (SFK).

Podle jejího vedoucího Marka Černocha bude kancelář nabízet asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokací a pomoc při zabezpečení nezbytných povolení k natáčení. 

„Silnou stránkou zástupců kanceláře je vynikající znalost lokalit, historie i možností regionu, ale zejména četné personální kontakty v kraji. Kancelář usnadní a urychlí kontakt s místními subjekty a poskytne konzultace o možnostech natáčení filmových projektů. Zároveň pomůže zajistit marketingové služby s důkladnou znalostí regionální mediální sféry i potřebných kontaktů,“ představil činnost nové filmové kanceláře Černoch.

Fungovat bude jako nekomerční subjekt začleněný pod Středočeskou centrálu cestovního ruchu, která je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. Její roční rozpočet je zhruba 31 milionů korun. „Z toho do filmové kanceláře jsou v tuto chvíli alokovány pouze prostředky na pokrytí dvou pracovníků a jednoho externího spolupracovníka,“ doplnila mluvčí SFK Linda Dlouhá.

Mezi kraji nic neobvyklého

Většina krajů v České republice už takovou kancelář má. Ta středočeská je až jedenáctá v řadě. Přesto střední Čechy patří ke krajům, které jsou filmaři jedny z nejvyhledávanějších. Pomáhá tomu blízkost Prahy, ale i fakt, že má kraj výjimečný filmařský potenciál, a to hlavně díky velkému množství historických a industriálních lokací, stejně jako nezaměnitelnou přírodní krásu.

Co se natáčelo v roce 2018

Zahraniční produkce

Žižka (USA, ČR)
Als Hitler das Rosa Kaninchen stahl (Německo, Švýcarsko)
Amundsen (Švédsko, Norsko, ČR)
Ash Lad 2 (Norsko)
Carnical Row (USA)
Jojo Rabitt (USA, Německo)
Narziss and Goldmund (Německo, Rakousko)
Rezistance (USA, Německo)
The Diary (Čína)
The Wall (Německo)

Česká produkce:
Jan Palach
Nabarvené ptáče
Teroristka
Čertí brko
Léto s gentlemanem
Šarlatán

Zdroj: Středočeská filmová kancelář (nekomerční subjekt začleněný pod Středočeskou centrálu cestovního ruchu)

Podle Heleny Bezděk Fraňkové, ředitelky Státního fondu kinematografie, jsou krajské filmové kanceláře přínosné. „O jejich přínosu nejlépe hovoří vyjádření filmařů, kteří jejich pomoc velmi vítají a do regionů, kde fungují, se často a rádi vracejí natáčet. Koordinace natáčení na území každého kraje dělá z České republiky vyhledávanou destinaci pro natáčení. A to znamená příliv zahraničních investic a peněz do české ekonomiky,“ řekla MF DNES Fraňková.

O finanční výhodnosti působení filmařů je přesvědčena i středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Filmová produkce do regionu často přinese miliony korun už jen svou přítomností. Natáčecí štáby bydlí v místních hotelech, stravují se v lokálních restauracích. Najímají si dopravu, místní štáby, herce, komparzisty, pronajímají lokace a techniku. Důležitým přínosem natáčení v kraji je podpora cestovního ruchu a marketingu. Film nebo televizní pořad může ukázat atraktivní a zajímavé lokace regionu, kterých máme opravdu dost, a tím přiláká další turisty,“ věří hejtmanka.

K oblíbeným patří Nymburk

Podle internetové databáze projektu filmovamista.cz má nejvíce filmařských záznamů v kraji město Nymburk. Členové zmíněného serveru tam evidují celkem 157 filmařských událostí, respektive míst, kde se filmy natáčely. V případě Nymburka jsou to například televizní seriál Trpaslík, film Hodinový manžel, Manžel na hodinu, Jan Hus, Tři veteráni, Cirkus Humberto, Mamon, Pustina, Fany, Kolja, Rédl a další.

„Nymburk je pro filmaře oblíbeným místem. Jejich nabídky tak přicházejí samy. Město se určitě snaží filmařům usnadnit práci ať už povolením pro zábor místa, či poskytnutím určitých prostor v majetku města. Pro město je to určitá forma prezentace a propagace,“ říká mluvčí Nymburka Petr Černohous.

Ostatně v prosinci v Nymburce padla poslední klapka i u nejnákladnějšího českého filmu Jan Žižka. Toto historické drama režiséra Petra Jákla vzniká s neuvěřitelným půlmiliardovým rozpočtem. Středočeský kraj mu dal čtyřmilionovou dotaci. Natáčel se například na Křivoklátu, Točníku, v Brdech, Kolíně, okolí vápencových lomů Velké a Malé Ameriky či v Průhonicích.