Mladíci při neveřejném líčení vypovídali, jak zapálili chatu s bezdomovci

  8:17aktualizováno  12:35
Před Městským soudem v Praze stanuli mladíci, které obžaloba viní z upálení bezdomovce a útoku na dalšího člověka. Tragédie se odehrála loni v srpnu v Bohdaleckém lese v Praze 10. Protože jednomu z obžalovaných nebylo ještě osmnáct let, je líčení neveřejné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Pětadvacetiletý Jiří Harák a mladistvý, jemuž ještě nebylo 18 let a nelze ho podle zákona jmenovat, kvůli tomu čelí obvinění z pokusu o vraždu. Dvacetiletý Nelson Badji se zpovídá z toho, že nepřekazil trestný čin. Na útoku se podle policie podílel i čtvrtý mladík, byl však mladší 15 let, takže není trestně odpovědný.

Harákovi hrozí v případě uznání viny 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest, mladistvému až deset let vězení. Badjimu může soud uložit až tříletý trest vězení.

Mluvčí městského soudu Martina Lhotáková uvedla, že čtveřice se podle obžaloby sešla odpoledne a domluvila se, že půjde zmlátit bezdomovce, kteří přebývali v chatce. Nezletilý se podle spisu vybavil teleskopickým obuškem, Harák železnou tyčí.

V noci pak podle spisu přišli Harák, mladistvý a nezletilý k chatce a začali bezdomovcům vyhrožovat zabitím a zapálením chatky. Trojice poté podle obžaloby otevřela dveře a přestože věděli, že jsou uvnitř lidé - tehdy šestačtyřicetiletý a třiapadesátiletý muž - chatu zapálili. Podle obžaloby jednali s úmyslem oba usmrtit.

Třiapadesátiletý muž se před nimi schoval do sklepa stavení, což podle obžaloby všichni věděli. Když pak hořelo, snažil se mu ze sklepa podle spisu pomoci druhý bezdomovec, ale podezřelí mu v tom zabránili.

Šestačtyřicetiletému muži se podařilo z chatky podle spisu uniknout, nezletilý mladík na něj však údajně zaútočil dřevěnou tyčí, muž se pak skácel k zemi a předstíral bezvědomí. Třiapadesátiletý muž na místě zemřel, příčinou úmrtí byla podle obžaloby otrava oxidem uhelnatým. Badji všemu údajně přihlížel a nijak nezasáhl.

Kvůli věku podezřelých na případu pracovalo oddělení mravnostní kriminality, které má na starosti i delikty dětí. Šéfka oddělení Alena Kolářová tehdy uvedla, že policisté v případě nezletilého, který se podle zákona nemůže dopustit trestného činu, podali podnět orgánu sociálně-právní ochrany dětí, aby "přijal příslušná výchovná opatření". Podezřelí se k činu podle Kolářové přiznali.

Autoři: ,

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Praha chystá zdražení svozu odpadu, naopak zlevní třídění biodpadu

Nový popelářský vůz s mytím odpadových nádob.

Pražský magistrát připravuje novelu vyhlášky, která zvedne cenu za svoz směsného odpadu o 30 procent a zároveň zavede...

Výbuchy, zranění. Obchodní dům na Smíchově cvičně obsadili teroristé

Pražská policie nacvičovala zásah při teroristickém útoku na Smíchově....

Policisté od půl jedné v noci trénovali v obchodním centru na pražském Smíchově zásah při teroristickému útoku. Bylo to...

Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

Mokřad Triangl

Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita...

Najdete na iDNES.cz