Pražský taxikář uniká pokutě, správní soud vyhověl jeho stížnosti

  13:03aktualizováno  13:03
Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti jednoho z pražských taxikářů, kterému magistrát "napařil" pokutu sto tisíc korun za to, že si ve svém ceníku účtoval 80 korun za kilometr. To je zhruba třikrát tolik, kolik povoluje vyhláška hlavního města. Případ bude znovu projednávat Městský soud v Praze.
Taxi

Taxi | foto: MF DNES

"Výrazem 'cena platná v okamžiku nabídky' se rozumí cena prodávajícím aktuálně požadovaná; skutečnost, zda jde o cenu dovolenou právními předpisy o regulaci cen, není pro posouzení, zda prodávající splnil své povinnosti podle uvedeného ustanovení, rozhodná," píše se v usnesení Nejvyššího správního soudu.

To znamená, že je třeba, aby magistrátní úředníci pokutovali jednotlivé předražené jízdy taxikářů, nikoliv to, že si na auto vylepí ceník s přemrštěnými cenami. "Je to částečná výhra pro ty případy, kde se pokuty opírají jen o ten ceník," řekl advokát pražského taxikáře Kolja Kubíček.

Nejvyšší správní soud řekl, že taxikáře nelze pokutovat na základě zákona o cenách. Ten totiž říká, že "prodávající je při prodeji spotřebního zboží konečnému spotřebiteli povinen označit je cenou platnou v okamžiku nabídky", což taxikář splnil. Ve svých rozhodnutích tak podle něj pochybil jak magistrát, tak Městský soud, který případ projednával.

Taxikáře nachytali kontroloři pražského magistrátu 25. srpna 2006, kdy na dveřích měl ceník s nástupní cenou 80 korun, cenou za 1 kilometr 80 korun a jednou minutou čekání za osm korun. "Stěžovateli nebylo vytýkáno, že by za uvedené ceny skutečně vozidlem taxislužby vozil zákazníky," upozornil Nejvyšší správní soud.

Taxikář se hájil, že vozí lepší klienty

U městského soudu se následně taxikář bránil tím, že zákon o cenách neporušil. Ceník měl jak na autě, tak uvnitř, navíc tvrdil, že vozí zejména náročnější klienty a tím se mu zvedají náklady. A proto musel zvednout také cenu. Nejvyšší povolené ceny v Praze jsou za nástup čtyřicet korun, 28 korun za kilometr a šest korun za minutu čekání.

Nejvyšší správní soud zároveň v novém rozhodnutí ale opět potvrdil oprávněnost regulace cen taxislužeb, kterou se taxikáři neúspěšně pokusili zpochybnit také u Ústavního soudu. Neuznal ani taxikářův argument, že jízdné předražuje kvůli tomu, aby mohl zákazníkům poskytnout patřičný komfort.

Podle soudu nelze akceptovat, že provozovatel kvalitnějšího vozidla je oprávněn svévolně účtovat zákazníkovi cenu vyšší, než je úředně stanovená maximální cena. "Žalobce svým jednáním poškodil dobré jméno hlavního města Prahy, ale i celé profesní skupiny provozovatelů silniční dopravy," uznal soud.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Pražské kanalizace dostaly pokutu kvůli odkališti v Drastech

Jak si čistírna stojí co do kvality vyčištěné vody? Vyhovuje čtyřem z pěti...

Česká inspekce životního prostředí pokutovala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která podle ní neměla...

Opilý řidič chtěl v Praze uplatit policisty, další havaroval do stromu

Ilustrační snímek

Dva opilí řidiči skončili v noci na sobotu v hledáčku pražské policie. V Kobylisích policisté naměřili muži přes 2...

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Najdete na iDNES.cz