Prahou prošel Pochod dobré vůle, připomněl přeživší holokaustu

  16:22aktualizováno  16:22
Asi dvě stovky lidí prošly v neděli odpoledne centrem Prahy v Pochodu dobré vůle. Cílem pořadatelů bylo vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním projevům nenávisti a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří.

Účastníci pochodu dobré vůle a veřejného shromáždění proti antisemitismu Všichni jsme lidi, které uspořádalo 14. dubna 2019 v Praze Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). | foto: ČTK

Průvod vyšel po 14. hodině ze Staroměstského náměstí. Přes ulice Josefova zamířil na Palachovo náměstí, kde účastníky čekalo taneční vystoupení. Pochod končí ve Valdštejnské zahradě, kde se připojí k navazujícímu shromáždění.

Akci Pochod dobré vůle pořádá od roku 2004 česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. Už od prvního ročníků organizátoři upozorňují, že stále narůstá nepřátelská propaganda namířená proti Židům.

„Považujeme za alarmující, že Židé se dnes, po více než 70 letech od holokaustu, v řadě zemí Evropy již opět necítí bezpečně,“ řekl za organizátory Mojmír Kallus.

Má za to, že právě křesťané by měli být vždy mezi prvními, kteří se ozvou, kdykoli se objeví protižidovské předsudky. „Zavazuje nás k tomu i naše vlastní minulost a bolestná historie židovsko-křesťanských vztahů,“ uvedl a připomněl slova filozofa Edmunda Burkeho o tom, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic.

Fotogalerie

Dramaturgie 16. ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě opět vychází z připomenutí tragické minulosti holokaustu, ale věnuje se i životu přeživších po válce a také současnosti.

Hlavním programovým bodem je představení pamětnice Hany Sternlichtové. Jan Potměšil a Adéla Kačerová v režii Jana Kačera přiblíží ve scénickém čtení hlavní body jejího životního osudu, který je zaznamenán v její knize Svobodná, volná.

Hana Sternlichtová, která přežila Osvětim a po válce našla nový život v Izraeli, převezme čestné občanství rodného města Holic. Její příběh pořadatelé představí také ve filmovém sestřihu. Shromáždění se zúčastní předseda Senátu Jaroslav Kubera, izraelský velvyslanec Daniel Meron, zástupci židovských obcí a další hosté.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Je neskutečný podrazák, zaútočil Pirát Ferjenčík na šéfa TOP 09 Pospíšila

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Na lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila zaútočil ostře poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Největší a řekl bych že jediný...

Jágr svítil jako před 20 lety. To sólo jsem předvedl pro kritiky, culil se

Jaromír Jágr oslavuje gól za Kladno v baráži proti Chomutovu.

Z hustého plnovousu, na bradce bělavém, mu stékal pot. V hokejové výstroji vypadal jako hřmotný vikingský bojovník, ale...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Další z rubriky

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Linku metra C čeká velikonoční výluka mezi Pražského povstání a Kačerovem

Ilustrační snímek

O prodlouženém velikonočním víkendu nebude jezdit část linky C pražského metra. Důvodem čtyřdenní výluky mezi stanicemi...

Historická tramvaj má ve Stromovce novou zastávku, bude do ní couvat

Historická tramvajová linka 41.

Od pátku začne v Praze opět jezdit historická tramvajová linka 41 a letos bude mít v jízdním řádu zastávku navíc. Na...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz