„Je to hlavně reakce na 1. červenec, kdy se tady objevily šibenice a nebylo to nakonec shledáno ani jako trestný čin,“ uvedla Červenková. Měla na mysli demonstraci proti migraci, na níž se objevily makety šibenic. Policie proti nim nezasáhla a posléze dospěla k závěru, že tím nepochybila (více najdete zde).
Sluníčkář je nový pravdoláskařZda je to jen móda, experti neodhadnou |
Pořadatelé akce na podporu uprchlíků na sobě měli žlutozelené reflexní vesty s namalovanými sluníčky a rozdávali odznaky s anglickými nápisy Uprchlíci vítejte. Účastnici nesli cedule s nápisy „Nenávist v ČR nechceme“, „Praotec Čech byl taky imigrant“ nebo „Zakažte války, ne lidi.“ Byly vidět i české vlajky nebo vlajka EU.
Červenková ve svém projevu ke shromážděným zdůraznila, že uprchlíci jsou lidské bytosti, které potřebují pomoc. „Měli bychom aspoň trochu snížit ze svého pohodlí a pomoci. Jenom tak na sebe můžeme být hrdí. Nehledě na to, že počet 1500 pro Čechy vůbec nic neznamená,“ dodala. Vláda před nedávnem schválila plán, že by Česko mohlo do konce roku 2017 přijmout 1 500 uprchlíků. S jejich výběrem pomohou církve. První potřební by do ČR mohli dorazit v září, do konce roku by jich mělo být 400. V dalších projevech pak zaznívaly výroky, že je třeba odmítnout heslo Čechy Čechům nebo že nenávist není řešením.
Po půl čtvrté se víc než stovka lidí vydala na pochod do parku na Karlovo náměstí, kde v 17:00 začne hudební program uspořádaný iniciativou Stop nenávisti. Lidé v čele průvodu skandovali například „Čechy všem“ nebo „Kdo se s tebou podělí, až sám budeš v p*deli?“.
Odpoledne a v podvečer se na Václavském náměstí konají další dvě akce, které jsou ale namířeny proti migrantům. V horní části Václavského náměstí v Praze se po 15:00 sešlo na 400 odpůrců Evropské unie, islámu a současné migrace uprchlíků do Evropy. Řečník Jan Jiskra z Mladé Boleslavi vyzval vládu, aby nepřijímala nikoho ze současné migrační vlny, aby islám a právo šaría postavila mimo zákon, aby důkladněji střežila hranice před uprchlíky a aby Česko vystoupilo z Evropské unie.
Jiskra své prohlášení odůvodnil tím, že se nechce bát o svůj život a nechce se bát jen proto, že je ateista a uznává rovnost mužů a žen. „Nechci tady ani malinkou skupinu islamistů,“ uvedl Jiskra. Před 16:00 se demonstranti spolu s ním vydali na pochod centrem Prahy na Hradčanské náměstí.
Na večerní akci musela zasáhnout policie
Od 17:00 se pak v dolní části Václavského náměstí sešli zastánci extremistické Národní demokracie. Tábory odpůrců a zastánců migrace musela policie oddělit kordonem. Už před začátkem akce se proti sobě postavily oba tábory příznivců i odpůrců migrace a překřikovaly se navzájem. Na akci dohlížely desítky policistů, kteří vytvořili zeď oddělující oba tábory na několik desítek metrů.
Na obou stranách byla zpočátku odhadem víc než stovka lidí, akci Národní demokracii nakonec podpořilo několik stovek příznivců. „Nedej náckům žádnou šanci,“ skandovali příznivci migrantů, zatímco z druhé strany se ozývalo například „Nic než národ“ nebo „Bílí negři, to jste vy“ a „Táhněte do Afriky“. Zastánci migrantů jim naopak vzkazovali „Třiďte odpad a ne lidi“.
Zakladatel a bývalý šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura, který nyní vede uskupení Strana přímé demokracie, označil současné politiky za extremisty a politiku vlády za extrémní. Vláda jedná podle něj proti zájmů většiny občanů, když začala přijímat imigranty. „Budou bez práce a budou donekonečna zatěžovat ekonomicky naší zemi, což způsobí sociální kolaps,“ uvedl Okamura.
Okamuru vystřídal za mikrofonem předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, který kritizoval zejména vládu. „Mlží, neříká pravdu, neříká, že s každým imigrantem přijde také celá jeho rodina,“ uvedl. Bartoš označoval uprchlíky jako „vetřelce“ a vyčísloval náklady, které podle něj bude muset stát vynaložit v souvislosti s jejich přijetím. „Pokud je chcete léčit, jsou plní různých nemocí, pak to půjde do miliard,“ tvrdí Bartoš.
Akci narušil v jednu chvíli mladík, který přistoupil pod pódium a křičel na Bartoše „Drž už hubu“. Vrhla se na něj skupina pořadatelů, kteří ho zatlačili do davu. Krátce poté, co skončil na zemi, přiběhli lidé z policejního antikonfliktního týmu a mladíka vytáhli ven.
Stoupenci Bartoše dorazili po 19:00 před Úřad vlády, kde skandovali „Vlastizrádce“. Úřad, před kterým radikálové dále řečnili, hlídala policie, kolem byly také kovové zátarasy. Účastníci dále vykřikovali „Nic než národ“ a spálili několik vlajek Evropské unie.
Policie kvůli podezření z přestupku legitimovala několik lidi. Mluvčí policie Tomáš Hulan uvedl, že vlajka EU není státním symbolem, podezření se ale týká toho, že pálení mohlo někoho pohoršit, a také se může jednat o „delikt proti požární ochraně“. „Osoby máme ztotožněny a budeme je oznamovat příslušnému správnímu orgánu,“ dodal mluvčí.