Areál se změnil ve společenské a kulturní centrum poté, co se Plzeň stala v roce 2015 Evropským městem kultury.

Areál se změnil ve společenské a kulturní centrum poté, co se Plzeň stala v roce 2015 Evropským městem kultury. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeň má velký plán na proměnu areálu DEPO2015, vyjde přes půl miliardy

  • 19
Areál DEPO2015 v Plzni, který kdysi sloužil dopravnímu podniku, by se měl stát významnějším centrem kultury a společenských akcí než dosud. Je to cílem projektů za více než půl miliardy, na které chce město získat dotaci z Evropské unie.

V plánu je rekonstrukce areálu, který by se měl proměnit do konce roku 2025. Vzniknout má sál pro tisíc lidí. Náklady na první etapu jsou odhadnuty na 518 milionů korun. Z toho 150 milionů má představovat podíl města.

„Nyní jsme schválili podání žádosti o dotaci z fondů EU připravované ministerstvem kultury v rámci Národního plánu obnovy. Bude následovat podání žádosti o dotaci z fondů EU poskytované prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj na regeneraci brownfieldů. Celkem bychom chtěli získat z dotací až 368 milionů korun,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Plzně David Šlouf.

Ředitel DEPO2015 Jiří Suchánek řekl, že projekt zahrnuje vybudování velkého víceúčelového koncertního sálu. „Plánovaná kapacita je zhruba pro tisíc osob. Má vzniknout v bývalé autobusové hale, která slouží jako improvizovaný koncertní sál. Hala se má změnit v moderní, příjemný, klimatizovaný prostor, který bude sloužit pro pořádání koncertů nebo veletrhů. Dá se říct, že by tak město získalo velký sál, který v Plzni dlouho chybí,“ popsal Suchánek.

Další část areálu DEPO2015 bude opravena a bude sloužit centru kreativního podnikání. „Budou tam takzvané špinavé dílny a také ty čisté pro nové technologie. Počítá se s kancelářskými prostory nebo ateliéry, nahrávacím studiem, fotoateliérem,“ líčí Suchánek.

Domnívá se, že šance na naplnění záměru jsou velmi slušné. Projekt podle něj totiž odpovídá požadavkům Plánu národní obnovy. Suchánek upozorňuje, že program byl vypsaný proto, aby v Česku vzniklo nebo bylo zlepšeno 15 kreativních kulturních center. Primárně by to mělo souviset s revitalizací brownfieldů, ale může se jednat i o novostavby. Suchánek ovšem nevylučuje, že v Plzeňském kraji finanční podporu z programu může získat jiný projekt.

„Může se stát, že nějaký bude lepší. My nicméně děláme všechno pro to, abychom přeložili nejlepší projekt, který bude smysluplný, udržitelný a v budoucnu si na sebe vydělá,“ prohlásil.

Náměstek Šlouf uvedl, že objekty v areálu bývalého depa dopravních podniků jsou staré desítky let a potřebují kompletní rekonstrukci, aby jejich stav odpovídal 21. století.

Areál na levém břehu Radbuzy se změnil na kulturní a společenské centrum v souvislosti s tím, že Plzeň byla v roce 2015 Evropským hlavní městem kultury. Zástupci města nejprve plánovali vybudovat takzvanou kulturní fabriku v areálu bývalého pivovaru na Světovaru. Tam byl ale při rekonstrukci nalezen škodlivý korkodehet a město narychlo hledalo náhradní řešení.

Padlo rozhodnutí vybudovat kreativní zónu v bývalém depu dopravních podniků. Po nejnutnější úpravách se tam začaly pořádat kulturní a společenské akce, na které v některý letech zamířilo kolem 150 tisíc lidí.