Bývalý výchovný ústav a dětský domov je nyní prázdný.

Bývalý výchovný ústav a dětský domov je nyní prázdný. | foto: Výchovný ústav

Králíky chtějí získat budovu bývalého ústavu. Na byty nebo domov důchodců

  • 3
Strašákem se pro obyvatele i mnohé zastupitele Králík stal bývalý objekt dětského výchovného ústavu. Stát po odchodu „chovanců“ zvažoval přeměnit ho například na středisko pro azylanty či ženskou věznici. To odmítli obyvatelé města v referendu, záměr se nelíbil ani kraji.

Město zvažuje, zda a za jakých podmínek získat dnes prázdnou budovu bývalého výchovného ústavu do svého vlastnictví. 

 „Vězeňská služba ale zatím objekt na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nepřevedla. Mělo by se tak stát do konce roku. Je třeba zvažovat zejména finanční náročnost a udržitelnost. O tom všem budou rozhodovat zastupitelé,“ říká starosta Václav Kubín.

Dodal, že ÚZSVM nejprve nabídne budovu jednotlivým ministerstvům. Pokud o ni nebude zájem, může ji nabídnout územně samosprávným celkům. V těchto kolech je možné budovu získat formou bezúplatného převodu či přímého prodeje.

„Pokud o ústav nikdo neprojeví zájem, ÚZSVM může prodat bývalý ústav formou veřejné dražby či výběrového řízení,“ říká starosta Králík.

Radnice proto nedávno zřídila komisi pro případné využití bývalého nápravného ústavu, její členové jsou odborníci na sociální péči, důchodovou problematiku, zdravotnictví i techniku.

Její členové nevylučují ani spolupráci s případným budoucím soukromým majitelem bývalého ústavu.

Komise chce z ústavu domov důchodců nebo startovací byty

Vznik komise inicioval člen rady za sdružení „Ne azylovému domu v Králíkách“ Michal Souček, který patřil před volbami k velkým odpůrcům vzniku azylového střediska i věznice v bývalém ústavu.

„Mým osobním přáním a také mnoha ostatních členů je, aby z ústavu vznikl domov důchodců, protože početné Husákovy děti budou někam do důchodu muset jít a domov důchodců v Červené Vodě eviduje už dnes minimálně 130 žádostí o umístění,“ řekl iniciátor komise Michal Souček, který zároveň doufá v rozumnou podporu záměru od státu nebo kraje.

„Město na to asi nebude mít,“ míní Michal Souček.

Pardubický kraj však s výhledem do roku 2021 zatím neplánuje zahrnout do Registru poskytovatelů sociálních služeb další pobytové zařízení pro seniory.

Argumentuje, že v republice jsou jiné regiony, kde zřízení pobytových sociálních služeb pro seniory výrazně chybí. A také tím, že například letos stát uvolnil výrazně nižší objem peněz na financování sociálních služeb, ač byly později po politické intervenci doplacené, aby nehrozil jejich kolaps.

Radnice však upozorňuje, že populace stárne a například domov pro seniory sv. Zdislavy v Červené Vodě eviduje asi 360 žádostí o poskytnutí sociálních služeb a v zemi je 35 tisíc neuspokojených žádostí o umístění v podobném zařízení.

Dalším návrhem je budovu bývalého ústavu přeměnit na městské byty, kterých mají Králíky nedostatek. Bývalý „pasťák“ by se mohl přeměnit například na takzvané vstupní byty pro lidi v nepříznivé sociální situaci. Sloužit by mohly i absolventům škol, kteří se chtějí osamostatnit.

O budovu bývalého ústavu má stále zájem i podnikatel Jiří Rulíšek, který vlastní resort Dolní Morava. Pokud se městu nepodaří objekt získat, chce zkusit spolupráci s podnikatelem.