Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Trať, která dala lidem z Beskyd práci. Od jejího vzniku uplynulo 150 let

  16:55
Sto padesát let uplynulo od vyjetí prvních osobních i nákladních vlaků po trati mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Spojila tehdy průmyslové firmy a pomohla lidem z chudých částí regionu.

Železničáři při posunu u bývalé přijímací budovy Ostravsko-frýdlantské dráhy ve Frýdku-Místku v roce 1890 | foto: Sbírky ŽMMS

Byla to doba obrovského železničního rozmachu. I v oblastech, kde původně vlakům jako dopravě budoucnosti nevěřili, rychle doháněli ztracený čas.

Nadto v našem regionu, kde ve druhé polovině 19. století rychle přibývalo těžkého průmyslu, se železniční napojení stalo podmínkou prosperity.

To se týkalo i Ostravsko-frýdlantské dráhy. „Pro mnohé tento název znamená jen trať mezi Ostravou a Frýdlantem nad Ostravicí, ale jmenovala se tak i privátní společnost, která rovněž provozovala místní dráhu mezi Polankou, Kunčicemi, Suchou a Těšínem,“ upozornil Vojtěch Hermann, ředitel Železničního muzea moravskoslezského v Ostravě.

Stanice Ostrava-Vítkovice, nyní Ostrava střed v roce 1938. Na snímku výpravní budova z uliční strany. Vpravo čekárna pro dělnictvo.

Ale zpět k frýdlantské dráze. Po prohrané prusko-rakouské válce v roce 1866 vydal rakouský císař František Josef I. osobní list s přáním, aby stavby železnic oživily ekonomicky i fakticky zpustošenou krajinu a přispěly k zaměstnanosti.

„A přesně o to se zasloužila Ostravsko-frýdlantská dráha, tehdy Ostrau-Friedlander Eisenbahn. Nejenže propojila ostravsko-karvinskou uhelnou oblast s průmyslovými podniky ve Frýdku, v Místku a také se železárnami v Lipině (dnes Lískovec – pozn. red.), v Bašce a ve Frýdlantu, ale tím se také nastartovala pracovní migrace obyvatelstva Beskyd do dolů a hutí na Ostravsku,“ připomněl železniční historik.

Obyvatelstvo z chudých beskydských oblastí, kde byla nabídka práce značně malá, se tak mnohem snáze a rychleji mohlo dopravovat do prosperujících oblastí.

Historii představuje výstava

  • Železniční muzeum moravskoslezské, které sídlí v budově nádraží Ostrava střed, otevřelo výstavu Ostravsko-frýdlantská dráha. 
  • K vidění jsou historické materiály, fotografie a další exponáty. 
  • Výstava potrvá do 24. dubna 2022
  • Od června do srpna je otevřeno ve středu a ve čtvrtek od 10 do 16 hodin, v sobotu a v neděli pak od 9 do 16 hodin.
  • Webové stránky muzea zde

Císař udělil 2. ledna 1869 koncesionářům společnosti privilegium ke stavbě a provozu železnice z Moravské Ostravy do Frýdlantu.

Projektování trasy trati bylo náročné, vždyť tehdy tvořila řeka Ostravice katastrální a z velké části i zemskou hranici mezi moravskou a slezskou částí rakousko-uherského mocnářství.

„Navíc bylo nutné vyřešit časté křížení s Báňskou dráhou, jako nejvhodnější pro napojení na páteřní Severní dráhu císaře Ferdinanda se pak ukázal Přívoz,“ zmiňuje Hermann fakt, že na ostravském hlavním nádraží dosud existuje takzvané frýdlantské nástupiště.

Zásadní provozní změnou se pak v roce 1888 stala skutečnost, že společnost Severní dráha císaře Ferdinanda postavila v rámci nové koncese dráhu z Kojetína přes Hulín, Valašské Meziříčí, Frýdlant, Frýdek, Těšín až do nyní polského Bílska. „Kmenová trať Ostravsko-frýdlantské dráhy pak plnila funkci připojené trati,“ uvedl Hermann.

Na vybudované dráze vznikla také řada nových stanic, například Ostrava-Vítkovice, nyní Ostrava střed. Nejprve 1. ledna 1871 vyjely vlaky mezi stanicemi Ostrava-Vítkovice a Frýdlant, od 21. května téhož roku pak už v celé délce od Přívozu. „Hospodářská krize po roce 1873 měla vliv na první roky provozu i na klesající počet cestujících. Zvrat nastal po roce 1880, kdy dochází k nárůstu cestujících i zboží,“ popisuje Hermann.

Těšín protestoval proti Třinci

Společnost Ostravsko-frýdlantská dráha měla ještě mnoho plánů, chtěla například postavit trať mezi Frýdkem a Třincem, což znemožnily protesty občanů Těšína.

„Neuměli si představit, že by takto významná stavba nevedla přes větší okresní Těšín, ale končila by sice v už průmyslově významném, ale tehdy značně menším Třinci,“ vysvětil s úsměvem Hermann.

Společnost také navrhla železnici z Nového Jičína přes Příbor, Fryčovice, Místek, Frýdek, Hnojník a Třinec až do Ustroně, Skočova a Dědic, ta však nikdy nevznikla.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Moravskoslezském kraji se volí v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Bruntál, Frýdek- Místek.

Jiří Cienciala, Zdeněk Nytra, Petr Orel, Ladislav VáclavecTomáš Macura, Tomáš Navrátil, Stanislav Folwarczny, Petr Kajnar, Lukáš Semerák

  • Nejčtenější

Malér s názvem Baník. Trenér Vrba už hledá, kde je zrada

Čekalo se, že vcelku bezbolestně posbírá šest bodů. A pak dalších šest, protože vylosování na úvod fotbalové sezony...

Opatření v Ostravě-Hrušově lidem klid zatím nepřinesla. Drancování trvá

Krádeže, rabování i hluk. To vše tížilo obyvatele Vývozní ulice a okolí v ostravské části Hrušov v listopadu 2020, tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé si už domů odnesli desítky tun „odpadu“ z re–use center

Zánovní nábytek, nádobí, sportovní náčiní, hračky či knihy za pakatel či zadarmo. To vše jde získat v takzvaných re–use...

Signál z odcizené sekačky dovedl majitele ke skrýši plné kradených věcí

Krádež sekačky na trávu ukončila několikaletou kriminální šňůru zlodějského páru z Ostravy. Majitel si ukradený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bohemians - Baník 3:3, dechberoucí jízda, dotahující hosty spasil Tijani

To bylo drama! Závěrečný sobotní zápas druhého kola první ligy ani trochu nenudil. Fotbalisté ostravského Baníku v něm...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Plnou krev dostanou pacienti už i ve vrtulníku v Moravskoslezském kraji

Šance na přežití zraněných lidí, které převážejí moravskoslezští letečtí záchranáři, výrazně vzrostou. Už od pátku...

Turistů v kraji opět přibývá, skokanem návštěvnosti je Slezskoostravský hrad

Podle údajů Českého statistického úřadu se ve druhém čtvrtletí letošního roku ubytovalo v Moravskoslezském kraji více...

Při průzkumu Velké kotliny se našly rostliny považované za vyhynulé

Odborníci objevili při nedávném mimořádném průzkumu nepřístupných skalnatých částí Velké kotliny v Jeseníkách kriticky...

Osobní vlak se na přejezdu ve Frýdku-Místku srazil s nákladním vozem

Další nehoda na železničním přejezdu se ve středu odpoledne stala ve Frýdku-Místku. Střetl se tam osobní vlak s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...