Diskuze

Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového Československa i Polsko. Po Mnichovské dohodě vojenské jednotky severního souseda vstoupily na Těšínsko. Polská nadvláda na severovýchodě země trvala necelý rok.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Když se můj tatínek na podzim 1918 vracel se svojí jednotkou horského dělostřelectva z rakouské fronty, byla jeho jednotka okamžitě přeložena na sudetskou frontu,, někde na Pradědu. Demobilizován byl teprve 1921. Poláky zatlačili až k Visle, ale OSN stanovila hranici, kterou máme dodnes, museli se vrátit na půl cesty.

0 0
možnosti
MM

M43a80r74e13k 66M75a67z71u16r

20. 10. 2018 10:17

Tu hranici stanovila Rada Velvyslancu ve Spa, jak jsem již řekl, a co jistě budu minusován, čeští vojáci se chovali jako nájezdnici, loupili, vraždili, ale nikdo to nechce slyšet ani o tom mluvit, pravda někdy bolí

0 1
možnosti
MM

Takže, tzv. sedmidenní válka byla čístá agrese z československé strany, kde se čeští legionáři dopustili řady válečnách zločinů, vraždy a okrádání civilistů, byly na denním pořádku, znásilnění a další hrůzné činy měly také své místo. Poláci byly v regionu po 1 sv. válce v jasné většině, kolem 68%, české školy neexistovaly, v městech jako Jablunkov, Třinec praktické žádní Češi neexistovali. Po záboru Těšínska tento region zaplavilo spousta Čechů, kteří zde dostali umístěnku, vláda region čechizovala, poláci neměli občanství, byli nuceni děti posílat do českých škol, byly zde ekonomické šikana, tzn. pošli dítě do české školy, dostaneš lepší práci atd. Není pochyb o tom, že obsazením Těšínska sledovala polská vláda především své cíle, ale místní Polácí to brali jako dějovou spravedlnost, čemuž se nelze nedivit. Ano byli odsunuti Češi, ale je třeba říct, že spousta těch odsunutých přišla do regionu až po roce 1920, Češi odsunulu Poláky z Ostravy, pro polské zajatce a poláky z Těšínska zřídily integrační tábory, kde Poláci žili v otřesných podmínkách. Obě strany se dopouštěly špatných věcí, je ale třeba říct,že o českých zločinech se nemluví a ani nejsou českou stranou nijak dokumentovány. Dnes je region již čistě "český" místni Poláci polsky až na vyjímky nemluví, nářeči po našymu zaniká, za pár generací už nikdo nebude vědět, že zde byla poslká většina.

2 8
možnosti
PS

Stejně jako v Polsku bylo velké množství menšin, o kterých se po důsledné polonizaci ani neví, že tam byly, že. :-) Sedmidenní válku vyvolali Poláci tím, že na sporném území vyhlásili polské volby a polské odvody, což je, jak jistě i vy uznáte, věc na svém svrchovaném území. Že bylo na Těšínsku více Poláků? A nebylo ve východní Haliči více Ukrajinců? Ale to Polákům nevadilo. Nebylo v Pomořansku více Němců? Poláci na Těšínsku měli své spolky, nynější hotel Piast byl plný polských organizací. Po záboru 1938 Poláci viděli, jak vypadá polská nadvláda a přišlo velké rozčarování. Těžká totalita, Žádná demokracie. Šlonzáci že byli Poláci? Nenechte se vysmát. Znám pár takových. Ti s Poláky, ani Čechy nechtěli mít nic společného, byli to prostě Šlonzáci. A kolik přišlo lidí z Haliče na Těšínsko za prací, zdůrazňuji, že do Rakouska-Uherska. ve Stonavě je památník polským obětem, který nikdo neničí, naopak se před pár lety opravil. Kde byly ty údajné internační tábory?8-o

5 0
možnosti
LP

L23i74b38o66r 41P89o20l82á67k

8. 10. 2018 23:51

Obávám se, že průměrný Čech ani neví, kde je Těšínsko. Bezvýznamná lapálie, na kterou si zadělala naše republika po roce 1918.

1 2
možnosti

No, průměrný Čech, který nevytáhl paty z české kotliny, možná ne, ale doufám, že ostatní nejsou tak nevzdělaní.

1 0
možnosti
LB

V současnosti dochází k polonizaci Velké Británie a místní obyvatelstvo to těžce nese, Mimochodem i to je jeden z důvodů brexitu.

0 0
možnosti
PS

Kdo by tam makal, kdyby odešli pracanti ze střední Evropy? 8-o

2 0
možnosti
JV

V Ostravě je Polský dům, dnes už cítím, jak k sobě oba národy patří, a pavně věřím, že všechny minulé křivdy budou odpuštěny a zapomenuty. V Těšínském divadle máme vynikající polskou scénu. Už ani nemáme hranice, u nás se tisknou brožury pro turisty v jazyce polském, v Polsku zase v češtině. Zapomeňme na křivdy a držme pohromadě. Prosím.

10 0
možnosti
JH

J24i17ř40í 92H47o82r17á91k

8. 10. 2018 17:26

Bohužel to tak nevypadá :(

0 0
možnosti
JB

J89o33s64e48f 67B37é22r

8. 10. 2018 11:37

To je článek pro ty, kteří si myslí, že jsme se měli bránit. Jo a nezapomeňme na Slováky. I ti hnali Čechy ze země.

2 3
možnosti
RS

polská armada by na Těšínsku jenom stěží prorazila opevnění

2 0
možnosti
JG

Moji rodiče tehdy raději odešli z Bohumína-Pudlova do Ostravy.Rv

1 0
možnosti
Foto

Hitler prý chtěl dát na opuštění Sudet 48 hodin. Ale Polsko udajně prosadilo kratší dobu.

0 0
možnosti
RS

Sudety se obsazovali v několika záborových vlnách 48 h. je absolutní nesmysl

1 0
možnosti
BD

Jakjsem již někde napsal. Pakty o neútočení a parcelizaci Evropy měl kde kdo s kde kým. Molotov a Pilsudski byli jen jedněmi z mnoha. Poláci měli i plán s Maďary naspolečnou hranici a taková jaksi nutně musela vzniknout jedině zabráním Čech, Moravy a Slovenska. Jediným faktem tedy zůstává, že na paktování s Hitlerem a dobyvačné choutky nakonec dojeli všichni v Evropě.

6 0
možnosti
PN

P51e13t40r 55N94o36v43ý

8. 10. 2018 11:52

Tak oni Poláci ještě v 39 nabízeli spojenectví Hitlerovi proti Sovětskému svazu. Chtěli za to území s přístupem k Černému moři.

1 0
možnosti