Na Velký Javorník za vyhlídkou. Ze dřeva se rodí nová rozhledna

  7:55aktualizováno  7:55
Beskydský Velký Javorník získá novou dominantu. Na vrchol se vrací dřevěná rozhledna. Konstrukci staví Lesy ČR, jež na turistické zatraktivnění investují přes tři miliony korun. Rozhledna už na Javorníku kdysi stála, ale v 50. letech byla stržena.

Rozestavěná rozhledna na Velkém Javorníku v polovině června. Lesy ČR počítají se srpnovým otevřením. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Snad tesaři stihnou všechny práce ještě během hlavní turistické sezony. Na Velkém Javorníku na okraji Beskyd totiž roste nová rozhledna, díky které budou nádherné vyhlídky na všechny světové strany. Za dobrého počasí až na Jeseníky nebo slovenskou Malou Fatru, snad i Vysoké Tatry.

Velký Javorník sice není tak známý jako posvátná hora Radhošť nebo nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora. Přesto každoročně přiláká na třicet tisíc turistů.

Velký Javorník

  • Je nejvyšším bodem Veřovických vrchů v podhůří Beskyd, měří 918 metrů.
  • Pod vrcholem Javorníku stojí turistická chata, která byla postavena v roce 1935 a patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech.
  • Podle odhadů ročně vyjde na Velký Javorník zhruba třicet tisíc lidí.
  • Za pěkného počasí je z Velkého Javorníku krásný výhled na Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, na Palkovické hůrky či na horský masiv Ondřejník.
  • Severovýchodním směrem je možné vidět vrch Kotouč a věž Trúba ve Štramberku, Frýdek-Místek a Havířov.
  • Velký Javorník je také oblíbeným místem paraglidistů.

Jenže. Od chaty Pohorské jednoty Radhošť jsou sice krásné rozhledy na větší část Beskyd, na Štramberk, Frýdek-Místek i Havířov. Výhledu na celou západní stranu však brání vzrostlé stromy.

Rozhledové patálie skončí právě výstavbou rozhledny. "Bude vysoká téměř šestadvacet metrů, na výstavbě intenzivně pracujeme," řekl ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube.

Dodal, že hotova je zatím více než polovina a s otevřením se počítá někdy v srpnu.

U rozestavěné konstrukce se turisté shromažďují už nyní. "Už jsme si rozestavěnou rozhlednu okukovali," přikyvuje Kateřina Geryková z Veřovic, která na Velký Javorník vystoupala už mnohokrát. "Určitě se těšíme, až na vyhlídku poprvé vyjdeme. Škoda jen, že není v provozu už teď, na začátku prázdnin," dodala Geryková.

Lesy ČR původně plánovaly, že by rozhlednu zpřístupnily už v červnu, ale stavbu zdržela dlouhá zima. Sníh na vrcholu Javorníku roztál až na konci dubna.

Historický snímek chaty Pohorské jednoty Radhošť na Velkém Javorníku s...

MINULOST. Historický snímek chaty Pohorské jednoty Radhošť na Velkém Javorníku s rozhlednou v pozadí.

K turistické chatě na Velkém Javorníku každoročně vystoupá až třicet tisíc

A SOUČASNOST. K turistické chatě na Velkém Javorníku každoročně vystoupá až třicet tisíc lidí, vzadu už vykukuje rozestavěná nová rozhledna.

Rozhledna bude mít dvě vyhlídkové plošiny. První v patnácti metrech, druhou ještě o deset metrů výše. Stavba přijde na přibližně 3,3 miliony korun. "Výstavbu financujeme z vlastních finančních prostředků z Programu 2020, jímž celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů," přiblížil Michal Gaube z Lesů ČR.

Na rozhlednu se lidé z okolí těší, mnozí už volají například do frenštátského informačního centra a výstup na Velký Javorník plánují až na dobu, kdy bude vyhlídka v provozu. "Tuto aktivitu Lesů ČR určitě vítáme a zvýšení turistického ruchu podporujeme. Velký Javorník jistě přitáhne další turisty," komentoval místostarosta Veřovic Jindřich Zábranský.

Podívejte se z Javorníku

Na Velkém Javorníku kdysi rozhledna stála. Ve 20. letech minulého století to nejprve byl jen triangulační bod. Když se v letech 1934 až 1935 stavěla chata, tak byla stavba zvednuta a vyztužena, vznikla tak provizorní rozhledna.

Jenže o stavbu se nikdo pořádně nestaral, chátrala, a proto byla v padesátých letech stržena. Tím možnost rozhledu na všechny světové strany z jednoho místa definitivně skončila.

Současná rozhledna bude sice také dřevěná, ale ne zcela. Základovou konstrukci tvoří železobetonové desky, podlaha je z kamenné dlažby. Ve spodní části vznikne valašská roubená stavba. "Přízemní roubený prostor budeme využívat sami, a to zejména v oblasti lesní pedagogiky," doplnil podrobnosti mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Zajímavostí Velkého Javorníku je i to, že se tam sbíhají katastry tří obcí - Bordovic, Veřovic a Trojanovic. Rozhledna stojí na území Bordovic.

Velký Javorník stojí blízko Frenštátu pod Radhoštěm.

Velký Javorník stojí blízko Frenštátu pod Radhoštěm.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Advantage Consulting, s.r.o.
FAKTURAČNÍ TEAM LEADER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 36 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz