Na Velký Javorník za vyhlídkou. Ze dřeva se rodí nová rozhledna

  7:55aktualizováno  7:55
Beskydský Velký Javorník získá novou dominantu. Na vrchol se vrací dřevěná rozhledna. Konstrukci staví Lesy ČR, jež na turistické zatraktivnění investují přes tři miliony korun. Rozhledna už na Javorníku kdysi stála, ale v 50. letech byla stržena.

Rozestavěná rozhledna na Velkém Javorníku v polovině června. Lesy ČR počítají se srpnovým otevřením. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Snad tesaři stihnou všechny práce ještě během hlavní turistické sezony. Na Velkém Javorníku na okraji Beskyd totiž roste nová rozhledna, díky které budou nádherné vyhlídky na všechny světové strany. Za dobrého počasí až na Jeseníky nebo slovenskou Malou Fatru, snad i Vysoké Tatry.

Velký Javorník sice není tak známý jako posvátná hora Radhošť nebo nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora. Přesto každoročně přiláká na třicet tisíc turistů.

Velký Javorník

  • Je nejvyšším bodem Veřovických vrchů v podhůří Beskyd, měří 918 metrů.
  • Pod vrcholem Javorníku stojí turistická chata, která byla postavena v roce 1935 a patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech.
  • Podle odhadů ročně vyjde na Velký Javorník zhruba třicet tisíc lidí.
  • Za pěkného počasí je z Velkého Javorníku krásný výhled na Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, na Palkovické hůrky či na horský masiv Ondřejník.
  • Severovýchodním směrem je možné vidět vrch Kotouč a věž Trúba ve Štramberku, Frýdek-Místek a Havířov.
  • Velký Javorník je také oblíbeným místem paraglidistů.

Jenže. Od chaty Pohorské jednoty Radhošť jsou sice krásné rozhledy na větší část Beskyd, na Štramberk, Frýdek-Místek i Havířov. Výhledu na celou západní stranu však brání vzrostlé stromy.

Rozhledové patálie skončí právě výstavbou rozhledny. "Bude vysoká téměř šestadvacet metrů, na výstavbě intenzivně pracujeme," řekl ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube.

Dodal, že hotova je zatím více než polovina a s otevřením se počítá někdy v srpnu.

U rozestavěné konstrukce se turisté shromažďují už nyní. "Už jsme si rozestavěnou rozhlednu okukovali," přikyvuje Kateřina Geryková z Veřovic, která na Velký Javorník vystoupala už mnohokrát. "Určitě se těšíme, až na vyhlídku poprvé vyjdeme. Škoda jen, že není v provozu už teď, na začátku prázdnin," dodala Geryková.

Lesy ČR původně plánovaly, že by rozhlednu zpřístupnily už v červnu, ale stavbu zdržela dlouhá zima. Sníh na vrcholu Javorníku roztál až na konci dubna.

Historický snímek chaty Pohorské jednoty Radhošť na Velkém Javorníku s...

MINULOST. Historický snímek chaty Pohorské jednoty Radhošť na Velkém Javorníku s rozhlednou v pozadí.

K turistické chatě na Velkém Javorníku každoročně vystoupá až třicet tisíc

A SOUČASNOST. K turistické chatě na Velkém Javorníku každoročně vystoupá až třicet tisíc lidí, vzadu už vykukuje rozestavěná nová rozhledna.

Rozhledna bude mít dvě vyhlídkové plošiny. První v patnácti metrech, druhou ještě o deset metrů výše. Stavba přijde na přibližně 3,3 miliony korun. "Výstavbu financujeme z vlastních finančních prostředků z Programu 2020, jímž celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů," přiblížil Michal Gaube z Lesů ČR.

Na rozhlednu se lidé z okolí těší, mnozí už volají například do frenštátského informačního centra a výstup na Velký Javorník plánují až na dobu, kdy bude vyhlídka v provozu. "Tuto aktivitu Lesů ČR určitě vítáme a zvýšení turistického ruchu podporujeme. Velký Javorník jistě přitáhne další turisty," komentoval místostarosta Veřovic Jindřich Zábranský.

Podívejte se z Javorníku

Na Velkém Javorníku kdysi rozhledna stála. Ve 20. letech minulého století to nejprve byl jen triangulační bod. Když se v letech 1934 až 1935 stavěla chata, tak byla stavba zvednuta a vyztužena, vznikla tak provizorní rozhledna.

Jenže o stavbu se nikdo pořádně nestaral, chátrala, a proto byla v padesátých letech stržena. Tím možnost rozhledu na všechny světové strany z jednoho místa definitivně skončila.

Současná rozhledna bude sice také dřevěná, ale ne zcela. Základovou konstrukci tvoří železobetonové desky, podlaha je z kamenné dlažby. Ve spodní části vznikne valašská roubená stavba. "Přízemní roubený prostor budeme využívat sami, a to zejména v oblasti lesní pedagogiky," doplnil podrobnosti mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Zajímavostí Velkého Javorníku je i to, že se tam sbíhají katastry tří obcí - Bordovic, Veřovic a Trojanovic. Rozhledna stojí na území Bordovic.

Velký Javorník stojí blízko Frenštátu pod Radhoštěm.

Velký Javorník stojí blízko Frenštátu pod Radhoštěm.

Autor:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Záchranná stanice zažívá vrchol roku, krmí čtyři sta zvířat od sov po srny

Mláďata veverek.

Nekončícím kolotočem je v létě příprava jídelníčku pro ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici živočichů v...

Najdete na iDNES.cz