Doporučujeme

RYCHLOBRUSLAŘSKÁ HVĚZDA. Nizozemský suverén Sven Kramer vládne světovému rychlobruslení. Vyhrál i první olympijskou medaili. | foto: AP

Ženy mají Sáblíkovou, mužům kraluje rychlobruslař Kramer

• 3
Kdo vás napadne, když se řekne rychlobruslení? Česká královna Martina Sáblíková? Ano, mezi ženami nemá konkurenci, ale i tak existuje ještě lepší závodník: nizozemský suverén Sven Kramer.

Jeho převaha je ještě výraznější než v případě sympatické Češky. Své soupeře jednoduše drtí. Jako teď na olympiádě, kdy vyhrál závod na
5 000 metrů a získal první zlatou medaili.

Současný bezkonkurenčně nejlepší světový rychlobruslař, přezdívaný "SuperSven", obkroužil pětikilometrovou trať způsobem sobě vlastním: své první olympijské zlato ozdobil novým rekordem her (6:14,60).

Ve Vancouveru to pro něj téměř určitě nebyla poslední medaile.

Byl to Johann Olav Koss z Norska, jenž roku 1994 jako zatím poslední závodník získal na jedné olympiádě tři zlaté medaile. Kramer by ho mohl napodobit.

Martina Sáblíková se raduje z titulu vícebojařské mistryně Evropy

Ženám vládne Češka Martina Sáblíková.

Nizozemský rychlobruslař Sven Kramer oslavuje olympijské zlato z trati na 5 000 metrů.

Mužům kraluje Nizozemec Sven Kramer.

Ačkoliv mu je teprve 23 let, mohl by mít svůj vlastní pomník. Na
stupních vítězů stál už při svém olympijském debutu v Turíně, kde jako
talentovaný mladík skončil v závodě na 5 000 m druhý a byl členem bronzového družstva.

To, co pak ukázal v meziolympijském cyklu, vyrazilo dech nejen do rychlobruslení zamilovaným Holanďanům.

Kramer, jenž svou kariéru mezi seniory zahájil v roce 2005 stříbrem z
mistrovství Evropy ve víceboji v rodném Heerenveenu a bronzem z následného světového šampionátu v Moskvě, začal své soupeře válcovat. Od Turína až po Vancouver vybojoval dohromady rekordních dvanáct titulů mistra světa. S lehkostí přepisoval i nejlepší světové časy.

Loni se Kramer - po Noru Hjalmaru Andersenovi z 50. let minulého století - stal teprve druhým mužem historie, jenž vyhrál ve třech letech za sebou
vícebojařské MS i ME (2006-09).

Nizozemský rychlobruslař Sven Kramer právě dojec do cíle olympijského závodu na 5 000 metrů.

Na březnovém MS na jednotlivých tratích, které se konalo právě v dějišti probíhajících her, pak pokořil ještě významnější milník: v momentě, kdy získal desáté zlato (poté přidal další dvě), byl rázem ve 22 letech nejúspěšnějším rychlobruslařem všech dob.

I díky loňskému vystoupení ve Vancouveru vládne Kramer už třetím rokem na tratích na 5000 a 10 000 metrů. Na každém z těchto šampionátů byl i členem zlatého nizozemského družstva. Navíc už mnohokrát přesvědčil, že není ryze vytrvalostním specialistou, ale skutečně všestranným borcem schopným vyhrát sprint.

Sobotní Kramerovo zlato je pro Nizozemsko už 25. olympijským titulem z
ledových oválů. Hned 76 z nynějších 79 medailí ze ZOH získali pro tuto zemi právě rychlobruslaři. Od Svena Kramera, syna bývalého, podstatně méně úspěšného rychlobruslaře Yepa Kramera, a co do ročního výdělku prvního milionáře v tomto odvětví se čekají další.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.