Doporučujeme

Finská radost v zápase o třetí místo v hokeji žen na ZOH ve Vancouveru.

Finská radost v zápase o třetí místo v hokeji žen na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

Bronz berou finské hokejistky, Švédky porazily v prodloužení

• 1
Hokejistky Finska porazily v duelu o třetí místo na olympijských hrách ve Vancouveru Švédsko 3:2 v prodloužení a díky trefě Karoliiny Rantamäkiové z 63. minuty podruhé slaví pod pěti kruhy bronz. Z první medaile se radoval výběr Suomi při premiéře ženského hokeje v Naganu v roce 1998.

Švédky po senzačním zisku stříbra před čtyřmi roky v Turíně zůstaly pod stupni vítězů. Finále mezi Kanadou a USA se bude hrát v noci na pátek od 0:30 SEČ.

Úvodní část souboje, který v Canada Hockey Place sledovalo 16.398 příznivců, branku nepřinesla. Ve třetí minutě trefila v přesilovce Švédka Nevalainenová tyč, finská brankářka Rätyová odolala těsně před pauzou i po šanci Roothové.

V druhém dějství měly převahu Finky. Švédky se sice ubránily při vyloučení Nevalainenové, ale hned šest vteřin po jejím návratu na led otevřela skóre Pelttariová. Švédky ale v 33. minutě vyrovnaly, když se při vyloučení Posaové trefila Roothová.

Finky pak přečkaly oslabení a od 37. minuty opět vedly díky Karvinenové, která zakončila rychlý brejk. V 46. minutě ale potrestala faul Pelttariové Rundqvistová a bylo vyrovnáno.

Švédská hokejistka Jenni Asserholtová stíhá soupeřku z Finska Saaru Tuominenovou na hokejovém turnaji ZOH ve Vancouveru.

Švédská hokejistka Asserholtová stíhá soupeřku z Finska Tuominenovou.

Závar před brankou Švédska v ženském hokejovém utkání o 3. místo mezi Švédskem a Finskem na ZOH ve Vancouveru.

Závar před brankou Švédska v utkání o třetí místo s Finskem.

Rozuzlení severského derby přineslo až nastavení, v němž Saara Tuominenová přihrála před branku, kde se puk odrazil za brankovou čáru od brusle Rantamäkiové, a propukly finské oslavy.

"Věděla jsem, že když to dám na bránu, můžeme dát gól," řekla agentuře AP Rantamäkiová, který je ve finském týmu spolu s Emmou Laaksonenovou jednou pamětnicí bronzu z Nagana. "Je to neuvěřitelný pocit. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Byla to dlouhá doba, čekaly jsme na další úspěch dvanáct let."

Zápas sledovala v lóži oblečena v národním dresu také finská prezidentka Tarja Halonenová. "Není moc prezidentů, kteří milují sport tak jako ona," řekl brankářka Noora Rätyová.

Ženy, utkání o 3. místo

Finsko - Švédsko 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:
5. Pelttariová, 37. Karvinenová (Välimäkiová), 63. Rantamäkiová (S. Tuominenová, Hiirikoskiová) - 33. Roothová (Jordanssonová, Eliassonová), 46. Rundqvistová (G. Anderssonová, Holmlövová). Rozhodčí: Hertrichová (Něm.) - Nakajamaová (Jap.), Skovbakkeová (Dán.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 16.398.

Sestavy:
Finsko:
Rätyová - Mertanenová, Pelttariová, Laaksonenová, Lindstedtová, Hiirikoskiová, Sirviöová, Posaová - Saarinenová, S. Tuominenová, Rantamäkiová - Voutilainenová, Tikkinenová, Helinová - Hoviová, Välimäkiová, Karvinenová. Trenér: Pekka Hämäläinen.
Švédsko: Grahnová - E. Anderssonová, G. Anderssonová, Eliassonová, Nordinová, Nevalainenová, Asserholtová - Holmlövová, Holstová, Winbergová - Enströmová, Östbergová, Myrénová - Roothová, Jordanssonová, Timglasová - Johanssonová, Thunströmová, Rundqvistová. Trenér: Peter Elander.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.