Doporučujeme

Sjezd vyhrál nečekaně Deneriaz

• 16
Sestriere - To je překvapení! Francouzský lyžař Antoine Deneriaz se stal olympijským vítězem ve sjezdu. Na trati v Sestriere o 72 setin vteřiny porazil lídra Světového poháru v této disciplíně Michaela Walchhofera, třetí skončil Švýcar Bruno Kernen. Český reprezentant Ondřej Bank upadl a závod nedokončil.

Po vydařeném sobotním kvalifikačním tréninku vyrazil jako pátý na trať první český reprezentant Ondřej Bank.

Závod rozjel výborně a na druhém mezičase ztrácel na tehdy vedoucího Rakušana Fritze Strobla dvě desetiny vteřiny, ale vzápětí se v jedné zatáčce dostal do vzduchu, nekontrolovaný let neustál a první olympijský závod pro něj skončil.

Petr Záhrobský na vítěze ztratil více než čtyři vteřiny a obsadil 34. příčku, Borek Zakouřil skončil šestatřicátý.

Devětadvacetiletý Deneriaz vyhrál sobotní kvalifikační trénink, ale velkou radost z toho neměl, protože musel na trať vyrazit s méně výhodným startovním číslem třicet.

Od prvního mezičasu však zajížděl nejrychlejší časy a v cíli se s velkým náskokem mohl radovat z životního úspěchu.

Bez vážnějších následků vyvázl Ondřej Bank z pádu v dnešním olympijském sjezdu v Sestriere. Český lyžař zhruba v polovině trati vylétl ze zatáčky a skončil na zemi, nebezpečně vyhlížející kolize ale pro něj nakonec skončila jen ohnutým nehtem na palci.

"Jsem v pohodě," ujistil Bank v rozhovoru s ČTK, že se mu nic nestalo. Ani nebyl na kontrole u lékaře.

"Ze začátku to bylo nepříjemné, vypadalo to, že si asi hodně nabiju, ale naštěstí mi vypnula lyže a mám jenom ohnutý nehet na palci," řekl Bank.

Ve Světovém poháru sice Deneriaz už dokázal vyhrát tři sjezdy, ale v této sezoně dojel nejlépe sedmý.

V životním závodě francouzského sjezdaře dlouho vedl jeden ze žhavých favoritů na vítězství Walchhofer, který o tři desetiny vteřiny porazil Kernena.

Na medaili útočil i neméně zkušený Nor Aamodt, jenž po akrobatickém zvládnutí úvodního skoku na Walchhofera na posledním mezičase ztrácel jen dvě setiny vteřiny, ale pak podjel předposlední branku a o cenný kov přišel.

Bez medaile zůstali favorizovaní Američané. Úřadující mistr světa v této disciplíně Bode Miller obsadil pátou příčku těsně před Rakušanem Hermannem Maierem.

Vítěz tří sjezdů v této sezoně Světového poháru Daron Rahlves na Deneriaze ztratil více než vteřinu a půl a uzavíral první desítku.

Výsledky - sjezd:
1. Deneriaz (Fr.) 1:48,80, 2. Walchhofer (Rak.) -0,72, 3. Kernen (Švýc.) -1,02, 4. Aamodt (Nor.) -1,08, 5. Miller (USA) -1,13, 6. Maier (Rak.) -1,20, 7. Büchel (Licht.) -1,24, 8. F. Strobl (Rak.) -1,32, 9. Staudacher (It.) -1,49, 10. Rahlves (USA) -1,53, 11. Dalcin (Fr.) -1,55, 12. Grünfelder (Švýc.) -1,64, 13. Osborne-Paradis (Kan.) -1,65, 14. Kjus (Nor.) -1,84, 15. Macartney (USA) -1,88, ...34. Záhrobský -4,10, 36. Zakouřil -
5,27, Bank (všichni ČR) - závod nedokončil.

Olympijský vítěz ve sjezdu Francouz Antoine Deneriaz.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.