Zlaté ruce vystřílely stříbro

23 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Pevné nervy a zlaté ruce prokázal na olympijské střelnici vzdálené přes hodinu jízdy od Sydney český střelec Petr Málek. Osmatřicetiletý reprezentant ve skeetu, který na předchozí olympiádě v Atlantě již po ukončení aktivní činnosti působil jen jako trenér, se vrátil do světové špičky ve velkém stylu, když během náročné dvoudenní soutěže dokázal ze 150 střel minout nevelké oranžové holuby pouze dvakrát. Vyneslo mu to zaslouženou stříbrnou medaili, kterou však ihned pověsil na krk svému neméně šťastnému trenérovi Janu Hulovi, jemuž prý vděčí za vše.

"Nebýt trenéra, tak bych se asi k aktivní činnosti nikdy nevrátil. Když ale Honza tu funkci kouče vzal, jen kvůli němu jsem zase začal střílet a už tehdy jsem měl před sebou jasný olympijský medailový cíl." vyprávěl bezprostředně po dekorování vítězů šťastný Petr Málek.

Po včerejším prvním dni byl český střelec spolu s Ukrajincem Milčevem a Američanem Gravesem jediným, kdo ani jednou neminul. V dnešních dopoledních závěrečných dvou položkách pak Málek netrefil jedinkrát a do šestičlenného finále postupoval ze druhého místa o bod za Ukrajincem a stejný náskok měl on sám na třetího Gravese.

Před oranžově zbarvenou loukou od rozstřílených holubích obalů se pak finalisté v závodním půlkruhu posouvali celkem přes osm stanovišť. Málek podruhé a naštěstí naposledy minul na třetím. Stejně se pak ale vedlo v následujícím kole i Američanovi a před posledními dvěma střelami bylo jasné, že medaile pro české barvy je jistá.

Málek však i v závěru prokázal zlatou ruku a trenér Jan Hula se mohl upřímně radovat. "Jsem hrozně šťastný, je to pro mě obrovská satisfakce. Měl jsem velmi těžké nominační rozhodování, ale vsadil jsem na Petra a ono to vyšlo.

Byli jsme na podzim na předolympijském turné v Oceánii a Petr tu střílel jako pánbůh. Potvrdil to i dneska, když už byl tak blízko medaile, jen jsem se modlil, aby nefoukalo, protože pak by to už nebyl olympijský závod, ale loterie.

Prožíval jsem to strašně, ani před finále nebylo nic jistého, protože závěrečné rány mají úplně jinou atmosféru. Petr to ale ustál a já mu za to děkuju. Zvládl to především psychicky a s vyjímkou vítězného Ukrajince, který celé dva dny jel jako pila, byl nejlepší."

Stříbrný Málek si náležitě vychutnal slavnostní vyhlášení a s medailí přitisknutou k srdci sledoval trapas místních organizátorů, kteří špatně pověsili ukrajinskou vlajku a ve větru z ní zbyl jen srolovaný proužek.

České barvy byly dnes v Sydney naopak krásně vidět!

Výsledky najdete ZDE

Stříbrný střelec Petr Málek (vlevo) na stupních vítězů.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Najdete na iDNES.cz