Izraelci budou mít zvláštní ostrahu

23 2000
S y d n e y - Představitelé australské židovské komunity jsou spokojení s bezpečnostními opatřeními přichystanými na dobu konání olympiády v Sydney. Jejich krajané z Izraele sice žádali o zvýšenou ostrahu, australští Židé se však domnívají, že pořadatelé jsou v tomto směru připraveni dostatečně. Podle australského tisku nechali nicméně Izraelci pro jistotu obehnat svou ambasádu novou betonovou zdí.

Před měsícem se australské policii podařilo dopadnout pět mužů, kteří patří k extremistickým skupinám ze Středního Východu a z Evropy. Všichni byli pod policejním dohledem deportováni ze země. Na izraelském velvyslanectví probíhají stavební úpravy již několik měsíců, ale teprve minulý týden se za přísného dohledu vojáků začala budovat nová, zpevněná zeď.

Izraelské sportovce provázejí zvýšená bezpečnostní opatření od olympijských her v Mnichově v roce 1972. Palestinští teroristé tehdy zavraždili jedenáct členů izraelské výpravy. O dvanáct let později na olympijských hrách v Los Angeles byly v balících diplomatické pošty Izraelců objeveny zbraně.

Australské úřady tomu chtějí předejít a zakázaly, aby členové zahraničních ochranek a zvláštní agenti, kteří budou doprovázet jednotlivé výpravy, byli ozbrojeni. "Pokud bude u někoho objevena zbraň, nebude se na něj vztahovat diplomatická imunita ani jiná výjimka a půjde do vězení," citoval australský tisk varovná slova nejmenovaného člena organizačního výboru.

Na vývoji systému bezpečnostních opatření s krycím jménem "Operace zlato" pracovaly australské ministerstvo obrany, policie a zvláštní služby celé čtyři roky.

Autor:

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz