Doporučujeme

V olympijském závodu silničních cyklistů zvítězil Belgičan Greg Van Avermaet....

V olympijském závodu silničních cyklistů zvítězil Belgičan Greg Van Avermaet. (6. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Závod plný zvratů. Vinokurova střídá na olympijském trůnu Van Avermaet

  • 307
Věčně druhý, přezdívali mu kdysi. Jenže letos dokázal vyhrát etapový závod Tirreno-Adriatico, z výhry v etapě a ze žlutého trikotu k tomu se radoval na Tour de France. Nejcennější triumf si ale Greg van Avermaet schoval až do brazilského Ria. Stal se olympijským vítězem.

Byl to bláznivý závod.

Ještě dvanáct kilometrů před cílem uháněla vepředu trojice Vincenzo Nibali, Sergio Henao a Rafal Majka. Komentátoři se předháněli ve svých tipech na nového olympijského vítěze, když najednou...

Na zemi leží jak italský šampion všech tří Grand Tour, tak i kolumbijský vrchař týmu Sky. Oba po sobě nevěřícně koukají. Tak blízko jsme byli, pomyslí si a oba si sedají v šoku na obrubník.

Později vyjde najevo, že Nibali si při pádu dokonce zlomil obě klíční kosti.

Dál před stíhací skupinou pokračuje jen Polák Majka, který se tak blíží k největšímu triumfu své kariéry.

Srdnatě drží náskok dvaceti sekund, jenže ho čeká ještě předlouhá rovinatá pasáž do cíle. A za ním jedou ve skupině skvělí klasikáři.

Jeden z nich, Greg van Avermaet, to pět kilometrů před cílem nevydrží a vypálí vpřed. Udrží se ho jen Jakob Fuglsang a marně tohle duo dotahuje i mladý Francouz Alaphilippe.

Van Avermaet s Fuglsangem dál pokračují ve stíhací jízdě, až kilometr a půl před cílem dojedou fyzicky zničeného Majku. Ten pak nejspíš kvůli křečím ani nezasáhl do finálního spurtu. O zlatou olympijskou medaili si to tak rozdali Dán s Belgičanem.

JE TO TAM. Greg van Avermaet se v brazilském Riu stal olympijským vítězem v závodu s hromadným startem.

Van Avermaet vypálil vpřed 200 metrů před cílem a potvrdil, že ve finiši se mu dánský cyklista rovnat nemohl.

V sobotu, 6. 8. 2016 si připsal největší úspěch své kariéry – stal se olympijským vítězem.

„Získat zlato je ten nejlepší pocit. Klasiky jsou moje, takže mi to sedělo. Se všemi těmi pády to byl náročný závod, hodně se riskovalo,“ popisoval čerstvý vítěz v cíli.

Stříbro bere Jakob Fuglsang, bronz pak vysílený Rafal Majka.

Nejlepší z Čechů byl nakonec v cíli 58. Petr Vakoč. Nikdo další z trojice Leopold König, Jan Bárta a Zdeněk Štybar do cíle nedojel.

„Byl to krásný, ale zároveň těžký závod. Dopředu jsme věděli, že to bude závod na mě, a kluci mi pomohli, jak mohli,“ uvedl König v cíli. „Podařilo se nám to na kostkách roztrhat a škoda, že s námi nikdo nejel. Ukázali jsme, že jsme jeli jako tým. Kluci odvedli maximum, co mohli, ale v kopcích nikdo nebyl schopen jet,“ dodal.

Českému lídrovi se jelo dobře, ale po dlouhé zdravotní pauze z úvodu sezony mu chybí závodní praxe. „Letos jsem neměl moc závodních dnů, asi dvacet, takže dojedu na pátou hodinu nebo na pět a půl hodiny a úplně mi odchází nohy,“ popisoval. „Jsem z toho smutný, cítil jsem se výborně, ale výkonnost na celý závod nemám. Kdybych se měl živit jako jezdec jednorázových závodů, neuživil bych se,“ pousmál se.

Jak se vše odehrálo

„Drsná trať,“ varoval už před startem Chris Froome.

„Prudká stoupání, technické sjezdy, kostky. Těžké. Přetěžké,“ tvrdil zase nizozemský spolufavorit Bauke Mollema.

A opravdu, taková sobota to pro cyklisty skutečně byla.

Na svou 237,5 kilometrů dlouhou pouť, při které nastoupali více než 4 tisíce metrů se 144 závodníků vydalo přesně ve 14:30. Tehdy na Copacabaně teplota dosahovala 35 stupňů.

Hned po startu odjela šestice Simon Geschke (Německo), Michal Kwiatkowski (Polsko), Svan Erik Bystrom (Norsko), Michael Albasini (Švýcarsko), Jarlinson Pantano (Kolumbie) a Pavel Kočetkov (Rusko).

Do úniku se snažil dostat i Petr Vakoč nebo Zdeněk Štybar, ani jeden z nich ale neměli dost štěstí, a tak se posléze stáhli k Leopoldu Königovi, pro kterého během celého dne neúnavně pracovali.

Už po deseti kilometrech přitom odstoupil Tom Dumoulin, který se chce soustředit na středeční časovku, kde i přes zlomeninu vřetenní kosti, kterou utrpěl v devatenácté etapě na Tour de France, bude patřit k největším favoritům.

Šestice si vepředu vypracovala téměř až osmiminutový náskok, o jeho snižování se v pelotonu starali hlavně Ital de Marchi s Ianem Stannardem z Velké Británie.

Olympijský závod mužů v silniční cyklistice. (6. srpna 2016)

Na metě 120 kilometrů před cílem přivedl celý balík na kostkatou pasáž Petr Vakoč a hned hlavní pole roztrhal a náskok uprchlíků stáhl na tři minuty. V tu chvíli se skupina favoritů roztrhla. Vepředu šlapali Froome, Thomas nebo König, ale po pár kilometrech bylo zase všechno pohromadě.

Nejdéle před pelotonem nakonec zůstal Polák Kwiatkowski, který byl po 170 kilometrech jako poslední z úniku dojet.

V průběhu závěrečného stoupání se ze skupiny největších favoritů vykrystalizovala trojice Nibali, Henao, Majka, která ujížděla všem. Chris Froome se sice snažil dostat zpět, ale nebyl v takové formě jako před pár týdny ve Francii.

Na vrcholu kopce se tak zdálo, že o medailistech v olympijském závodě s hromadným startem je rozhodnuto.

Jenže pak přišel obávaný sjezd, ve kterém už dříve skončily naděje třeba Richieho Porta, jenž si zlomil při pádu lopatku.

Tentokrát na něj bolestivě doplatili Nibali s Henaem. Ital skončil v nemocnici s oběma zlomenými klíčními kostmi. Kolumbijec utrpěl zlomeninu pánve a zhmožděninu hrudníku.

Polský cyklista stáje Tinkoff tak měl před sebou poslední dvanáctikilometrovou časovku, kterou ale do vítězného konce nedotáhl.

Cyklistika - silniční

Závod mužů s hromadným startem (237,5 km)

1. Van Avermaet (Belg.) 6:10:05, 2. Fuglsang (Dán.) stejný čas, 3. Majka (Pol.) -5, 4. Alaphilippe (Fr.), 5. Rodríguez (Šp.), 6. Aru (It.), 7. Meintjes (JAR) všichni -22, 8. Zejc (Kaz.) -25, ...58. Vakoč -20:00, König, Štybar, Bárta (všichni ČR) nedokončili.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.