Doporučujeme

Martina Sáblíková odjíždí od slyšení u Mezinárodní sportovní arbitráže v hotelu...

Martina Sáblíková odjíždí od slyšení u Mezinárodní sportovní arbitráže v hotelu Oceánico v brazilském Riu. (8. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sáblíková promluvila před arbitráží, potom odjela trénovat. Musí čekat

  • 587
Už má za sebou slyšení u Mezinárodní sportovní arbitráže v Riu de Janeiro, teď musí Martina Sáblíková čekat. U tribunálu CAS v Riu de Janeiro strávila hodinu a čtyřicet minut, ale jestli bude moci nastoupit ve středeční olympijské časovce, se trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení zatím nedozvěděla. Verdikt by měl padnout odpoledne brazilského času.

Sáblíková přišla k tribunálu v tmavě modrém kalhotovém kostýmu. Spolu s ní u něj v hotelu Oceánico na dohled Atlantiku byl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a případ přednesl člen Legislativní rady ČOV Martin Maisner. Po skončení tribunálu se Sáblíková usmívala, ale ihned odjela za přípravou.

Kauza Sáblíková

Martina Sáblíková žila v domnění, že si na loňském mistrovství světa olympijský start v časovce zajistila. Když ale mezinárodní cyklistická federace UCI zveřejnila seznam kvalifikovaných zemí, Česká republika na něm chyběla. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií. Potom začala bitva právníků.

Během jednání také Sáblíková sama promluvila. „Měla krátké vystoupení, asi dvouminutové prohlášení. Popisovala, jak se připravovala, co pro ni olympiáda znamená. To tribunál zajímalo, protože s právníky hovoří pokaždé. Sportovci chodí málo a tribunál má pak pocit, že sportovci nestojí za to, aby přišel,“ řekl novinářům Maisner.

Argumentace pro Sáblíkovou měla 18 stran a Mezinárodní cyklistické unie UCI 20 stran. Oba rivalové pak obhajovali svůj názor. „Měl jsem pocit, že máme lehce navrch. Tribunál pozorně naslouchal našim argumentům a přišlo mi, že jsme na tom lépe. Skáčeme hezky a daleko, ale nevím, jestli to bude stačit,“ podotkl Maisner.

Tříčlenný panel si od české strany vyslechl, že pravidla UCI jsou diskriminační. „Pravidlo, že musí jet silniční závod, aby se kvalifikovala do časovky, je podobné, jako kdyby sprinter Bolt běžel maraton, než půjde do sprintu. To je extrémní přirovnání, ale ten argument se jim líbil,“ poodhalil Maisner fragmenty z jednání.

Maisner měl pocit, že argumenty české strany vyzněly přesvědčivě. „Výklad protistrany je také legitimní. Naše situace se nezhoršila, měli jsme dojem, že tribunál je nám přátelsky nakloněný, ale uvidíme, jak to dopadne,“ kývl právník.

Myslel si, že je důležité, že v tomto případě nejde o doping. „Martina je pilíř olympijské komunity. Většina sporů je o tom, jestli brali bobule nebo ne. Tohle je něco absolutně jiného. Ona je vzor, Mirek Dušín na bruslích. o to je naše pozice lepší.“

Doplňující otázky mířily podle Maisnera pouze k UCI. „Ptali se, že kdyby byl nejlepší časovkář s hodinovým náskokem a nejel silniční závod, tak by nejel. Odpověď UCI se panelu moc nelíbila. Tam to byly body pro nás,“ dodal Maisner.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.