Doporučujeme

Číňané se připravují na olympiádu v Pekingu

Číňané se připravují na olympiádu v Pekingu | foto: Reuters

Za politiku hrozí vyhazov z olympiády

  • 138
Sportovec mává na olympiádě v Pekingu tibetskou vlajkou. Nebo ukazuje transparent: "Dodržujte v Číně lidská práva!" Takové scény mohou za pět měsíců nastat. Avšak pozor. Brzy po nich může následovat protiakce: dotyčného olympionika vyloučí z her, přijde o medaili.

Protože svým gestem porušil článek 51 Olympijské charty, zakazující politickou propagandu na hrách.

"Dodržování charty posuzuje Mezinárodní olympijský výbor. Ten uplatní i patřičné sankce," říká Jiří Zedníček, místopředseda Českého olympijského výboru.

Britský a Belgický olympijský výbor dokonce do smluv se svými olympioniky zahrnuly článek, který jim během her zakazuje "jakékoliv komentáře na politicky citlivá témata".

Především ve Velké Británii z toho vznikla celonárodní aféra, protestovali i sami sportovci. Argumentovali, že Olympijská charta nezakazuje vyjadřování osobních názorů o¬politické situaci v Číně.

V Británii proto nyní funkcionáři uvažují o přepsání smlouvy. V Česku žádnou podobnou formulaci ve smlouvě s olympioniky neplánují. Což však neznamená, že si Šebrle, Špotáková a ostatní mohou dělat v Pekingu, co chtějí.

"Určitě se objeví pokusy, jak naše sportovce zneužít k politické propagandě," uvedl včera Milan Jirásek, předseda ČOV. "Nebudeme je instruovat, jak mají mluvit. Považujeme je za myslící bytosti, nikoliv za nemyslící stroje. Mohou říkat, co uznají za vhodné. Ale upozorníme je na chartu a na důsledky jejího porušování. ČOV se charty striktně drží."

Jirásek tudíž připouští, že i český sportovec může být z her vyloučen: "Třeba když na stadionu rozbalí transparent s politickým heslem. Rozhodně ne za jeho názory."  

Nejhlasitěji se k politickému aspektu her v Číně vyjádřila z českých sportovců Barbora Špotáková: "Pobouřilo mě, když Čína získala pořadatelství. Být mladší, možná tam na protest nejedu. Patřím k zastáncům svobody Tibetu. Ale já situaci v Číně nezměním. Můžu s ní nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat."

Jirásek s oštěpařkou její výrok nerozebíral. "Ani mě to nenapadlo." Výklad článku 51 Olympijské charty může být nejasný. Vždyť kdo přesně určí, kde končí vyjadřování osobního názoru a kde začíná propaganda? Charta však má platit i v opačném směru.

"Měla by se podle ní zachovat i Čína. Nepřípustnou politickou propagandu nesmí vyvíjet ani hostitelská země," tvrdí Jiří Zedníček.

Nakolik se tohoto pravidla budou čínští organizátoři držet, ukážou teprve srpnové dny. Mezinárodní olympijský výbor nicméně ústy prezidenta Jacquese Rogga zopakoval: "Nelitujeme, že jsme hry Číně přidělili."

Jirásek podotýká: "Možná ve svém nitru mají někteří funkcionáři MOV jiný názor. Ale toto je oficiální stanovisko." Stejně tak zatím všechny země odmítly podněty k bojkotu her.

"Jistou nejmenovanou společností nám bylo naznačeno, abychom hry bojkotovali," říká předseda ČOV. "Pro nás je však bojkot olympiády nepřijatelný. Nemáme ani náznaky, že by ji chtěl bojkotovat některý z českých sportovců."

Co říkáte zákazu politických gest na hrách v Číně?

Lenka Marušková– Hyková, střelkyně
Nejsem politicky založená. Co se týče kampaní, jsem napříč politickým spektrem. Radši bych to neřešila. A co říkám na lidská práva Číně? Komunismus se mi moc nezamlouvá. Když to slyším, jsem ráda, že žiju v České republice. Můžu říct, že kdyby byla olympiáda jinde, vůbec by mi to nevadilo. Ale ráda jsem se nominovala a poletím.

Tomáš Janků, atlet
Já jsem sportovec. A náplní sportu je, aby se sportovci sbližovali. Pokud chtějí mluvit do politiky, ať se dají na politiku, ne? Mám názor na situaci v Číně, ale když se ho rozhodnu prezentovat, určitě k tomu nepoužiju olympiádu. Navíc už konání olympiády v Číně je jistou formou politického prohlášení, že existuje snaha, aby se tam situace změnila.

Ondřej Synek, veslař
Politická propaganda nejspíš k olympiádě nepatří. Nenapadlo by mě zviditelňovat se tam ve stylu Bursíka a Tibetu. Jistě, situace s lidskými právy v Číně je asi vážná.
Říká se třeba, že olympijská sportoviště tam stavějí také děti. To je zlé. Navenek bude olympiáda vypadat pěkně, ale pod pokličkou možná blbě. Ale řešit to tam nechci.

Štěpánka Hilgertová, vodní slalomářka
Vždy jsem považovala olympiádu za absolutně nepolitickou záležitost. Bylo by špatné, kdyby ji nyní kdokoliv použil k politické propagandě – ať ze strany sportovců, nebo organizátorů. Nejsem ráda, že jsou hry v Číně, ale nebylo to moje rozhodnutí. Pokud se nominuji, budu se tedy v Pekingu chovat, jak se od olympionika očekává.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.