OH

Doporučujeme

Libor Capalini (vpravo) s olympijským bronzem

Libor Capalini (vpravo) s olympijským bronzem | foto: Profimedia.cz

Capalini: Vždyť skončit můžu vždycky

  • 1
Praha - Když v roce 2004 získal olympijský bronz, plánoval za dva roky skončit. Ale nestalo se. Moderní pětibojař Libor Capalini tak letos v Pekingu pravděpodobně završí další olympijský cyklus. "Říkal jsem si, že dobré výsledky jsou vždy dobrou motivací a skončit se dá vždycky," řekl Capalini čtenářům iDNES.cz.

Liboru Capalinimu bylo v  lednu pětatřicet let. Už více než deset let patří ke stálicím světového moderního pětiboje.

Má medaili snad ze všech závodů: stal se mistrem Evropy, je vicemistrem světa, vyhrál armádní světový šampionát, další cenné kovy posbíral v družstvech a štafetách. Vládne světovému žebříčku, předloni vyhrál finále Světového poháru.

ODPOVĚDI
LIBORA CAPALINIHO
ČTĚTE ZDE

Jeho sbírku však zdobí i medaile nejprestižnější - poté, co mu dvakrát olympiáda těsně unikla, oslavil svou premiéru na největším sportovním svátku bronzem z olympijských Atén 2004.

Letos by na svůj čtyři roky starý úspěch určitě rád navázal. Olympijského závodu se zúčastní 36 pětibojařů, ale Capaliniho jméno mezi dvěma desítkami přímo kvalifikovaných zatím stále ještě chybí.

Předolympijské on-line rozhovory na iDNES.cz

22. ledna: Barbora Špotáková (oštěp)
29. ledna: Miroslava Knapková (veslování)
5. února: Věra Cechlová (disk)
12. února: Lucie Grolichová (moderní pětiboj)
19. února: Petr Lazar (dráhová cyklistika)
26. února: Libor Capalini (moderní pětiboj)
4. března: Lenka Marušková-Hyková (střelba), 13:00
11. března: Kateřina Baďurová (skok o tyči)

A to už zbývá jen jeden "přímý" závod - z květnového MS v Budapešti jdou do Pekingu první tři. 

A pak existuje ještě jedna možnost.

"Nasbírat dostatek bodů do světového žebříčku a být na něm nejhůře druhý z českých závodníků," vysvětlil v jedné odpovědi Capalini, jinak také vystudovaný tělocvikář a trenér.

Jenže vstup do olympijské sezony komplikuje Capalinimu čerstvé zranění chodidla, kvůli němuž chyběl v zahajovacím závodu letošního SP v Káhiře.

"Ale už se to lepší. Jde o zhmoždění úponu klenby levé nohy. Doufám, že to bude brzo úplně v pořádku. V rámci kvalifikace na OH bych chtěl stihnout dva závody Světového poháru a květnové mistrovství světa," plánuje sezonu pětibojařský veterán.  Představit by se tak měl i na květnových závodech SP v Kladně.

A jak otec pětileté dcery a tříletého syna vnímá prestiž olympijského závodu od závodu typu mistrovství světa? "Kvalitativně je to určitě těžší na mistrovství světa. Ale psychicky na olympijských hrách," dodal Capalini.

Seriál předolympijských on-line rozhovorů pokračuje v úterý 4. března, kdy bude od 13 hodin v redakci iDNES.cz hostem stříbrná střelkyně z Atén Lenka Marušková - Hyková.