Tomáš Berdych v duelu 1. kola olympijského turnaje

Tomáš Berdych v duelu 1. kola olympijského turnaje | foto: Reuters

Berdych stihl postoupit, Vaidišová ne. Turnaj tenistů kazí déšť

• 3
Olympijský turnaj tenistů odstartoval, ale z naplánovaných 45 duelů odehráli v první den jen 9. Průběh turnaje narušil déšť. Tomáš Berdych ještě stihl porazit čínského soupeře Jü Sin-jüana 6:1, 6:2, Nicole Vaidišová svůj duel jen rozehrála. A další čeští tenisté se na kurty nedostali vůbec.

A to měli hrát Martin Damm s Pavlem Víznerem čtyřhru, dále Ivo Minář a debla také Vaidišová s Ivetou Benešovou i dvojice Radek Štěpánek, Berdych.

. ivanovičová se odhlásila

Světová jednička Ana Ivanovičová se kvůli zraněnému palci na ruce rozhodla odstoupit z olympijského turnaje.

Srbská tenistka mohla v případě postupu narazit ve druhém kole na Lucii Šafářovou.

Jenže v 19 hodin místního času, tedy v Česku hodinu po poledni, kdy déšť neustával, organizátoři definitivně rozhodli: "Zbývající program se ruší."

Noc tak přeruší i duel Vaidišové. Proti Alize Cornetové z Francie vyhrála první set 6:4, v druhém podlehla 1:6. Třetí sotva začal a už se muselo přerušovat.

Už ráno se začátek programu zpozdil o dvě hodiny.

Naopak svůj duel stihl odehrát Berdych. Na úvod měl daleko lehčího protivníka, než očekával. Původní soupeř Ivo Karlovič se však z turnaje odhlásil.

. los dvouhry: muži x ženy

"Asi 95 % tenistů by bylo nadšených, kdyby jim v takové situaci změnili soupeře. Zápasy proti Karlovičovi jsou hrozně náročné," řekl. Duel proti čínskému náhradníkovi, jenž se věnuje hlavně čtyřhře, trval jen 55 minut.

Hned v první hře vzal český tenista Jü Sin-jüanovi podání a brejk vzápětí potvrdil. Domácí hráč si následně servis udržel, ale další gamy už získal Berdych. Vyhrál 6:1. V druhém setu si oba ze začátku drželi podání, Číňan ale za nepříznivého stavu 2:3 promarnil vedení 30:0 a game ztratil. Berdych už zápas dovedl do vítězného konce - 6:2.

Muži:
Dvouhra - 1. kolo:

Berdych (17-ČR) - Jü Sin-jüan (Čína) 6:1, 6:2
Davyděnko (4-Rus.) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:2
Blake (8-USA) - Guccione (Austr.) 6:3, 7:6 (7:3)
González (12-Chile) - Pcheng Sun (Čína) 6:4, 6:4
Caňas (Arg.) - Niemeyer (Kan.) 3:6, 4:2 skreč
Ženy:
Schiavoneová (It.) - Amanmuradová (Uzb.) 6:4, 6:2
Pironková (Bul.) - Domachowská (Pol.) 6:3, 6:4
Wozniacká (Dán.) - Sfarová (Tun.) 6:4, 6:1
Stosurová (Austr.) - Erraniová (It.) 6:3, 6:2.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.