Nět. Nět. Tisíckrát nět. To nebyl doping, ale sabotáž! Rusové se bouří

Ruští fanoušci při olympijském semifinále proti Česku. (23. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Nechat se v době křižáckého tažení proti ruskému dopingu přistihnout se zakázanou látkou v krvi, to připomíná tak trochu vrchol sportovní stupidity. Ovšem ruský curler Alexandr Krušelnickij vědomé užití nepovoleného meldonia pochopitelně popírá: „Můj nápoj byl úmyslně infikován.“

Rusko chce vrátit vlajku. Jenže má další dopingový problém.

Totéž tvrdí jeho kouč Sergej Bělanov: „Nemělo by přece smysl, aby jednorázově užil meldonium. Tak to nefunguje, lék vyžaduje dlouhodobější užívání. Jinak nedosáhne požadovaného účinku.“

Ruský dopingový skandál

Jak se kauza vyvíjí

Bělanov barvitě vylíčil, jak do pokojů týmu vstupuje denně v olympijské vesnici řada osob bez vědomí sportovců, od uklízeček po dobrovolníky, vyměňujících ručníky.

„Nahradit lahev za jinou s kontaminovanou substancí je jednoduché,“ ujistil a vyzval Ruský olympijský výbor k větší „izolaci“ ruských sportovců ve vesnici, aby bylo podobným sabotážím zabráněno.

Ba co víc, Bělanov šel až tak daleko, že očernění Krušelnického přirovnal k systému vojenských útoků v Sýrii: „Gang, podporovaný americkou armádou, tam přinese chlorin a infikuje jím vytipované teritorium, aby tím umožnil akci amerických jednotek.“

Ruský doping na ZOH v Koreji

Jeho rétorika ladí s tou v podání ruských fanoušků, hromadně odmítajících předchozí ruskou vinu. Nět. Nět. Tisíckrát nět. Naši sportovci nedopovali. Neprokázali jste jim to. Sebrat jim vlajku i hymnu a zakázat mnohým z nich účast na hrách bylo zcela nefér.

A i kdyby náhodou někdo v Rusku v minulosti podváděl, tak aby dopovalo 160 našich sportovců? Aby je řídil stát? Nemožné. Nedali jste nám důkaz.

Existenci kauzy „Soči 2014“, kterou například britský list The Guardian označil za „nejambicióznější podvod ve sportovní historii“, nadále Rusové odmítají akceptovat. Prezident Vladimir Putin dementoval, že by v zemi existoval státem sponzorovaný dopingový program.

Ale co takhle státem tolerovaný?

Selfie bez vlajky, ano?

V očích Rusů samozřejmě všechno bylo jinak: Západ se nás bál, proto se nám pokusil ukrást hry. Když to nedokázal, ukradli nám aspoň vlajku a hymnu.

Bývalý rychlobruslař Andrej Savinov v Koreji poukázal: „Kdo je největším sponzorem her? Americká NBC. Platí miliardy dolarů za práva. Ta za tím klidně mohla stát.“

Přesto tento týden Rusové uhradili pokutu 15 milionů dolarů za systematický doping v zemi, kterou jim Mezinárodní olympijský výbor vyměřil. Skutečně by to oni, národ tak hrdý, učinili, kdyby byli přesvědčeni o své nevině?

Uhrazení pokuty bylo jednou z podmínek, aby jim MOV aspoň při závěrečném ceremoniálu her „vrátil“ vlajku. A především starší ruští sportovci se usilovně snaží, aby tento pro ně významný počin ničím nepokazili.

Ilja Kovalčuk dokonce požádal ruské fanoušky, kteří si s ním chtěli udělat selfie, aby pro tu chvíli ruské vlajky raději odložili. Olympijští sportovci z Ruska totiž podepsali prohlášení, že nebudou během her provozovat jakoukoliv činnost, která by připomínala protest proti odebrání státních symbolů.

Anastasia Bryzgalovová a Alexandr Krušelnickij zastupují v curlingových...

Anastasia Bryzgalovová a Alexandr Krušelnickij zastupují v curlingových dvojicích sportovce z Ruska.

Ruští fanoušci mají odlišnou vizi. Vlajky v rukách, trikolóry nastříkané na bundách, transparenty s nápisy „Rusko v mém srdci“, všude v dějišti her je ruských symbolů plno. Ať už je šíří skuteční fanoušci, nebo státem či ruskými oligarchy sponzorované skupiny, jež mají vnést ruského ducha na hry a o jejichž existenci spekulují západní média.

Češi budou bojkotovat Tjumeň

V sobotu Mezinárodní olympijský výbor rozhodne, zda Rusové budou moci v neděli skutečně nastoupit k zakončení her i se svou vlajkou. Indicie naznačují, že toto rozhodnutí bylo opět jednou předjednáno a stalo se součástí rozsáhlejšího plánu, k němuž prezident MOV Thomas Bach a ruský prezident Putin dospěli už loni v listopadu.

Čeští biatlonisté bojkotují finále SP. Na protest proti ruskému dopingu

Nasvědčují tomu také Bachova slova, jež pronesl tento týden při setkání s Putinovým poradcem Igorem Levitinem: „Účast ruských sportovců učinila tyto hry lepšími.“

Do této mozaiky zapadá i skutečnost, že curler Krušelnickij stáhl své odvolání ke sportovní arbitráži, kde chtěl dosáhnout navrácení odebrané medaile. Podle dobře informovaného reportéra Dmitrije Želanova šlo o výměnný obchod: „Věděl, že v tom případě mu vyměří jen dvouletý trest místo čtyřletého a Rusku bude navzdory jeho provinění umožněn návrat vlajky.“

Jenže skutečně se tak stane? Páteční další ruský dopingový nález, tentokrát u bobistky Naděždy Sergejevové, je pro bojovníky o vlajku těžkým direktem. Někteří olympionici napříč výpravami už na sociálních sítích vyzývají k bojkotu zakončení her, pokud před ním Rusové dostanou svoji vlajku zpět.

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vlevo) a Anastasia Kočeržovová krátce před...

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vlevo) a Anastasia Kočeržovová krátce před olympijskou jízdou v Pchjongčchangu. (20. února 2018)

Češi jdou ještě dál. Jiří Hamza, šéf biatlonového svazu, v pátek oznámil, že národní tým bude na protest vůči systematickému ruskému dopingu bojkotovat letošní pohárové finále v ruské Tjumeni.

„Kdybychom tam odletěli po tom všem, jak jsme proti ruskému dopingu postupovali, ztratili bychom tvář,“ podotkl Hamza.

K české akci se mají připojit i reprezentace USA a Kanady. Naopak tým Francie, další z tahounů antidopingové koalice, do Tjumeně odcestuje. „Musím. Bojuji o velký glóbus,“ oznámil Hamzovi lídr Světového poháru Martin Fourcade.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Najdete na iDNES.cz