Londýn po útocích zrušil olympijské oslavy

OH Londýn 2012 | foto: Reuters

7 2005
Singapur - Londýňané nebudou slavit vítězství své metropole ve volbách dějiště olympijských her v roce 2012. Představitelé kandidatury se kvůli sérii čtvrtečních výbuchů v londýnském metru a autobusech rozhodli oslavy zrušit. "Bylo by to nevhodné vzhledem k této tragédii," uvedla ministryně sportu Tessa Jowellová.

Členové přípravného výboru olympijských her v Londýně 2012 se zprávy o dění v britské metropoli dozvěděli v Singapuru, dějišti 117. zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

Z něj by se výprava měla na letiště Heathrow vrátit v pátek a omezí se jen na tiskovou konferenci. "Plány na slavnostní přijetí padly," uvedla Tessa Jowellová, nově jmenovaná i ministryní pro olympijské hry.

Zástupci MOV okamžitě vyjádřili přesvědčení, že výbuchy nijak nesouvisí se středečním rozhodnutím členů MOV. Zároveň prohlásili, že akce teroristů nijak neovlivní pořádání her v Londýně.

"Máme plnou důvěru v londýnské úřady a to, že zajistí konání olympijských her," řekla dnes mluvčí MOV Giselle Daviesová.

Šéf olympijského hnutí rovněž na dálku vyjádřil lítost britskému premiérovi Tonymu Blairovi, který v Singapuru ve prospěch Londýna lobboval.

"Jsem smutný , že se něco takového stane v srdci olympijského města," posteskl si Rogge v Singapuru.  "Nikdo nemůže říct, že jeho město je bezpečné. Ale tohle nemá spojitost s olympismem, stalo se to až po volbě."  

"Jsem úplně bez sebe. Myslím, že to svědčí o tom, že v dnešní době není žádné město na světě bezpečné před teroristy," uvedl jeden z vedoucích představitelů londýnské kandidatury Keith Mills.

"I když má Londýn možná nejlepší systém bezpečnostních služeb na světě, takovýmhle útokům se nemůže ubránit," dodal Mills, podle kterého jsou všichni členové britské výpravy v Singapuru zcela zdrceni.

Po několika explozích v londýnském metru a autobusech přišlo podle posledních zpráv o život přes deset lidí, mnoho dalších bylo zraněno.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Najdete na iDNES.cz