Doporučujeme

Saúdskoarabská jezdkyně Dalma Rašdi Malhasová

Saúdskoarabská jezdkyně Dalma Rašdi Malhasová | foto: Profimedia.cz

Cože, na olympiádu bez žen? Tak nejezděte vůbec, hrozí Arabům z Londýna

  • 11
Pořád nesmějí řídit auta, teprve loni král Abdalláh saúdskoarabským ženám garantoval, že v příštích volbách v roce 2015 budou smět hlasovat, a v těch obecních dokonce kandidovat. Sport v ženském podání je ale v ropném království dál tabu. Aspoň na olympijské úrovni. Proto teď země od Perského zálivu za přehlížení sportovkyň sklízí kritiku.

Je to facka olympijskému hnutí, tvrdí zpráva organizace Human Rights Watch v reakci na politiku Saúdské Arábie k ženám. Pokud se blízkovýchodní monarchie nezaváže, že ukončí jejich diskriminaci, měla by dostat zákaz startu na letošních olympijských hrách v Londýně.

Saúdská Arábie je jedním z pouhých tří států na světě, které takto ženy opomíjejí. Katar, který se uchází o pořadatelství letních her v roce 2020, už slíbil, že do Londýna svoje reprezentantky pošle. Tedy za předpokladu, že se kvalifikují. Zatím aspoň vysílá svoje závodnice na Islámské a Asijské hry.

Brunej, miniaturní státeček s asi 400 tisíci obyvatel a třetí z machistické party, se může hájit aspoň tím, že na olympiádu neumí vyslat ani mužskou výpravu. V Pekingu 2008 byl vyloučen ze zahajovacího ceremoniálu.

Zato na Arabském poloostrově je to jinak. A hlavně v rozporu s Olympijskou chartou, v níž je explicitně definován zákaz "jakéhokoliv druhu diskriminace na základě rasy, náboženství, politiky, pohlaví nebo jiné příčiny".

V jedenapadesátistránkové zprávě nevládní organizace s názvem "Kroky ďábla: Odpírání sportu ženám a dívkám v Saúdské Arábii" se dál tvrdí, že stát aktivně zabraňuje sportovním aktivitám žen, dívky nemají ve školách tělesnou výchovu a sportovní kluby jsou výhradně pánské.

"A tím dávají olympijskému hnutí facku," tvrdil v listu NY Times Christoph Wilcke, zástupce Human Rights Watch. A Anita DeFrantzová, šéfka ženské komise Mezinárodního olympijského výboru, už dřív pohrozila: "Ti, kdo zakazují sport ženám, nebudou smět jet na olympijské hry."

V Česku se počítá se startem 130 až 150 sportovců, zhruba polovinu výpravy v Londýně by pak mohly tvořit ženy.

Největší šance na účast na hrách by mohla mít jezdkyně Dalma Rašdi Malhasová, která na premiérových olympijských hrách mládeže předloni v Singapuru získala bronz. Tehdy se stala vůbec první ženou své země, která se zúčastnila mezinárodní soutěže. Přesto, že závodila, dbala na saúdské tradice - na hrách ji doprovázel jako strážce její otec a mimo sportoviště nosila hidžáb.

"Mezinárodní olympijský výbor by měl dbát olympijských hodnot a zatlačit na Saúdy, aby zahájili svůj program pro ženy. Měla by to být podmínka pro setrvání v olympijské rodině," zdůrazňoval Wilcke. Mluvčí MOV Emmanuelle Moreauová však tak striktní postupy odmítala: "My nedáváme ultimáta nebo lhůty. Spíš věříme, že se mnohého dá dosáhnout dialogem."


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.