Češka Michaela Zrůstová při souboji s Angolankou Ngiendulou Filipeovou (5....

Češka Michaela Zrůstová při souboji s Angolankou Ngiendulou Filipeovou (5. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Basketbalistky si zajistily olympijské čtvrtfinále, vyzvou Francii

• 43
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - České basketbalistky porazily ve svém posledním duelu v základní skupině olympijského turnaje Angolu 82:47 (23:18, 40:25, 58:35) a zajistily si pozici ve čtvrtfinále. V něm je v úterý čeká Francie, neporažený vítěz skupiny B.

Českými hrdinkami zápasu s Angolou se staly Eva Vítečková a Michaela Zrůstová. První z nich hrála prim v úvodním poločasu, kdy nastřílela všech svých 19 bodů. Druhá se rozstřílela v koncovce, jejích 20 bodů hrálo hlavní roli při budování propastného rozdílu ve skóre.

Utkání přitom nejdřív prvky jednoznačnosti nenaplňovalo. Podceňované Angolanky držely s českým týmem krok nejen ve skóre, ale i v nasazení na obou polovinách palubovky; dařilo se především Mauriciové s Tomasovou. Ještě po osmi minutách hry byl stav 13:13.

Od tohoto momentu už byl sice favorit z Evropy neustále ve vedení, spokojenost trenéra Lubora Blažka rostla však až od 15. minuty.

Tehdy český tým naplno využil zónovou obranu a ze šestibodového vedení proměnil během pár minut v patnáctibodové.

"Museli přejít do zóny, tím jsme eliminovali jejich hru a tím jsme je přesvědčili, že jsme lepší družstvo," řekl trenér Lubor Blažek.

Druhou půli už mohly Češky odehrát s klidem. do střeleckých statistik za zapsalo všech dvanáct basketbalistek a došlo i na sbírání cenných zkušeností.

Mladá rozehrávačka Lenka Bartáková využila minuty na hřišti k osmi bodům, Michaela Zrůstová předvedla podobně nebojácný výkon jako s USA a podruhé za sebou se stala nejlepší střelkyní týmu.

Češky tak po výhrách nad Chorvatskem a Angolou prošly do čtvrtfinále. To se jim povedlo i na hrách v Aténách i v Pekingu, víc ale nedokázaly. Jak si povedou v Londýně?

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Naopak zástupce Afriky neuspěl ani v jednom z pěti duelů, nejmírněji - o 19 bodů - podlehl Chorvatsku. S americkým výběrem prohrál rozdílem dvou tříd 38:90.

Angolanky tím navázaly na výsledky afrických celků na předchozích olympiádách. Bez výhry odjel Senegal ze Sydney, Nigérie z Atén i Mali z Pekingu. "Afrika jde v ženském basketu nahoru. Chorvatsko, Turecko i Čína je porazily kolem 20 bodů, my o třicet. Jsem rád, že jsme zvítězily větším rozdílem, body jsou důležité," řekl český trenér.

Francouzky opanovaly skupinu, jdou na Česko

Francouzské basketbalistky v Londýně vyhrály i svůj pátý zápas, když v utkání skupiny porazily Rusko 65:54. Uhájily tím první místo a ve čtvrtfinále se střetnou s Českem.

Čtvrtfinálové páry

Hraje se 7. srpna.

Francie - Česko
USA - Kanada
Austrálie - Čína
Rusko - Turecko

Rozhodující momenty přišly ve třetí čtvrtině, která skončila 30:13. Francie si tím vytvořila náskok 25 bodů a Rusky už nespasil ani závěrečný úsek, který vyhrály 16:2.

Hlavní oporou Francie opět byla kapitánka Céline Dumercová, proti Rusku přispěla 12 body, navíc ubránila ruskou kanonýrku Jelenu Daniločkinovou. Ruskám nepomohlo ani 14 bodů v podání Jevgenije Běljakovové.

Ve skvělé střelecké pohodě se se základními skupinami rozloučily americké favoritky. Čínu rozdrtily 114:66, když za 30 minut hry stihly 94 bodů. V kádru vítězek bylo hned šest střelkyň, které překonaly desetibodovou metu. Nejvíce se dařilo Dianě Taurasiové s 22 body.

Olympijský turnaj basketbalistek - výsledky

Skupina A

Česko - Angola 82:47 (23:18, 40:25, 58:35)
Nejvíce bodů:
Zrůstová 20, Vítečková 19, Bartáková 8, Horáková 7 - Mauriciová 18, Manuelová 10, Tomasová 9. Rozhodčí: Núdžaim (Libye), Mayberry (Austr.), Gode (Keňa). Fauly: 20:20. Pět chyb: 40. Kulichová. Trestné hody: 19/15 - 30/16. Trojky: 9:3.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.