Doporučujeme

Američanka Kristin Armstrongová (uprostřed) čeká na medailový ceremoniál, vedle

Američanka Kristin Armstrongová (uprostřed) čeká na medailový ceremoniál, vedle ní sedí stříbrná Němka Judith Arndt (vlevo) a bronzová Ruska Olga Zabelinsá. (1. srpna 2012) | foto: Reuters

Armstrongová navázala na Peking, na časovkářský trůn usedla i v Londýně

• 13
Americká cyklistka Kristin Armstrongová v Londýně navázala na svůj olympijský triumf v pekingské časovce. Za obhájkyní olympijského zlata zaostala i úřadující mistryně světa Němka Judith Arndtová.

Bronz vybojovala Ruska Olga Zabělinská. Stejně dopadla i v nedělním závodě s hromadným startem.

Osmatřicetiletá Armstrongová zvítězila na trati dlouhé 29 km s náskokem 15,47 sekundy, což je nejmenší rozdíl mezi první a druhou ženou v olympijské časovce v historii.

O dva roky mladší Arndtová získala třetí olympijskou medaili v třetí disciplíně - na kontě má bronz ze stíhacího dráhového závodu na 3 000 metrů z Atlanty 1996 a stříbro ze silničního závodu s hromadným startem v Aténách 2004.

"Když jsem jela do Pekingu, byla jsem předtím dvakrát na pódiu na světových šampionátech a to samé se ode mě očekávalo na olympiádě. Byla jsem favoritkou a věděla jsem, že potřebuji porazit tři hlavní soupeřky," uvedla Armstrongová. I tentokrát měla v hlavě myšlenky na zlato, ale nebyla si jím zdaleka jistá.

"Dneska jsem zametenou cestičku k prvenství neměla. Když jsem se včera podívala do startovní listiny, bylo tam devět závodnic, které mohly vyhrát.

Ale šla jsem do toho s tím, že se s výsledkem budu muset vyrovnat. Jak je známo, jste dobří tak, jak je dobrý váš poslední výsledek," dodala rodačka z Memphisu. Po triumfu v Pekingu přerušila kariéru a vrátila se zpět v roce 2010 poté, co se jí narodil syn Lucas.

Arndtová přiznala, že myslela na zlato. "Byl to můj cíl, ale kdyby se mě včera někdo zeptal, tipovala bych Kristin jako favoritku, takže mě její vítězství nepřekvapuje," prohlásila Němka. I druhá příčka jí udělala radost. "Jsem naprosto šťastná. Časovka je vždy komplikovaná a pokaždé absolutně záleží na vaší fyzické kondici," dodala Arndtová.

V Zabělinské se praly smíšené pocity. "Tohle je největší úspěch mojí kariéry. Dvě medaile, o tom jsem samozřejmě pouze snila. Jsem ale také trochu zklamaná, protože cítím, že jsem mohla jet rychleji. Na začátku jsem možná nabrala zbytečně tak dvacet vteřin," litovala pomalejšího rozjezdu Ruska.

Pátá skončila devětatřicetiletá Kanaďanka Clara Hughesová, olympijská vítězka v rychlobruslení z Turína. Bývalá soupeřka Martiny Sáblíkové tak nepřidala do své sbírky další cyklistickou medaili, v Atlantě vybojovala na silnici dva bronzy. I Sáblíková usilovala o start v londýnské časovce, ale nominaci si nevybojovala.

Bez medaile zůstala domácí favoritka Emma Pooleyová, která byla šestá. V poli poražených zůstaly i první dvě ženy ze závodu s hromadným startem Marianne Vosová s Nizozemska (16.) s další Britkou Elizabeth Armitsteadovou (10.).

Výsledky OH - silniční cyklistika

Časovka žen (29 km): 1. Armstrongová (USA) 37:35, 2. Arndtová (Něm.) -15, 3. Zabělinská (Rus.) -23, 4. Villumsenová (N. Zél.) -24, 5. Hughesová (Kan.)
-54, 6. Pooleyová (Brit.) -1:03, 7. Nebenová (USA) -1:10, 8. Van Dijková (Niz.) -1:19.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.