Olympijský výbor schválil výpravu pro Londýn, zatím je v ní 118 jmen

Olympijské kruhy | foto: AP

28 2012
Na minulé hry do Vancouveru odletělo 91 českých olympioniků, na ty předchozí letní v Pekingu se probojovalo 134 sportovců. Nominační plénum Českého olympijského výboru na svém zasedání schválilo, že v Londýně bude o úspěch bojovat 118 závodníků. Počty se ovšem mohou ještě měnit, datem pro konečný součet je 9. červenec.

Nominační boje totiž nadále probíhají - aktuálně se týkají atletů na mistrovství Evropy v Helsinkách, o šanci dál bojují i basketbalistky v Istanbulu, které by případně počet místenek navýšily o dvanáct.

"S číslem jsme zatím spokojení," pochvaluje si František Dvořák, místopředseda ČOV a šéf české mise. "Navíc je takřka jisté, že naše basketbalistky Japonsko přemůžou a zajistí si tak přímý postup. Tím by se naplnil náš předpoklad 130 sportovců."

Od rozdělení Československa byla česká výprava pokaždé více než stočlenná: Atlanta 1996 - 117, Sydney 2000 - 122, Atény 2004 byly rekordní s počtem 145 reprezentantů. Aktuálně má účast na hrách XXX. olympiády v Londýně jistou 53 žen a 65 mužů v osmnácti sportech, ke kterým se má připojit 79 osob doprovodu.

"Ale je otázka, jestli počty ještě neposune atletika. Výkony jsou tam zajímavé," poznamenal Dvořák. "U atletů je několik B-limitů a může nastat posun nahoru, ale i dolů, což je pro nás horší."

Nejpočetnější zastoupení ve výpravě bude mít právě parta atletů, která do Británie plánuje vyslat 29 sportovců včetně obhájkyně zlata, oštěpařky Barbory Špotákové, jejího kolegy a lídra světových tabulek Vítězslava Veselého nebo jedné z nadějí - překážkářky Zuzany Hejnové.

Druhou příčku podle počtu sportovců obsadilo veslování s dvanácti závodníky včetně zlatých nadějí ze skifu Ondřejem Synkem a Mirkou Knapkovou, třetí místo "vybojovala" kanoistika s jedenácti nominovanými jmény.

Spolu se součtem sportovců si v ČOV propočetl i možné medailisty. "Předpokladů je mnoho, vyčíslil jsem to na šest," odhadl Dvořák. Bylo by to o dvě medaile méně než v Pekingu. K již zmíněným se přidává biker Kulhavý, kajakářka Hilgertová, střelci Kostelecký a Kateřina Emmons, nebo tenisté Berdych s Kvitovou.

Překvapením je účast českého boxera, Zdeněk Chládek se do Londýna dostal díky divoké kartě coby nejlepší Evropan, který se nenominoval na mistrovství světa v Ázerbájdžánu.

Z nominace naopak vypadl kanoista Štěrba a bikrosařka Horáková. "Dnes byl potvrzen její trest za doping, místo ní pojede Labounková," potvrdil Dvořák. "U Štěrby se intenzivně jedná. Když svaz do 12. července, kdy se už v Londýně koná poslední registrační mítink, dodá zprávu, že je čistý, nemáme problém ho do týmu zařadit."

Olympijská výprava pro Londýn

ATLETIKA: Bába (výška), Frydrych (oštěp), Holuša (800m), Kreisinger (maraton), Kudlička (tyč), Maslák (200m, 400m), Melich (kladivo), Prorok (400m př.), Šebrle (desetiboj), Vadlejch, Veselý (oba oštěp), Žalský (koule), Bartoničková, Bergrová (obě 4x400m), Cechlová-Pospíšilová (disk), Čapková (1500m, 4x400m), Čechová (100m), Hejnová (400m př.), Klimešová (oštěp), Klučinová (sedmiboj), Masná (4x400m), Marešová (výška), Pelantová (chůze 20km), Ptáčníková (tyč), Rosolová (400m, 400m př., 4x400m), Sekyrová (maraton), Šafránková (kladivo), Škrobáková (100m př.), Špotáková (oštěp)

BADMINTON: Koukal, Gavnholtová

BOX: Chládek (do 64kg)

CYKLISTIKA: Hladíková, Labounková (obě BMX), Kelemen (dráha - sprint), Špička (dráha - keirin), Cink, Kulhavý, Škarnitzl, Nash (všichni MTB - XCO), Bárta, Kreuziger (oba silnice - záv. jedn.)

GYMNASTIKA: Konečný (soutěž jednotlivců), Frydrychová (trampolíny), Pálešová (soutěž jednotlivců)

JACHTING: Lavický (RS:X), Maier (Finn), Teplý (Laser), Fenclová (Laser Radial)

JUDO: Ježek (do 73kg), Krpálek (do 100kg), Musil (do 81kg)

KANOISTIKA RYCHLOSTNÍ: Dvořák, Radoň (oba C2 1000m), Davídek, Dostál, Havel, Trefil (všichni K4 1000 m)

KANOISTIKA SLALOM: Hradilek (K1, C2), Ježek (C1, C2), Štěpánek, Volf (oba C2), Hilgertová (K1)

MODERNÍ PĚTIBOJ: Polívka, Svoboda, Dianová (všichni soutěž jednotlivců)

PLAVÁNÍ: Baumrtová , Chocová, Moravčíková (100m znak), Závadová, Verner (100m v.zp.), Pechanová (10km), Bernardová, Dufková (obě synchronní plavání)

STOLNÍ TENIS: Hadačová, Vacenovská (obě dvouhra)

STŘELBA: Haman (FR prone, FR 3x40, AR 60), Strnad, Podhráský (oba RFP), Kostelecký, Lipták (oba trap), Sychra, Tomeček (oba skeet), Emmons, Sýkorová (obě AR 40, SR 3x20), Marušková (AP 40, SP 2x30)

TENIS: Berdych (dvouhra, čtyřhra), Štěpánek (dvouhra, čtyřhra, mix), Kvitová (dvouhra, čtyřhra, mix), Šafářová (dvouhra, čtyřhra), Cetkovská (dvouhra, čtyřhra), Zakopalová (dvouhra, čtyřhra), Hlaváčková, Hradecká (obě čtyřhra)

TRIATLON: Frintová, Vodičková, Čelůstka, Švarc

VESLOVÁNÍ: Kopáč, Vraštil, Vetešník j., Vetešník O. (všichni 4- LV), Bruncvík, Horváth, Klang, Podrazil (všichni 4-), Synek, Knapková (oba skif), Antošová J., Antošová L. (obě dvojskif)

VOLEJBAL PLÁŽOVÝ: Beneš, Kubala, Kolocová, Sluková, Háječková, Klapalová

VZPÍRÁNÍ: Orság (nad 105kg)

ZÁPAS: Vála (řecko-římský do 96kg)

Autor:
  • Nejčtenější

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Už dva roky před hrami v Tokiu sílila varování: olympijský maraton může být kvůli vedru životu nebezpečný. Lékaři...

Švýcar Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že chce příští rok v Tokiu startovat na svém pátém olympijském turnaji....

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle prezident...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly tak úspěšné. Nedílnou...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord šampiona v pětiboji...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za jejich výkony v Londýně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz