Patnáctistovka bude jedním z vrcholů OH

7 2004
Curych - Už nyní je jasné, že jedním z atletických vrcholů aténské olympiády bude běh mužů na 1500 metrů, v němž spolu změří síly Maročan Hicham El Guerrouj a Bernard Lagat z Keni. V generálce na mítinku Zlaté ligy v Curychu sice marocký atlet dosáhl výborného času 3:27,64 minuty, jenže Lagat byl ještě o 24 setin rychlejší a doběhl si pro triumf.

Devětadvacetiletý El Guerrouj je čtyřnásobným mistrem světa, olympijské zlato mu ale stále chybí. Od Sydney vyhrál 29 závodů za sebou, až letos jeho čtyřletá nadvláda skončila debaklem v Římě.

Zpochybnil pak dokonce svůj start na olympiádě a podmínil jej výkonností pod 3:30.

Podmínku těsně naplnil už před týdnem při vítězství v Zolderu, teď z času ubral další půl druhé sekundy. Třebaže to na prvenství nestačilo a navíc skončilo i jeho osmileté kralování na Letzigrundu, od olympijské účasti už se nezrazuje.

Start výslovně potvrdil. "Chci vyhrát v Aténách zlato. Dá Bůh, že se to stane," řekl El Guerrouj v Curychu.

Svým způsobem i prohru v dramatickém finiši přivítal, protože se tím podle něj dostal pod velký tlak jeho soupeř. "Lagat je od teďka favorit," upozornil Maročan.

"Atény jsou velká věc. Udělám maximum. Bude to skvělé představení," tušil El Guerrouj, na němž už nebyly patrné žádné známky alergií, které mu prý způsobovaly dýchací potíže a ovlivnily jeho výkonnost v počátku sezony.

"Byl jsem nemocný, ale je to lepší a mé astma je pod kontrolou," hlásil El Guerrouj.

Zatímco v Sydney vysoce favorizovaný Maročan senzačně prohrál s dravým mladíkem Ngenym, který sice měl stříbro z předchozího MS, ale na zlato se mu šance nedávaly, v Aténách čeká El Guerrouje souboj se zkušeným borcem.

Lagat, v Sydney bronzový a na MS v Edmontonu stříbrný, je držitelem druhého času v historii (3:26,34).

Letos vyhrál tři ze čtyř mítinků Zlaté ligy.  "Čekal jsem na to strašně dlouho, porazit borce jako je Hicham," jásal rovněž devětadvacetiletý Lagat, jenž jen v letech 2001 a 2002 doběhl za marockým soupeřem dvanáctkrát druhý.

"V Aténách budu připraven na jakýkoliv závod - rychlý, nebo pomalý," hýřil sebevědomím curyšský vítěz. "Curych byl fantastická příprava na olympiádu. Tak rychlý čas jsem ale
nečekal," dodal. 

Páteční závod byl vyjma rekordního El Guerroujova běhu v Římě roku 1998 (3:26,00) druhým nejkvalitnějším v historii.

V Bruselu 2001 nestačilo Lagatovi k vítězství ani 3:26,34, tehdy byl o 22 setin rychlejší právě El Guerrouj.

Bernard Lagat z Keni (vlevo) porazil v Curychu v běhu na 1500 metrů a Hichama El Guerrouje z Maroka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz