Doporučujeme

Olympijské čtvrtfinále Češkám neuteče

• 11
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Základní cíl si už české basketbalistky splnily. V předposledním utkání základní skupiny B porazily Koreu 97:75 a definitivně si zajistily postup do čtvrtfinále. V nedělním zápase proti Novému Zélandu už půjde jen o to, zda tým skončí na třetím nebo čtvrtém místě. Čtvrtfinálový protivník vzejde z trojice Austrálie, Brazílie a Rusko.

Zápas měl bláznivý začátek. Reprezentantky vedly v osmé minutě už 24:7, pak ale přišel zcela nečekaný zlom a soupeřky otočily až na 25:24.

"Sám nevím, co se v tu chvíli stalo," pronesl trenér Jan Bobrovký. "Přestali jsme hrát koncentrovaně v obraně, povolili jsme Korejkám dvě trojky a začalo se to otáčet."

České hráčky nepřesně zakončovaly, soupeřky naopak střelbu zlepšily a body často mohly přidávat i z šestimetrových hodů po osobních chybách. Na začátku druhé čtvrtiny zápasu Kim Kwe-ryonk tříbodovým pokusem vyrovnala na 24:24 a proměněným trestným hodem šly Asiatky dokonce do jednobodového vedení!

Téměř pětiminutovou černou sérii bez vstřeleného koše ukončily až tříbodové trefy Machové (27:25) a Hamzové (30:26). Po dvou koších Klimešové vedl český tým 35:29, začal si znovu věřit a po rychlém útoku, který zakončovala Pavlíčková, vedl už o deset bodů 45:35. Takové bylo i skóre v polovině zápasu.

O dobrý rozjezd po přestávce se postarala Hamzová tříbodovým košem. Češky úspěšně doskakovaly pod svým i soupeřovým košem a hru měly pod kontrolou. Soupeřky daly v prvních pěti minutách tři trojky, ale ani jeden dvoubodový koš. To česká hra byla pestřejší, a tak se náskok do 26. minuty zdvojnásobil až na 64:44.

Závěrečná čtvrtina začala na skóre 74:52 a trenér Bobrovský už mohl dát šanci i hráčkám z lavičky. O vítězství už bylo rozhodnuto.

"Byli jsme daleko lepší v doskakování pod oběma koši," cení si trenér Bobrovský a chválí i vůli svých hráček: "Nesložily se, když Korea otočila, a zase ji převálcovaly."

Česká republika - Korea 97:75 (24:16, 45:35, 74:52).
Body:
Machová 28, Večeřová 15, Veselá a Vítečková po 12, Hamzová 10, Klimešová 8, Kulichová a Hartigová po 4, Pavlíčková 3, Borecká 1 - Pjon Jon-ha 26, Kim Čong-ok 14, Kim Kwe-ryonk a Park Čung-un po 12, Hong Hjon-he 6, Hur Jon-ja 4, I Jong-e 1.
Rozhodčí: Muhimua (Moz.), Ochrimenko (Rus.). Fauly: 13:19. TH: 19/15 - 16/12. Trojky: 10:11. Diváci: 753.

6. Korea 4 0 4 259:329 4

Korejka Jung Eun Park se snaží vstřelit koš. Brání ji Jana Veselá (vpravo) a Ivana Večeřová. České basketbalistky vyhrály 97:75 a postoupily do olympijského čtvrtfinále.

Ivana Večeřová útočí v zápase s Korejkami.

Kapitánka Hana Machová dává koš před Korejkami, kterým ponechala jen roli statistů.

Kapitánka českých basketbalistek Hana Machová se raduje z vítěztsví nad Koreou a postupem do čtvrtfinále.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.