Doporučujeme

Díky Atény, vzhůru do Pekingu!

  • 48
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Osmadvacáté novodobé olympijské hry, které se po 108 letech opět konaly v místě svého zrození, patří minulosti. Symbolický oheň na aténském Olympijském stadionu sfoukla desetiletá dívka. Za necelé čtyři roky však znovu zaplápolá a vydá se na cestu ze starobylé Olympie k Velké čínské zdi. Díky Atény, vzhůru do Pekingu!

"Vyhráli jste. Byly to nezapomenutelné hry snů," ocenil v závěrečném proslovu řecké pořadatele předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Sportovce vyzval, aby prosazovali k úctu k druhým a hlavně čistý sport. Podle něj bylo letos na olympiádě těžší podvádět než kdy dřív. Přesně ve 22:22 místního času pak pronesl obvyklou formuli: "Prohlašuji tyto hry za ukončené."

Rogge také poděkoval Gianně Angelopoulosové-Daskalakiové, šéfce aténského organizačního výboru, která zhodnotila hry těsně před ním, a předal jí tradiční řetěz s pěti olympijskými kruhy.

"Ukázali jsme světu to nejlepší, co Řekové dovedou. Atény byly skvělé pro sportovce a Řecko bylo skvělé místo pro hry. Stejně jako naši skvělí sportovci teď víme, jak vyhrávat," prohlásila Angelopoulosová před nastoupenými účastníky her a zaplněným Olympijským stadionem.

Závěrečný ceremoniál aténské olympiády začal čtvrt hodiny po jedenadvacáté hodině místního času. Třicet, dvacet devět, ... tři, dva, jedna, nula, bum! Explodovaly první ohňostroje a na zaplněném stadionu začal večírek na rozloučenou.

Můžeme tančit navěky? Tak zněla otázka v názvu úvodního půlhodinového show, kterou načala společnou písní pětice populárních řeckých zpěváků.

Poté se poprvé objevili dobrovolníci, bez nichž by olympiáda byla nemyslitelná. Mávali bílými šátky a diváci jim odpověděli svými, které dostali v taškách společně s programem. Na závěrečné ceremonii se podílelo 3691 dobrovolníků přímo na ploše stadionu, dalších zhruba 2200 v zákulisí.

Pak už se objevili koudounatoi, farmáři z vesnice Sohos a severořecké oblasti Drama, odění do starobylých dionýsovských kostůmů se zvony, kterými se probouzí příroda a zahání zlí duchové. Doprovodili je tanečníci z Thrákie.

Uprostřed plochy stadionu tak mohla začít sklizeň pšeničného pole ve tvaru spirály tvořené 45 tisíci klasy. A samozřejmě se nezapomnělo ani na víno, bez něhož se neobešel bůh Dionýsos a nevznikla by řada řeckých památek.

Když se objevilo dvanáct statných mužů reprezentujících jednotlivé měsíce roku, začala svatební část úvodního půlhodinového programu. Dvanáct procesí jim v křeslech přineslo dvanáct nevěst, zatímco po rampě vedoucí do středu stadionu běžela v ústrety svému nastávajícímu další, "moderní" vdavekchtivá dívka.

Následná show nabídla výjevy z řeckého života a tradic, doplněnou o tradiční písně. Nechyběli další tanečníci ze všech koutů Řecka. Závěr obstarala nesmrtelná melodie z filmu Řek Zorba, během níž dobrovolníci na ploše se snopy v rukou vytvořili olympijské kruhy.

Součástí galavečera bylo i udílení poslední sady olympijských medailí. Ocenění se dočkala trojice nejrychlejších účastníků mužského maratonu, který vedl z vesnice, podle níž dostal běh název.

Zlato si v posledních kilometrech vybojoval Ital Stefano Baldini, který dohnal únik Brazilce Vanderleie Limy. Na toho zbyl bronz, protože jej před cílem na legendárním stadionu Panathinaikos ještě předběhl Američan Mebrahtom Keflezighi.

Poté začali hrát na různé sportovní vybavení perkusionisté - začalo defilé vlajek účastnických států. Zároveň na stadion začaly ze tří bran proudit sportovci. Po projevech Angelopoulosové a Roggea společně s diváky uvítali starostku Atén Doru Bakoyanisovou a jejího pekingského kolegu Wanga Chišana.

Představitelé olympijských měst si na rampě uprostřed stadionu předali olympijský prapor. Následovalo krátké videopředstavení čínské metropole a také krátká asijská show s lucernami a tancem.

Po spuštění velkého olympijského praporu, který ze stadionu odneslo osm dobrovolníků v bílých oblecích, zbýval poslední oficiální bod programu.

Stejně jako při zahájení her se sklonil velký pylon, na jehož vrcholu hořel olympijský oheň. Desetiletá Fotini Papaleonidopoulou doprovázená dospělým si s pomocí gigantické pochodně zapálila svou lucerničku a sešla po schodech dolů na plochu stadionu, kde předala oheň do lucerniček dalších dětí. To byl pokyn pro sportovce a diváky, aby rozsvítili své malé elektrické svítilny. Stadion se zalil drobnými světýlky.

Olympijský oheň stále hořel, i když jeho plamen skomíral. Fotini stojící na rampě se otočila a plamen sfoukla. XXVIII. olympijské hry byly definitivně minulostí, kterou završil ohňostroj a koncert. Teď je na řadě Peking.

Sportovci sledují při zakončení XXVIII. olympijských her, které se konaly v Aténách, tanečníky z Pekingu, který bude sportovní svátek hostit za další čtyři roky. (29. srpna 2004)

Své účinkující měla v slavnsotním programu také Čína.

Plochu olympijského stadionu zaplavili sportovci.

Součástí slavnostního programu byl i pochod se světly.

Starosta Pekingu Wang Qishan s olympijskou vlajkou, kterou převzal jako představitel pořadatele příští olympiády.

Slavnostní zakončení olympiády v Aténách odstartoval ohnivý gejzír.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.