Nový etalon špičkových smartphonů. Test Samsungu Galaxy S24 Ultra

  • 54
S novým Galaxy S24 Ultra se Samsungu povedlo něco, co jsme možná ani nečekali. Je to totiž smartphone, který se okamžitě stává měřítkem pro všechny ostatní. Teď je na konkurenci, aby se snažila. Jistě, S24 Ultra není dokonalý, ale chyb má minimum a předností spoustu.
Samsung Galaxy S24 Ultra

O tom, jak dobrý Samsung Galaxy S24 Ultra je, jasně vypovídaly už první dojmy. Ty totiž byly až nečekaně obsáhlé a pozitivní, což je u smartphonu, který je na první pohled jen lehkou evolucí svého předchůdce, skutečně neobvyklé. Jenže nový špičkový samsung potvrzuje, stejně jako třeba aktuální generace iPhonů 15, že inovace nemusí být na první pohled tak výrazné a bombastické, přitom v praxi mohou být o to přínosnější, oč nenápadněji na první pohled působí.

A troufáme si tvrdit, že posun u Galaxy S24 Ultra je takový, že se nově stává přesně tím etalonem, kterým byl po dlouhou dobu iPhone. Způsobeno je to kombinací faktorů, které v celku vytvářejí vynikající mobilní zařízení s minimem chyb. A toto naše vnímání S24 Ultra není dáno jen fascinujícím displejem, který si nás okamžitě získal. Když k němu přidáme skvělé vyladění softwaru, parádní fotoaparát, se kterým je radost pracovat, bezprecedentní uživatelskou podporu nebo nové AI funkce, je celek skutečně parádní.

Je k něčemu ta AI?

Samsung funkce umělé inteligence, v čele se svým vlastním balíčkem Galaxy AI, u nových modelů Galaxy S24 notně propaguje. Na druhou stranu, jak to tak v řadě obdobných funkcí v našich končinách bývá, není to tak úplně horké, jak se na první pohled zdá. Ano, telefon AI funkce má a zvládá, ale naplno si jich zatím užijí uživatelé jen v některých jazycích, ideálně samozřejmě v tom anglickém. Kdo však používá telefon v češtině, plnou sadu funkcí nedostane. Samsung sice slibuje, že právě Galaxy AI se naši mateřštinu brzy doučí, ale jak bude vše fungovat, zůstává trochu otázkou.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • Vynikající displej
  • Skvělý fotoaparát
  • Výborné vyladění
  • Příkladné zpracování
  • Dobrá výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • Vyšší cena
  • AI funkce zatím moc nepomohou
  • Velké rozměry

Kdy? V prodeji

Za kolik? od 35 490 Kč

Funkce s určitou asistencí umělé inteligence tu pak mají ještě dvě roviny: tou první jsou funkce, které jsou přímo spojeny s Googlem a tím, co gigant sám umožňuje využívat v Androidu.

Samsung například dostal od Googlu náskok ve využití nového provedení funkce Screen Search, kterou už mají i jiné telefony s Androidem. Rozdíl je však v tom, že při podržení domovského tlačítka (včetně náznaku lišty, když používáte navigaci gesty) není třeba funkci Screen Search vybírat, ale naopak telefon uživatele vybídne, ať zakroužkováním označí hledané věci prstem. Funguje to hezky, ale využití je poměrně omezené. Fajn je, že takto můžete označit třeba jakýkoli text a nechat si ho pomocí Google Translate přeložit do libovolného jazyka. Výborně to funguje zejména s vestavěným perem S Pen. Nový způsob hledání se ovšem později dostane i na další zařízení.

Další AI funkcí je tvorba generativních tapet na míru uživateli, ale to je zase taková jednorázová legrácka, se kterou se dá sice vyhrát, ale těžko bude rozhodujícím faktorem při koupi telefonu.

Další AI funkce pak už přináší Samsung ve vlastní režii, ale v češtině budou fungovat až někdy v průběhu roku. Snad. Podmínkou přitom je, že musí uživatel používat Samsung aplikace, tedy třeba vestavěný prohlížeč telefonu, vestavěnou galerii, klávesnici od Samsungu a podobně. Pro řadu uživatelů to potíž nebude, jsou na to tak zvyklí, ale jsou i tací, kteří naopak dávají přednost univerzálním řešením, třeba v podobě aplikace Fotky Google a podobně. Takoví uživatelé si funkce Galaxy AI neužijí ani v případě, že dorazí český jazykový balíček. Funkce jako okamžitý přepis mluveného slova na text a automatický překlad se mohou hodit, ale rozhodně nejsou stoprocentní. Pokud má AI vytvořit souhrn textu, je to ještě horší.

Co funguje bez ohledu na jazyky, jsou některé AI funkce v galerii, ale i ty jsou spíš hračkou než použitelnou záležitostí. Je tu například možnost „zvýšit kvalitu“, která u každého snímku trochu doladí třeba jeho ostrost, barvy a další atributy. Docela to funguje, ale rozdíly nejsou dramatické a šikovný uživatel dovede vlastnoruční editací docílit asi lepších výsledků.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Zajímavostí je možnost vybírat objekty na fotce a vytvářet z nich nálepky nebo samostatné obrázky k pozdějšímu použití, funguje to docela dobře, rychle a může to být zábavné. Někdy je však detekce objektů trochu sveřepá a uživatel nemá vlastně šanci, jak ji ovlivnit. Detekované objekty lze ze snímků odebírat a nahrazovat je jinými, lze je v rámci snímku přesouvat nebo třeba zvětšovat či zmenšovat. Právě drobné úpravy velikosti nebo pozice objektů mohou fungovat docela dobře, ale jinak výsledky opět bývají spíš úsměvné.

Uživatelé také mohou tápat, jak se k těmto funkcím dostat: zatímco výběr objektů je dostupný přímo v galerii při prohlížení fotky, pro úpravy objektů a jejich nahrazování je potřeba nejprve ručně otevřít editaci fotky a tady zvolit trochu nicneříkající ikonu s modrým gradientem a třemi hvězdičkami v levém dolním rohu. Ta úpravy aktivuje.

AI funkce tedy zatím podle nás nejsou ničím, kvůli čemu by si někdo měl Galaxy S24 Ultra (nebo jiný model této řady) kupovat. Ano, Samsung v nich má vůči konkurenci náskok, ale je to náskok v něčem, co zatím ještě tápe a hledá své využití a co se bude, podle všeho, extrémně rychle vyvíjet. Je fajn, že je na to telefon softwarově i hardwarově připravený, ale AI prostě momentálně není nic, co by bylo natolik zásadní, abyste volili právě novinku od Samsungu. To má telefon podle nás jiné trumfy.

A co je tedy zásadní?

Už jsme to psali v prvních dojmech, zásadní je vlastně to, jak telefon dbá na praktickou stránku. To má několik rovin, v čele s již popisovaným vynikajícím displejem. Ten používá nové sklo Corning Gorilla Armor, které se (snad) v budoucnu dostane i ke konkurenci, ale Samsung si teď může naplno u modelu S24 Ultra užívat jeho výhod. Sklo má totiž speciální antireflexní vrstvu, která dramaticky snižuje odlesky okolí v displeji. Přitom nijak nesnižuje kvalitu podání barev ani jejich „zářivost“, kterou mají uživatelé tak rádi. Když k tomu přidáme až brutální maximální jas displeje až 2 600 nitů, je tu jednoznačně zaručená skvělá čitelnost displeje za jakýchkoli okolností.

Může se zdát, že skvělým vlastnostem displeje odpovídá i výsledek v testu organizace DxO Mark, kde se S24 Ultra se ziskem 155 bodů zařadil na vrchol hodnocení displejů, ale jen o bod před Pixely 8. Nicméně DxO hodnotí displeje trochu exaktněji a ve více disciplínách, takže třeba v čitelnosti má pixel navrch, nicméně podle nás je subjektivní pocit z displeje jen těžko popsatelný a exaktně změřitelný. Použití displeje s minimem odlesků je natolik příjemné, že skoro upozaďuje nutnost využívat různé funkce pro komfortní čitelnost a menší únavu očí, byť ty tu samozřejmě zůstávají zachovány v plném rozsahu. Displej je však prostě skvělý.

K tomu musíme přidat ještě špičkové vyladění hardwaru a softwaru. Galaxy S24 Ultra působí v tomto ohledu možná ještě více samozřejmým dojmem, než iPhone 15 Pro Max. Plynulost systému a fungování telefonu obecně jsou prostě ukázkové a je vidět, že si se softwarem a jeho vyladěním dali vývojáři Samsungu hodně záležet.

Co se nám ještě líbí?

Jsou tu i další věci, které jsme zmiňovali v našich prvních dojmech, takže je vezmeme jen telegraficky: líbí se nám podpora aktualizací, kde Samsung slibuje sedm let aktualizací systému, skvěle na nás působí zpracování a minimalistické rámečky displeje i ono tělo z titanu.

Zapomenout nesmíme ani na pero S Pen. To bylo v předchozích generacích možná něčím, nač jsme si museli zvykat a říkali jsme si, zda to Galaxy S Ultra potřebuje. Ale u S24 Ultra podle nás jeho význam stoupá: s vyladěním hardwaru a softwaru nebylo třeba navyšovat kapacitu baterie, a přesto se podařilo prodloužit výdrž telefonu, takže místo, které v těle pero zabírá, teď vlastně není potřeba pro nic jiného. Navíc jsou tu ony AI funkce, z nichž některé se dají dobře ovládat právě perem. Takže kdo S Pen využije, ten se z něj bude těšit, kdo ho nepotřebuje, toho vlastně nijak omezovat nebude.

A jaká je tedy ta výdrž?

Výdrž baterie je výtečná. Úplně v pohodě telefon zvládá dva dny intenzivního provozu, a byť možná stále ve výdrži mírně vede špičkový iPhone 15 Pro Max, tak rozdíl je tu minimální. Baterie s kapacitou 5 000 mAh je stejná jako u loňského Galaxy S23 Ultra, posun ve výdrži nastává prostě s novým hardwarem telefonu a lepším softwarovým vyladěním.

Kde ovšem Samsung mohl přece jen trochu zabrat, je tradičně taková „ospalá“ podpora nabíjení: jeho rychlé nabíjení s výkonem 45 W není v kontextu konkurence nijak rychlé, (byť zrovna iPhone překonává), 15 W bezdrátově je takový standard a 4,5 W reverzního nabíjení také. Jasně, asi tu není se za čím hnát, ale trochu vyšší výkon základního nabíjení by neškodil a v praxi by ještě podpořil bezstarostnost o výdrž baterie.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Ještě něco, co není ideální?

Moc nás toho nenapadá. Ano, Galaxy S24 Ultra třeba není telefon pro každého z hlediska jeho velikosti. Jenže to není asi žádný smartphone s displejem o úhlopříčce 6,8 palce. Samsung mezi nimi navíc patří díky minimalistickým rámečkům k tomu nejlepšímu, i když v porovnání s předchůdcem se kvůli narovnání displeje do roviny, místo zahnutí přes rohy, některé rozměry nepatrně zvětšily. V ruce to nicméně zásadní roli nehraje, převládá spíš skvělý dojem z displeje jako takového, u kterého je teď jediným mírně rušivým prvkem výřez pro kameru nahoře uprostřed.

Ale zase – je to decentnější řešení než u iPhonu. Na druhou stranu stále musí Samsung pro pokročilou biometrii spoléhat jen na čtečku otisků prstů. Rozpoznávání obličeje tu funguje také, ale není tak dokonalé jako u iPhonů. Tak je tomu nicméně dlouho a každý způsob autorizace má něco do sebe. Samsung v tomto ohledu nabízí univerzálnější řešení. Navíc i čtečka otisků S24 Ultra si zaslouží pochvalu: je rychlá a dobře umístěná. Zatímco řada smartphonů ji má nízko u spodního okraje, tak S24 Ultra ji má někde v linii spodní čtvrtiny těla telefonu, takže je doslova hezky „pod palcem“.

A co fotoaparát?

Ten je vynikající a určitě se mu budeme věnovat ještě samostatně podrobněji v porovnání s hlavními soupeři. Snad ani nepřekvapí, že skóre fotoaparátu v testu organizace DxO Mark (144 body) je daleko za soupeři: iPhone 15 Pro Max má o deset bodů víc, Pixel 8 Pro o devět a třeba Vivo X100 Pro o šest bodů navíc.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra

Zoom v interiéru za dobrého osvětlení

To zní trochu divoce, ale v praxi to nikoho trápit nemusí. Foťák totiž nejenže produkuje výborné snímky, ale také se s ním skvěle pracuje, a i když S24 Ultra používá různé chytré algoritmy a uživateli při focení různě asistuje, když na to přijde, svého uživatele telefon zároveň poslouchá a fotí tak, jak chce on a ne jak se chce nějakému softwaru uvnitř telefonu. A to je mnohdy důležitější než to, jestli na výsledné fotce je o pár zrnek šumu navíc.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra

Rozsah zoomu v exteriéru ve dne

Samsung navíc u foťáku zlepšil možnosti práce se zoomem, a to díky novému padesátimegapixelovému foťáku s pětinásobným optickým přiblížením. Také se mu podařilo sladit výstup z jednotlivých objektivů, takže teď mají fotky ze všech fotoaparátů telefonu plus minus stejné barevné podání i další vlastnosti.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra

Měsíc na denní obloze

To je opět něco, v čem donedávna vynikal snad jen iPhone, S24 Ultra to teď umí také. Chválíme ostření, skvělé jsou i možnosti pořizování makro fotografie, a to především díky tomu, že i „dlouhé“ objektivy (kromě 50Mpix pětinásobného zoomu je tu ještě trojnásobný s 10Mpix snímačem) dovolují ostřit na kratší vzdálenost než u předchůdce.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra

Noční fotografie v interiéru: úplná tma (široký a hlavní), ve tmě s bleskem (hlavní a zoom), s umělým osvětlením (hlavní a zoom)

Skvěle si telefon také poradí s kontrasty a nijak nezaostává ani v noční fotografii, snímky působí za všech okolností opět přirozeně a při focení je důležitým faktorem i ten již mnohokrát zmiňovaný skvělý displej S24 Ultra: náhled na něm je nejen hodně přesný, ale vždy dobře viditelný a čitelný, takže uživatel ví, co fotí.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra

Noční fotografie a rozsah zoomu

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S24 Ultra

Makro

Mám si ho pořídit?

Inu, pokud sháníte opravdu špičkový smartphone s minimem kompromisů, je Samsung Galaxy S24 Ultra opravdu skvělým řešením. Ano, konkurentů je tu dost, ale Samsung má silné argumenty, které hrají v jeho prospěch. Skvělé vyladění ho staví na úroveň iPhonu 15 Pro Max, displej pak předbíhá úplně všechny, vynikající jsou i výdrž baterie a foťák.

Oficiálně teď S24 Ultra stojí 35 490 korun, za to uživatel získá základní provedení s 256 GB paměti (v předprodeji to byl dvojnásobek) a 12 GB RAM. Za 512 GB je potřeba připlatit tři tisíce korun, za 1 TB paměti pak dalších šest, to už je hodně. Ale iPhone 15 Pro Max začíná se stejnou uživatelskou pamětí na 35 990 korunách, 512 GB vyjde na 41 990 korun a 1TB verze pak na 47 990 korun, tedy o tři a půl tisíce víc než samsung. A to už je znát. Navíc Samsung Galaxy S24 Ultra je k mání i v lákavých a veselých barvách, kromě základních provedení v titanově šedé, černé, fialové a žluté jsou to i exkluzivní barvy pro e-shop výrobce: modrá, zelená a námi testovaná oranžová. Ta je mimochodem skvělá.

S24 Ultra pak má i další konkurenty: takový Pixel 8 Pro je levnější a možná trochu propracovanější z hlediska „nenápadného“ zapracování AI funkcí, ale v některých hardwarových ohledech za samsungem zaostává. Samsung dokonce Google překonal ve vyladění přístroje. Na druhou stranu špičkový pixel lze koupit už za 22 990 korun, což je hodně lákavá nabídka. Zajímavou novinkou je také Vivo X100 Pro, které stojí 26 999 korun. Oproti samsungu opět čínský telefon trochu zaostává ve vyladění a po chuti každému nemusí být jeho zahnutý displej, na druhou stranu působí vivo kompaktnějším dojmem, lépe padne do ruky a jeho foťák je v některých ohledech snad ještě lepší než u samsungu.


Test - recenze