Philips Kala 300 Vox - levný bezdrátový telefon se záznamníkem

aktualizováno 
Přibližně před rokem jsme psali o přístroji Kala 200 Vox. Nyní zde máme třístovku. Na první pohled je zřejmé, že výrobce změnil základnu, ale většina ostatních vlastnosti zůstala zachována.

Největší nevýhodou pevných telefonů je jejich chybějící mobilita. Jsou totiž připojené k telefonní síti drátem. Pokud si ale pořídíte bezdrátový telefon, máte při hovoru mnohem větší volnost. Můžete se pohybovat po bytě a v některých případech i v okolí domu. Sluchátka bezdrátových telefonů už dnes nabízejí podobné možnosti jako mobily. Telefonní čísla si nemusíte pamatovat, ale můžete hledat je v seznamu, máte lepší kontrolu nad délkou hovoru, vidíte volající číslo a zanedlouho nebudou chybět ani textové zprávy.

Kala Vox 300 - nový model bezdrátového telefonu

O přístroji Philips Kala 200 Vox jsme psali přibližně před rokem. Novinka 300 Vox na první pohled vypadá, jako by se změnila jenom základna a zůstaly staré funkce. Základna je dvoubarevná: čelo stříbrné, zadní část černá. Uprostřed naleznete prohlubeň, do které se odkládá sluchátko a kde jsou dobíjecí konektory. Napravo od prohlubně jsou ovládací prvky digitálního záznamníku.

Tlačítko s křížkem slouží pro vymazání zprávy. Pokud dlouze stisknete tlačítko s šipkou, je možno záznamník aktivovat i deaktivovat. Krátký stisk přehraje zanechané zprávy. Kontrolka svítí, když je záznamník zapnut, bliká pomalu, jsou-li zanechány nové zprávy. Rychlé blikání oznamuje, že je již kapacita záznamníku vyčerpána a nové vzkazy není možno zanechat. Tlačítko s notou aktivuje paging nebo lze změnit vyzváněcí melodii základny. Poslední tlačítko nastavuje hlasitost reproduktoru.

Na zadní straně základny jsou pevně zapojeny oba kabely (telefonní i napájecí). Kabely je možno zaklesnout do kanálků. Neměli bychom přehlédnout štítek, na kterém je RC kód. Ten slouží pro přihlašování dalších sluchátek i pro dálkové ovládání záznamníku. Základnu je možno umístit na stěnu.

Sluchátko je vyvedeno stejně jako základna ve dvou barvách. Velký, zapuštěný a dobře čitelný displej pojme deset znaků, ale celková délka čísla je dvacet pět znaků. Dolní dva řádky jsou určeny pro symboly. V klidovém stavu je zobrazen stav akumulátorů (baterie) a kontakt sluchátka se základnou (anténka). Je-li zapnut záznamník, svítí symbol pásky. Vzkazy na záznamníku poznáme podle obálky. Tlačítko se sluchátkem slouží pro příjem a ukončení hovoru.

Kala nabízí několik seznamů pro telefonní čísla. Do prvního vstoupíte tlačítkem, na kterém je obrázek postav. Tento seznam je označován jako VIP. Je možno zadat až dvacet čísel a jména. Stejný počet míst má také seznam, do něhož vstoupíte stiskem tlačítka se sluníčkem. Tento seznam je určen pro přátele. Třetí seznam, tentokrát na deset pozic, si pamatuje čísla z přijatých hovorů. Tlačítko s písmenem „C“ slouží jako opravná klávesa, ale také zobrazuje naposledy volaná čísla.

Tlačítko s páskou má dvě funkce. Při stisku v klidovém stavu zahajuje práci se záznamníkem a při hovoru aktivuje hlasité handsfree. Je možno také regulovat hlasitost. Číselné klávesy slouží pro zadávání čísel a znaků do telefonních seznamů, ale také pro ovládání záznamníku. Tlačítko „R“ umožní nastavit vlastnosti sluchátka i základny. Pro pohyb v menu používáme klávesy 1 a 3 (šipky). Pro potvrzování voleb použijte klávesu OK. Ta má také druhou funkci. V klidovém stavu aktivuje interní hovor. Při hovoru umožní hovor odložit (volající slyší hudbu), a nebo přesměrovat na jiné sluchátko.

Telefonování

Příchozí hovor lze přijmout stiskem tlačítka se sluchátkem a ukončení provedete stejným způsobem nebo odložením sluchátka do základny. Odchozí hovor, jak už bývá zvykem u bezšňůrových telefonů, můžete uskutečnit dvěma způsoby: buď přímým vytáčením, nebo zvolit vytáčení s opravou. Při hovoru je zobrazován hovorový čas.

Funkce

Stiskem tlačítka „R“ vstoupíte do režimu nastavení. Lze nastavit vlastnosti záznamníku, melodie a hlasitost vyzvánění, přihlašovat a odhlašovat sluchátka od základny a také nastavit volbu (tónová, pulzní) a délku pauzy. Vlastnosti jako blokování ochozích hovorů, priorita vytáčení nebo konto kapesného zde nenajdete. Některá tlačítka mají dvojí funkci - záleží na tom, jestli stisknete krátce nebo dlouze. Dlouhý a krátký stisk ale není nijak signalizován, takže si na tento způsob ovládání musíte chvíli zvykat. Při zadávání jmen do telefonního seznamu (10 znaků) se nezobrazuje kurzor, takže při zápisu znaků na stejné klávese je nutná prodleva.

Záznamník

Při prvním použití přístroje bychom měli nastavit záznamník. Nejdříve nahrajeme oznámení, který se ozve volajícímu. Dále nastavíme den v týdnu a čas. Tyto údaje se pak zobrazí u zanechané zprávy. Záznamník pojme devět minut vzkazů v normální kvalitě a nebo šest, pokud nastavíte vyšší kvalitu záznamu. Můžete také nastavit, po kolika zazvoněních záznamník přijme hovor včetně spoření poplatků (toll saver). Záznamník je možno ovládat kompletně ze sluchátka a nebo v omezené míře ze základny. Ovládání je také možné dálkově, pomocí telefonního přístroje s tónovou volbou nebo tónovým voličem. V takovém případě je nutno zadat "RC" kód.

Dosah

Jak už je zvykem u přístrojů DECT, ve volném terénu je dosah kolem tří set padesáti metrů. V zastavěné oblasti dosah klesá na padesát metrů. Pokud je sluchátko mimo dosah základny, na displeji se rozbliká symbol anténky. V takovém případ se již hovor nepodaří navázat. Vyzvání pouze základna, a pokud je zapnut záznamník, přijme se hovor zde. Pokud by fungovala funkce CLIP, bude tento hovor i s číslem uložen do seznamu příchozích hovorů.

Sluchátko může být v jednom okamžiku připojeno pouze k jedné základně. Kala 300 Vox se dodává standardně s jedním sluchátkem. Pokud chcete použít více sluchátek, můžete zvolit sluchátko z předchozího modelu Kala 200 (TD6830), nebo se poohlédnout u jiných výrobců. Je podporován GAP. Otestovali jsme na přístrojích Siemens Gigaset 3000, Alcatel Versatis 560 a Sagem WP 11-30. Pokud připojujete další sluchátko, je nutno provést několik úkonů. Nejdříve odpojte základnu od elektrické sítě a na sluchátku aktivujte přihlašovací dialog. Je nutné zadat "RC" kód. Pak základnu připojte a sluchátko se přihlásí. Celkem je možno připojit až čtyři sluchátka.

Manuál

Na šestnáct stránek se vešlo vše, co uživatel potřebuje pro obsluhu přístroje. Ovládání je intuitivní, takže po prvním přečtení můžete manuál odložit. Složitější opravy přenechejte autorizovanému servisu, ale některé menší chybičky můžete odstranit podle tabulky, která je uvedena na konci manuálu.

Akumulátory

V zadní části sluchátka jsou umístěny akumulátory Ni-MH (2,4 V 600 m Ah). Před prvním použitím je nutno sluchátko v základně nabíjet dvacet čtyři hodin. Při odložení sluchátka do nabíjecího prostoru se ozve pípnutí. Podle toho poznáte, že k nabíjení skutečně došlo. Je vhodné pravidelně čistit nabíjecí kontakty. Je-li již akumulátor vybit, na displeji se rozbliká symbol baterie. Pohotovostní čas je dvanáct dnů a hovořit můžete až osmnáct hodin. To jsou uspokojivé hodnoty.

Tabulka parametrů

Standard DECT/GAP
Dosah 350/50 m
Seznam 20+20
CLIP ano (10 pozic)
Melodie 7
hlasité handsfree ano
hovorový čas 18 hodin
pohotovostní čas 12 dnů

Hodnocení

Přístroj střední třídy s digitálním záznamníkem pořídíte za 2590 Kč s DPH. Varianta bez digitálního záznamníku je o něco levnější, tedy za 2290 Kč s DPH. Vyzdvihl bych oddělené seznamy, příjemné vzhled i ovládání. Ač je podporován CLIP, Telecom stále ještě tuto funkci nenabízí, což je škoda. Přístroj se hodí do domácností a kanceláří. Pro nošení v kapse nebo na opasku se nehodí, protože není možno uzamknout tlačítka. Chybí také opasková spona. To ovšem kvalitu telefonu nesnižuje. Za malé peníze dostanete solidní bezdrát, který jistě uspokojí.

Přístroj zapůjčila furma Philips. Děkujeme.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Xiaomi ukázalo nástupce populární řady. Vypadá to na další hit

Smartphone Xiaomi Mi A3

Výrobce Xiaomi představil třetí generaci populární řady Mi A. Opět tento telefon oplývá čistým operačním systémem...

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz