Když se objevila v nabídce Nokie stylová 7610, představovala zajímavý posun chytrého telefonu od čistě pracovního zaměření směrem k zábavě. Samozřejmě zde již byla herní Nokia N-Gage, ale model 7610 byl kompromisem mezi pracovním nástrojem a zábavným fashion zařízením. Nokia 7610 je charakteristická designem se dvěma zaoblenými rohy a netradičně zpracovanou klávesnicí, která se podřizuje základním křivkám telefonu.
Trochu výstřední vzhled mohl některé uživatele od pořízení Nokie 7610 odradit, a tak se výrobce rozhodl její design trochu upravit a nabídnout chytrý telefon v kategorii Classic. Tak spatřila světlo světa Nokia 6670, jejiž zpracování by nemělo urážet ani ty nejkonzervativnější zájemce o Symbian a megapixelový fotoaparát.
Škoda, že výrobce neprovedl u modelu 6670 také nějaké drobné hardwarové vylepšení, abychom my recenzenti měli trochu zajímavější práci. Kromě nové klávesnice a několika drobných softwarových úprav Nokia 6670 ovšem žádnou novou funkci nepřináší. Rozměry i parametry telefonu zůstávají stejné, a tak by se dala Nokia 6670 prohlásit za překrytovaný starší model. Rozložení klávesnice je ale přeci jen jiné, a tak se přední kryty (na rozdíl od zadních) mezi oběma modely měnit nedají.
Vzhledem k podobnosti mezi modely 7610 a 6670 nemá smysl popisovat všechny vlastnosti znovu, a tak se zaměříme jen na těch několik málo rozdílů mezi oběma telefony. Pokud vás zajímá kompletní funkční vybavení telefonu, doporučujeme prostudovat si recenzi Nokie 7610.
Vzhled - druhá ze stejné líhně
Nokia 6670 je velký telefon, na kterém upoutají pozornost dva výrazně zaoblené protější rohy. U modelu 7610 tento základní tvar doplňují elegantní křivky, které se táhnou po obvodu celého telefonu. Kryty Nokie 6670 se ovšem jakýchkoliv designových výstřelků vyvarují. Testovaný model měl stříbrnou barvu, ale dodává se také modrá varianta. Přední kryt drží docela pevně, ale ten zadní má malou vůli. Jedná se daň zaplacenou za to, že kryty telefonu lze snadno měnit.
Na přední straně je nejvýraznější až zrcadlově lesklý rámeček, který obklopuje displej. Ve spodní části se zužuje a přechází v klávesy. Tvar tohoto rámečku vzdáleně připomíná půdorys Alcatelu OT 735. Mezi displejem a okrajem telefonu je relativně velký prostor. Mezera je samozřejmě stejná jako u Nokie 7610, ale u tohoto modelu působí prázdným a nevyužitým dojmem.
Po obvodu vystupuje černý pruh základního bloku telefonu, na kterém jsou oba kryty uchyceny. V obou ostrých rozích se nachází poutka pro zavěšení na krk. Na horní straně naleznete tlačítko pro vypínání a na spodní straně našly své místo konektory pro připojení sluchátek a datový Pop Port.
Zpracování zadní strany je věrné konzervativnímu zaměření telefonu. Kraje jsou mírně zkosené a v horní části se v oválném rámečku ukrývá čočka digitálního fotoaparátu. Sklíčko, které jí chrání, není opět součástí zadního krytu, a tak bude jeho případné poškození vyžadovat návštěvu servisu.
Nokia 6670 je stejně velká jako její předchůdkyně, měří 108,6x53x20,9 milimetrů a včetně baterie váží 120 gramů. Použitá baterie je typu Li-ion o kapacitě 900 mAh. Výrobce udává na jedno nabití 2 až 4 hodiny hovoru nebo 6 až 10 dnů v pohotovostním režimu.
Klávesnice
Dostáváme se k detailnímu pohledu na inovovanou klávesnici. Na první pohled lze rozpoznat některé podobné znaky s klávesnicí Nokie 6600. Jedná se o vytlačení některých funkčních tlačítek mimo základní blok klávesnice. Na levém boku klávesnice tak můžete najít zelené sluchátko a tlačítko pro vstup do menu. Na pravém boku leží souměrné červené sluchátko, pod ním „c“ pro mazání znaků a přepínání režimů písma.
K ovládání telefonu slouží pětisměrné navigační tlačítko. Po jeho stranách leží velké výběrové klávesy. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejpoužívanější tlačítka, zaslouží si jejich rozměry pochvalu. Při pohybu v menu se možná zpočátku neubráníte tomu, abyste omylem stiskli některý směr místo potvrzení aktuální volby. Po několika dnech je ovšem ovládání jisté.
Číselné klávesy na sebe přímo dosedají. Ve spodní části se vždy zvedají jako šupiny, a tak je možné odlišit jednotlivé řady po hmatu. Ve sloupcích bohužel přechází tlačítka jedno v druhé téměř bez jakéhokoliv náznaku. Směrem ke spodní hraně se navíc tlačítka zmenšují a spodní řada je velmi nalepená na okraj přístroje, což nepřispívá ke stabilitě Nokie 6670 při psaní.
Tlačítka jsou zhotovena z tvrdého průhledného plastu a mají tyrkysově modré podsvícení. Spodní řada tlačítek ovšem prosvítá výrazně méně než zbytek klávesnice. V nedávné recenzi Sony Ericsonu P910 jsme kritizovali titěrná tlačítka jeho QWERTY klávesnice, ale je třeba si uvědomit, že plnohodnotná klávesnice má u Sony Ericssonu P910 jen doplňkovou funkci a kdo jí nechce používat, nemusí. Některé funkční klávesy (například pro vstup do menu) jsou u Nokie 6670 ještě menší než písmenka P910.
Menu a displej
Nokia 6670 používá operační systém Symbian Series 60 7.0s a jeho vzhled a ovládání je již popsáno mnohokrát. V telefonu pouze přibyla některá grafická témata. Displej zůstává stejný o rozlišení 176x208 pixelů. Pod kryty telefonu se zdá trochu utopený, protože mezi ním a sklíčkem předního krytu je asi dva milimetry místa.
Mobilní kancelář
Nokia 6670 je zaměřena na business klientelu, a tak výrobce rozšířil její softwarovou výbavu některé užitečné aplikace. Ty jsou bohužel nahrány na CD, které jsme neměli při testování k dispozici, ale podle informací na stránkách výrobce se bude jednat o plnou verzi kancelářských známých aplikací QuickWord, QuickPoint a QuickSheet. Ty umožní prohlížet kancelářské e-mailové přílohy DOC, PPT nebo XLS. Nokia 6670 by měla zobrazit i přílohy ve formátu PDF. Všechny tyto aplikace je možné k telefonům Series 60 zakoupit.
Standardem je u Symbianu Series 60 přehledný kalendář, úkolovník a jdmoduchý budík, který není opakovaný a ani u něj nelze nestavit, které dny v týdnu má zvonit.
Fotoaparát
Nokia 6670 používá stejný megapixelový fotoaparát jako model 7610 a tak s telefonem můžete pořizovat fotografie do maximálního rozlišení 1152 x 864. Nokia 6670 umožňuje nahrát také krátká videa v rozlišení 176x144 pixelů. V telefonu je také plná aplikace Movie Director, která videoklipy automaticky sestříhá a doplní je o hudbu.
Technické parametry Nokie 6670:
- Symbian OS 7.0, Series 60
- Třípásmový GSM telefon (900/1800/1900 MHz), případně americká verze s podporou pásma 850 MHz
- Data: GPRS třída 6
- Rozměry: 108.6 x 53 x 20.9 mm
- Objem: 98,5 kubických centimetrů
- Hmotnost: 118 gramů
- TFT displej - 176 x 208 obrazových bodů; 65 536 barev
- Fotoaparát: maximální rozlišení 1152 x 864 obrazových bodů; 4x digitální zoom; standardní a noční režim
- Podporované formáty fotografií: JPEG, GIF87a/89a, DCF (pouze čtení), WBMP, BMP, MBM, PNG
- Podpora přídavného blesku PD-2 (dodáván jako příslušenství)
- Nahrávání videa: rozlišení: 174 x 144 obrazových bodů (QCIF) nebo 128 x 96 obrazových bodů (Sub QCIF); maximální délka 10 minut
- Podporované formáty videa: 3GPP, H.263 video a AMR radio
- Přehrávání videa a audia: přehrávač Real Player
- Podporované formáty přehrávače: .3gp, .mp4, MPEG-4 video, H.263 video, AMR audio, RealMedia (Real Video a Real Audio), MP3, AAC
- Paměť: vnitřní 8 MB, podpora paměťových karet RS-MMC (v balení karta s kapacitou 64 MB)
- Zprávy: dlouhé a obrázkové SMS, MMS až do 100 KB; e-mail (SMTP, POP3 a IMAP4)
- Připojení: Bluetooth, USB - Pop-Port
- Synchronizace: Microsoft Outlook (98, 2000, 2002, 2003), Outlook Express, Lotus Organizer, (5.0, 6.0), Lotus Notes (5.0, 6.0)
- Prohlížeč: Netfront - podpora HTML, XHTML a WML, režim "přes celou obrazovku", podpora formátu PDF
- Java: MIDP 2.0
- Hlasové funkce: ovládání, vytáčení, zápisník, handsfree
- Polyfonní vyzvánění: SP-MIDI a MIDI, True Tones
Sečteno a podtrženo
Nokia 6670 představuje střídmou verzi Nokie 7610, která by neměla urážet konzervativní mobilní uživatele se zájmem o megapixelový fotoaparát a operační systém Symbian. Telefon se vyvaruje všech designových výstřelků a přináší také klasicky rozloženou klávesnici. Ta má sice také své mouchy, ale někteří uživatelé jí možná přeci jen dají přednost před extravagantní 7610.
Největším konkurentem tohoto modelu bude vyprodávaná Nokia 6600, která se dá sehnat do deseti tisíc a kromě horšího fotoaparátu jejím nákupem o nic zásadního nepřijdete. Nokia 6670 oproti tomu stojí něco málo přes 15 000 Kč, což je velký rozdíl. Konkurovat může tomuto modelu také Siemens SX1, jehož cena se přiblížila hranici 8000 Kč.
Vybrali byste si raději model 7610 nebo 6670?