Jak se rodí mobilní telefon

  • 38
Mobilní telefony se sice montují na jednom místě v obrovských továrnách, součástky a polotovary však putují z celého světa. Jedna z mamutích fabrik budoucnosti stojí i na slovensko-maďarské hranici ve městě Komárom a své přístroje v ní vyrábí firma Nokia.

Mobilní telefony se sice montují na jednom místě v obrovských továrnách, součástky a polotovary však putují z celého světa. Jedna z mamutích fabrik budoucnosti stojí i na slovensko-maďarské hranici ve městě Komárom a své přístroje v ní vyrábí firma Nokia.

"Nákup součástek od jiných výrobců je otázkou optimalizace výroby. Denně k nám z letiště putují desítky kamionů s polotovary, od nás pak pro změnu s hotovými přístroji, které míří do celé Evropy," říká Eva Andrasi z Nokie.

Spása pro Komárom

Základní kámen nové továrny položila Nokia v bezcelní zóně technologického parku v pohraničním městě Komárom u Dunaje v únoru roku 1999. Jen něco málo přes devět měsíců trvalo, než na tomtéž místě vyjel z výrobní linky první mobilní telefon. Dnes jich zde zaměstnanci kompletují desítky tisíc denně.

Továrna Nokia - Komárom Továrna Nokia - Komárom

"Začínali jsme ve dvou lidech, dnes jich zaměstnáváme šestnáct stovek. Kromě toho nepřímo zaměstnáváme dalších zhruba čtyři sta lidí v oblasti služeb, které nám poskytují. Do zdejší průmyslové zóny jsme přilákali i několik partnerů z Finska a Japonska, kteří nám vyrábějí jednotlivé součástky a dávají práci další zhruba tisícovce lidí," popisuje Eva Andrasi.

"Všechno jsou to Maďaři, svážíme je z okolí padesáti kilometrů deseti autobusy. Nezaměstnanost v oblasti jsme snížili z patnácti na čtyři procenta. Lidské kapacity už ale docházejí, po vstupu do Evropské unie snad posílí naše řady i Slováci z Komárna, kde je dnes téměř třicetiprocentní nezaměstnanost. Kvůli problémům se získáním pracovních víz dnes zaměstnáváme jen padesát Slováků na pozici inženýrů," upřesňuje Andrasi.

Továrna Nokia - Komárom Továrna Nokia - Komárom

Výrobní proces

Do továrny v Komárom přicházejí hotové návrhy, které vyprojektují ve Finsku. Odsud k nim proudí i firmware, který zajišťuje chod mobilu. Z centrály ve Finsku se postarají také o dodávku polotovarů. "My tady jen připravíme montážní části, zejména formy a poloautomatické stroje.

Se zaškolením zaměstnanců nejsou problémy. Ve výrobě je připravíme na nový model za dvacet minut. Několikadenní přípravu mají jenom výstupní kontroloři a specialisté," popisuje Eva Andrasi. "Továrna musí reagovat pružně, na nový model se připravujeme maximálně několik málo týdnů," doplňuje.

Továrna Nokia - Komárom Továrna Nokia - Komárom

Polotovary nového přístroje začnou proudit do továrny až ve chvíli, kdy jepřipravena na jeho výrobu. Mezitím inženýři v jiném závodě vyvíjejí a upravují ovládací software, marketingoví pracovníci zase zkoušejí upoutat pozornost zákazníků a mobilních operátorů tak, aby měl nový model velký odbyt.

Výrobci mobilních přístrojů se snaží uspokojit každého. "Umíme vyrobit individuální přístroj v množství desítek tisíc kusů, ale i jednoho jediného. Jeho funkční součásti jsou stejné, obal pak ušijeme na míru, respektujeme jen designové zadání. Můžeme si to dovolit i díky tomu, že řada našich dodavatelů postavila své výrobní továrny hned vedle té naší," vysvětluje Andrasi.

Továrna Nokia - Komárom Továrna Nokia - Komárom

Kdo vyrábí mobily?

I zavedené značky si objednávají u asijských partnerů kompletní výrobu mobilů. Téměř žádný výrobce nevyrábí mobil celý sám. To platí zejména u levnějších modelů, které asijský partner dokáže vyrobit s náklady, kterým se běžní výrobci ani zdaleka nedokážou přiblížit. Dražší mobily si ale evropští výrobci kompletují sami, protože potřebují garantovat špičkovou kvalitu a navíc si musejí pohlídat přístup k technologiím.

Zkompletovaný mobilní telefon pak neputuje přímo na trh. "Z továrny míří kamiony s přístroji do celních skladů, kde si je přebírají obchodní zastoupení. Ti je prodávají koncovým uživatelům za cenu, kterou určí. My ji ovšem neovlivňujeme, koncová cena nemá s našimi výrobními nic společného," uzavírá Eva Andrasi.

,